DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
İmdat Yayla
İmdat Yayla

Önce Dürüstlük ve Güven Sonra Saygı

 Sevgili Arkadaşlarım Kıymetli Kardeşlerim  Canlar

 Hepimizin  önemsediği  ve çokça üzerinde durduğu  güven duygusu, toplumun her kesiminde ve her alanda bulunması gerekir. Güven ortadan kalktığı ve güvensizlik yaygınlaştığı zaman, insanlarda doğal olarak her şeyi şüphe ve ihtiyatla karşılamak zorunda kalıyor ve  insanlar arasındaki  manevi bağlar zayıflıyor. Kişileri aldatan veya aldatmaya çalışan insana karşı, kimsenin sevgi ve saygı duymayacağı ve hatta nefret edeceği kesindir.

   Geçen günlerde  ziyaret ettiğim sevgili Ramazan Erkoyuncu  abimin gerçekten dürüstlüğüne ve samimiyetine  yıllar geçmesine rağmen tekrar şahit oldum. Başarmak için zaman gerektiğini ve bazı eksikliklerin giderilmesinde büyük çaba sarf ettiğini samimi bir şekilde  anlattı. İnanıyorum ki   büyük başarılara imza atacak. Cenabı Allah Emeğini Zayi Etmesin.

Sevgili Dostlarım Canlar

 Büyük bir Şirketin Yöneticisinin  böylesine   Doğru ve dürüst olması çok  önemli ,  Ramazan  Erkoyuncu Ağabeyimde   kendi şahsına karşı tutumundan başlamak üzere, ilişkili bulunduğu bütün kişilere ve çevrelere karşı her türlü tutum ve davranışlarını ilgilendiren, ticari faaliyetlerden kamu görevlerine kadar hayatın bütün alanlarında ve bütün mesleklerde aranan bir erdem olmasından ileri geliyor . Doğruluk, güzel alışkanlıkların ahlaka dönüşmesinde önemli bir vasıftır. Öyleyse insan kendisine zararı dokunacağından korksa bile yine doğruluktan ayrılmamalıdır.  Dürüst ve doğru olmak, aslında herkesin yükümlüğü ise de, bu günlerde nedense önemli bir erdemlilik haline gelmiş. Herhalde samimi, doğru ve dürüst insanların sayısının azaldığındandır. Toplumumuza karşı dürüst olunmasına ise hiçbir zaman şimdiki kadar ihtiyaç duyulmamıştır. Dürüstlük, huzurun ve kendiyle barışık olmanın, kısacası mutluluğun bir gereğidir. Çünkü dürüstlük,  yönettiği  toplum yapısının vazgeçilmez şartlarından, insanın o topluma karşı   en önemli görevidir.

 Sevgili Arkadaşlarım Kıymetli Kardeşlerim Canlar

 Başınızda bu kadar  samimi ve dürüst  bir Başkan varken   ilk sorumluluk siz müdürler ve çalışanları  ilgilendirir.  Dürüst olabilmek önce kendinize karşı dürüst olmakla başlar. İşini dürüst yapmak helalı haramı ayırt ederek  yalan söylemeden gerçekleri  çarpıtmadan   aldatıcı tavırlar içine girmeyin. Bunun yanında, başkalarını korumak amacıyla olayları çarpıtmayın. İşini en iyi şekilde yaparak aldığınız maaşı helal ettirmelisiniz . Herkesin muhakkak kusurları ve hataları olacaktır. Evet önemli olan iyi insan olabilmektir. Hele ki iyi olmanın saflık şeklinde algılandığı, kötü olmanın kurnazlık ve zekâ ile ilişkilendirildiği bir devirde  iyi olmak ve iyi kalabilmek  zor iken siz gene de iyi saf temiz ve dürüst olun. İnsan önce Kendine samimi ve Dürüst olursa …Bizden sonra gelen nesille bırakacağız en büyük miras bu olacaktır.

Peygamberimiz (s.a.v.), doğruluğun önemini şöyle belirtmiş: “Size doğru olmanızı emrederim. Çünkü doğruluk iyi olmaya, iyilik de cennete götürür. İnsan doğrulukta sebat ederek nihayet Allah katında ‘sıddîk/doğru’ diye yazılır. Sizi yalan söylemekten de menederim. Çünkü yalan kötülük işlemeye, kötülük de cehenneme götürür. İnsan yalan söyleye söyleye sonunda Allah katında ‘kezzâb/yalancı’ diye yazılır.” Doğruluk, o kadar güzel bir hazinedir ki onu elde eden kişi zengin demektir. Bu güzel özellik o kişiye ve çevresindekilere mutluluk getirir.  İnsanlar birbirine güvenir Her şeyin doğruluk üzerine kurulduğu yerde yalana yer yoktur.

 Yazıyı bir hikaye ile sonlandırayım

Mevlana Cellaleddin  Rumî, Ramazan ayının bir akşamı talebelerinden birisinden incir istemiş. Bu zat tanıdığı bir dostunun bahçesine gitmiş ve dostunu bahçede bulamamış. Buna rağmen bir sepete taze incir doldurarak getirmiştir. Mevlana bu incirlerden birisini yemek üzere ağzına almış. Fakat yemeden ağzından çıkarıp atmış. İnciri getiren talebeye demiş ki: Bu incirin içi tamamen kemikleşmiştir/ taşlaşmıştır. Bu incirler bu şekliyle yenilmez. Diğer müritleri sepetteki diğer incirleri kontrol etmişler. Ve gerçekten kemikleşmiş/ taşlaşmış/ olduklarını görmüşler. Mevlana incirleri getiren adama tekrar bahçeye git ve yenilebilir incirleri bize getir, demiş. Adam bu defa bahçeye gittiğinde, dostunu orada bulmuş. İncirlerin fiyatını ödeyerek, bir sepet taze inciri Mevlana’ya getirmiş. Mevlana incirleri tattığında çok lezzetli olduklarını söylemiştir. Fakat müritler, incirleri getiren adamın yakasını bırakmamışlar ve ilk getirilen incirlerin neden taşlaştıklarını sormuşlar. Adam, önce getirdiği incirleri sahibinin izni olmadan, daha sonra parasını ödemek üzere getirdiğini ifade etmiştir. İşte bu hikayede adamın önce doğru ve dürüst davranmadığı ve bu davranışı Allah’ın dostu tarafından anlaşılmış olduğunu” bize anlatıyor. Adam, bundan sonra tam dürüst hareket edeceğine dair söz vererek tövbe etmiştir.

 

SAYGILARIMLA  VESSELAM

NELER SÖYLENDİ?
@
İmdat Yayla

İmdat Yayla

DİĞER YAZILARI Ramazan Ayının Gölgesinde Yerel Seçim Hangi Adayı Seçeceğimize Karar Vermeden Önce Çok İnce Düşünelim İlçemizi Emanet Edeceğimiz Başkanı Nasıl Belirlemeliyiz Galiba Parti Büyükleri O İlçeden Vazgeçmiş Meramın Kaderini Değiştiren Başkan Hazmedemeyen TORKU Düşmanı Kalemşörler Ağlıyor Konya’da Aşure, Şivlilik ,Fener Alayı Geleneği ve Üç Aylar Gerçek Çalışan Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun Günümüzde Yazılı Basın ve İnternet Haberciliği Geçmişte ve Günümüzde Gazetecilik Deyince Aklınıza Ne Geliyor ? HZ. MEVLANA’YI ANMAK MI? ANLAMAK MI? Rüya Deyip Geçmeyin Bir Başka Başkan Mehmet Badem Boş Hayallerin Peşinde Koşmak Buna Denir İnandıklarımdan Asla Vaz Geçmedim Zaman Değerlerimize Sahip Çıkma Zamanı Yahudilerin Yaptığı Katliama Kim Dur Diyecek Zulme Karşı İslam Alemi Neden Suskun Milleti Hep Allah İle Aldattılar. Dostlar Meclisinde Buluştuk İnsan Hangi Fotoğraf Karesinde Yer Alacağına Dikkat Etmeli Yunak’ta Herkes Bir Yol Tutturmuş Gidiyor. Üç Kuruşluk Menfaat İçin Riyakarlık Yapıyoruz İnsanı İnsan Yapan Kişilik Ve Karakteridir. Sizler Mutlu Olduğunuzu mu Zannediyorsunuz? Meram’da DOSD Zamanı ve Başkan Mustafa Kavuş İslam Dünyası Aşure ve Bektaşi’ler Niyet Hayır İse Akıbet hayır Olur 15 Temmuz Direnişinin Diğer Adı Hürriyet ve Bağımsızlıktır. Gönül Belediyeciliği Konya’da Neden Hep Mutsuz Oluyoruz ? Yeni Yüz Yılın Fidanları Dikiliyor!!! Sosyal Medya ve İnsan Üzerindeki Etkileri Doğru Başkalarının Anlattığı Değil Kendi Gerçeklerindir İnternet Haberciliği ve Sosyal Medya Millet İradesine Saygılı Olmalıyız İman Sahibi Ümitsizliğe Düşmez Bu Seçim Gönüllere Girenin Kazanacağı Seçim Olacak 23 NİSAN da Hep Çocukluğumu Hatırlarım Yine Hüzün ve Sevinç Bir Arada Çok Önemli Bir Seçimin Sonucunu Ülkücüler Belirleyecek Konya’da MHP ‘nin İşi Çok Zor Konya’da Siyaset Arenası Kızışmaya Başladı Hiç Süslemeyin Ondan Bir Şey Olmaz Seçim Startında Cumhur İttifakında Makam Arayanlar Meydanda Depremin Gölgesinde Seçim Dostluk Laubaliliği Taşımaz Başkan Ramazan Erkoyuncu’nun Başaracağı İnancındayım Yaraları Sarmak İçin Türkiye Tek Yürek Oldu Tüm Türkiye Yastayız Başkan Altay İle Konya Turizmde Marka Olma Yolunda Mübarek ‘Üç Aylar’ Başlıyor Bizleri Algı Operasyonu İle Ele Yönlendiriyorlar Ömrümüzü Hep Mücadele ile Tüketiyoruz Devletin Dini Öne Çıktıkça Aklı Geride Kalırmış Bu Nedenlerden Dolayı Akşehir İl Olmalı ? ‘’Dostluk Vakti’’ nde Dost Kime Denir. ’Dostluk Vakti’inde Mevlana’yı Anlaya Bildik mi ? Ankara’daki Siyasi Gözlemlerim Güven, İnsan Vicdanın Mayasıdır Çalışkan Başkan Ali Konak Sözüm, Sözde Makam Sahibine Bundan Sonra Susma Hakkımı Kullanıyorum Bu Yaştan Sonra Çok Şey Öğrettiniz Bana Ahilik Haftası ve Esnaflık Nasıl Bir Müslümanlık İllaki Edep Ya Hu!!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY2772
 • 2FENERBAHÇE2770
 • 3TRABZONSPOR2746
 • 4BEŞİKTAŞ2746
 • 5KASIMPAŞA2840
 • 6ÇAYKUR RİZESPOR2839
 • 7EMS YAPI SİVASSPOR2838
 • 8RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ2736
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR2735
 • 10MONDİHOME KAYSERİSPOR2835
 • 11YILPORT SAMSUNSPOR2733
 • 12YUKATEL ADANA DEMİRSPOR2732
 • 13MKE ANKARAGÜCÜ2830
 • 14CORENDON ALANYASPOR2730
 • 15VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK2729
 • 16ATAKAŞ HATAYSPOR2729
 • 17GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ2728
 • 18TÜMOSAN KONYASPOR2728
 • 19SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL2726
 • 20İSTANBULSPOR2813
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
KONYA LOBİ Temmuz Ağustos 2023
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA