YEREL

Prof.Dr.Yılmaz Muslu Barajı Turizme Kazandırılacak

Türkiye'nin en büyük doğal tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nün en önemli su kaynaklarından birisi olan Derebucak ilçesindeki Prof.Dr.Yılmaz Muslu Barajı'nın yöre turizmine kazandırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Prof.Dr.Yılmaz Muslu Barajı Turizme Kazandırılacak

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Derebucak Belediyesi işbirliği ile başlatılan çalışmalar çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yazlık, Yapı İşler Kontrol Daire Başkanı Fatih Özabalı, İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici baraj havzasında yürütülen inceleme ve keşif çalışmalarına katıldı.

Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa, Büyükşehir Belediyesi Turizm A.Ş. Genel Müdürü Muhammet Sorgun ile Konbeltaş A.Ş. Genel Müdürü Abdurrahim Sönmezler'in de eşlik ettiği çalışmada, baraj havzasının tekne gezisine açılabilmesi için iskele yapılabilecek alanlar belirlendi.

Prof.Dr.Yılmaz Muslu Barajı'nın bölgenin turizme kazandırılması noktasında yürütülen çalışmaların devam edeceğini belirten İlçe Belediye Başkanı Ahmet Kısa, "Tek kelime ile muhteşem olan havzamızı turizme kazandırmak adına çalışmalarımız devam etmektedir.

Desteklerinden dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay ve tüm bürokratlarımıza şahsım ve ilçem adına çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Biliyorsunuz doğanın kalbi olarak nitelendirdiğimiz bölgemiz yeşil ve mavinin buluştuğu Türkiye'nin ender cennet köşelerinden birisidir. Bu noktada çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz."ifadelerini kullandı.

Derebucak Prof.Dr.Yılmaz Muslu Barajı'nda kış ve bahar dönemlerinde biriken kar ve yağmur suları, dönem dönem Gembos Derivasyon iletim kanalı vasıtasıyla Beyşehir Gölü'ne ulaştırılıyor.

Baraj aynı zamanda iletim kanalları çevresindeki ekili alanlar ile Gembos Ovası'ndaki tarım alanlarına da tarımsal sulama imkanı sunuyor.

Kaynak  ; Ali Rıza Önses

AdminAdmin