ureticihaber.com
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 23:17
Advert

İl Emniyet Müdürü Karabulut,’’ Konya'da Asayiş Berkemal’’

Karabulut, “Konya'da göçmen sayısı kayıtlı 143 bin. Suça karışma oranı ise yüzde 4. Çok düşük. Suça karışan göçmen sınır dışı ediliyor. Bunu herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

EKONOMİ
 İl Emniyet Müdürü Karabulut,’’ Konya'da Asayiş Berkemal’’

Konya Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, düzenlediği basın toplantısında yürütülen çalışmalardan ve son durumdan bahsetti. Karabulut, uyuşturucuyla mücadelede önemli açıklamalarda bulundu. Karabulut, Konya'nın uyuşturucu ithal veya ihraç merkezi olmadığını, ancak kentin kendi kendine yeterli bir konumda olduğunu vurguladı.

“KONYA HUZUR ŞEHRİ”

Konya’da suç oranının azaldığını ifade eden Karabulut, “Göreve geldiğimiz günden bu yana vatandaşlarımızdan memnuniyetle memnuniyetsizlik arasındaki çizginin arasının uzaklaştığını gördük. Konya huzur şehri. Daha fazla huzurlu hale getirmeye çalışıyoruz. Başta sert kurallardan dolayı tepkiler aldık. Bütün yolların Konya’ya çıktığı ilimiz için alınan önlemleri yadırgamamak gerekir. Sorunları giderek, yerinde gördük. Çözümlerini planladık. Sokaktaki polis sayısını arttırdık. Memur sayısı aynı fakat büroda değil, sahadalar. Suçları ciddi anlamda azalttık.” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN GİREMEYECEĞİ YER YOK”

Devletin giremeyeceği bir mahalle olmadığını ve Konya’daki mahallelerde de sorunun azaltıldığını vurgulayan Karabulut, “Girilmez denilen mahalleler vardı. Bana göre devletin girmediği, giremeyeceği bir mahalle yoktur. Hukuk çerçevesinde neler yapabileceğimizi düşünerek bunları uyguladık. Konya’nın sorunlarının çok olduğu Sedirler, Tatlıcak gibi mahallelerdeki sorunları azalttık.” dedi.

“GENÇLERİMİZİ ZEHİRLETMEYİZ”

“Yaptığımız operasyonlarla narkotik sorunlarını şehrimizden uzaklaştırdık” diyen Karabulut, “Konya’ya madde girmemesi, sokakta madde satılmaması üzerine uğraşıyoruz. Bu mücadele asla durmayacak. Biz Konya’nın gençlerinin bu illetten uzaklaşmasını istiyoruz. Kararlılığımız var. Örneğin 8 Haziran 2023’ten itibaren bir milyon 399 bin 76 sentetik hap yakalandı. Geçmiş yıllarda yakalanma oranı çok daha düşük. Daha hızlı ulaşılabildiğimiz maddeler haline geldi. Biz bir gramını bile çok önemsiyoruz. Gençlerimizi zehirleyenleri bu ile sokmuyoruz. Girerse de yakalıyoruz. Narkotik suçlularına göz açtırmayacağız. Nefeslerini kesmek için uğraşıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız bin 500’e yakın kişiyi yakaladık” ifadelerini kullandı. Konya Emniyet Müdürlüğü'nün uyuşturucuyla mücadelede teknolojiyi aktif olarak kullanmaya hazır olduğunu belirten Karabulut, uydu takip projesinin hayata geçirilmesi halinde bu alanda önemli bir ilerleme kaydedileceğini ifade etti.

Konya Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, göreve başlar başlamaz kentin genel ahlakını korumak ve suç oranlarını düşürmek için önemli adımlar attı. Bu adımlardan biri de pavyonlarla mücadele oldu. Karabulut, göreve geldiğinde ilde faaliyet gösteren pavyonların bir kısmını yıktıklarını ve o tarihten itibaren Konya'da ruhsatsız pavyon veya içkili mekan bulunmadığını açıkladı. Müdür Karabulut, bu tür mekanların açılmasına da izin vermediklerini ve ruhsatsız faaliyet gösteren işletmelere göz açtırmayacaklarını vurguladı. Karabulut, özellikle sanayi bölgesinde yoğunlaşan pavyonların birçoğunu kapattıklarını ve bu konudaki denetimlerin aralıksız sürdüğünü belirtti. Ekiplerin sürekli olarak pavyonları takip ettiğini ve bu mekanlara insan girişinin engellendiğini de sözlerine ekledi.

EDS KAMERALARIYLA TAKİP EDİLECEK

Konya Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, hava fişek ve silah atışı ile konvoylara katılmanın artık cezasız kalmayacağını açıkladı. Karabulut, “Daha önce sadece düğün sahiplerine ceza kesilen hava fişek ve silah atışı olaylarında bundan sonra salon sahiplerine de tebligat gönderilerek gerekli uyarılar yapılarak cezai yaptırımlar uygulanacak. Bu sayede hem düğün sahipleri hem de mekan işletmecileri sorumlu tutularak caydırıcılık sağlanacak. Trafikte konvoy yapan araçlara trafik ekipleri tarafından ceza kesilmesine ek olarak, EDS kameraları da devreye girecek. Müdür Karabulut yaptığı açıklamada, “Düğünlerin mutlu bir gün olması nedeniyle konvoyları kenara çekerek durdurmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle EDS kameraları aracılığıyla konvoy yapan araçlara ceza kesilerek caydırıcılık sağlanacak” ifadelerine yer verdi

KONYA’DA 4 BİN 524 PERSONEL GÖREVDE

Konya Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, 4 bin 524 personelle bayram boyunca halkın huzurunu ve güvenliğini sağlayacaklarını belirtti. Karabulut “Bayram tedbirleri Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da alındı. 4 bin 524 personelle görev alacağız. Halkımızın huzurlu bir bayram geçirmesini umuyorum” dedi. Ayrıca Karabulut, sürücülere bayramda dikkatli ve kurallara uyarak araç kullanmalarını tavsiye etti. Öte yandan Karabulut, “Konya'da göçmen sayısı kayıtlı 143 bin. Suça karışma oranı ise yüzde 4. Çok düşük. Suça karışan göçmen sınır dışı ediliyor. Bunu herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR