SİYASET

Yaman: Memura Ve Emekliye Verilen 30'luk Artış Oranı Yetmeyecektir

CHP Konya İl Başkanvekili Bekir Yaman iktidarın memura ve emekliye verilen 30'luk artış oranının yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yetmeyeceğini söyledi.

Yaman: Memura Ve Emekliye Verilen 30'luk Artış Oranı Yetmeyecektir

 İktidarın sadaka vericesine memura ve emekliye  verdiği yüzde 30'luk artış oranıyla geçinmeyi iyice zorlayacağını belirten CHP Konya İl Başkanvekili Bekir Yaman, "Saray rejimi son haftalarda sürekli enflasyonun belini kırdıklarından bahsediyor. Bahsediyor ama gelin görün kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu. TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımıza ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AK Parti Genel Başkanı'nın lütfüymüş gibi artış oranını yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 'Siz sadakamı veriyorsunuz, bu yetmez bu rezil artışın hesabını  vereceksiniz' diye tepki gösterince Saray 4 Ocak çarşamba günü artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'za yükseltildi. Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında  yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez. İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, Bağımsız ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27. Bir yandan halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memur ve emekliyi  işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkum etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her lokmayı adeta gasp etmiştir" dedi.

 

"Yüzde 30'luk sefalet artışı, TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır"

Bekir Yaman memura ve emekliye verilen yüzde 30'luk  sefalet artışının 6 aylık TÜİK'in makyajlı enflasyon verisinden oluştuğuna dikkat çekerek, "Yüzde 30'luk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise  bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir. Saray, apart haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken, 2023 yılı ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir. Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK'nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi 800 TL ile, kimisi 1000 ile, kimisi 1500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. Partimizin iktidarında, çalışanlarımız ve emeklilerimizin geçinebileceği bir gelire kavuşturulacaktır" diye konuştu.     

 

AdminAdmin