GÜNCEL

Cengiz Han Kılıçarslan, "Atacağımız Her Adım Sürdürülebilir Bir Geleceği Mümkün Kılacaktır"

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile Konya Şeker iş birliğinde İklim Değişikliği ve Tarımda Kuraklık çalıştayı düzenlendi. Katılımcıların önemli bilgiler aktardığı çalıştayda iklim değişikliği ve kuraklık konuları ele alındı.

Cengiz Han Kılıçarslan,

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile Konya Şeker tarafından gerçekleştirilen İklim Değişikliği ve Tarımda Kuraklık çalıştayı yoğun katılımla düzenlendi. , DSİ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçarslan, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Turan, Selçuk Üniversitesi Tarım ve İklim Değişiklikleri Merkez Müdürü Prof. Dr. Kubilay K. Baştaş, ve bölge müdürleri, daire başkanları ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçarslan, Kapanış konuşmasında

Yine su canlı hayatın vazgeçilmez yaşam kaynağı olduğundan istenilen anda kullanılabilmesi için depolanması ve bir yerden bir yere iletilmesi gerekiyor suyun tanesi gelişimine baktığımızda mısır uygarlığında mısır'da yaşamış asurlu bir kraliçenin mezar taşına yazılan şu ifade önemli önceleri yerleşim olmayan kuru yerlere suyun atmasını ve bereket getirmesini sağladım diyor ve hemen yanda yakın tarihe kadar mısır'da kullanılan suyu terfi ettirmek adına arşimet vidasını görüyoruz yine en eski su kanallarına mezopotamya uygarlığında rastlıyoruz ki hemen ekranda yanda görülen kilden pişmiş tablette fırat nehrinden suyu alarak çeşmelere ve kanallara ileten sulama yaptıklarının bir nevi projesini görmekteyiz. Bu mezopotamya'da nippur kentinde yapılmış bir yatırım yaklaşık 3400 yıl önce yapılmış bir sulama tesisi yine lüks sulama ve atık su kanallarını mezopotamya'da görüyoruz.1922 tarihinde yapılan kazılarda pişmiş toprak kanalizasyon köklerini burada görmekteyiz Anadolu'ya geldiğimizde Hititlerin yaptığı itik barajı yaklaşık milattan önce 1230 yıllarında Halea tarafından çorum Alaca üstü yapılmış ve 2002 yılında yapılan kazı çalışmalarında bu baraj ortaya çıkarılmış yine tarihi bir su yapısı ülkemizde Van ilimizde Gürpınarı ilçesinde yaklaşık 2800 yıl önce 53 km uzunluğunda insan eliyle açılmış bir sulama kanalını görüyoruz , bu showeramp kanalı'nın aynı zamanda dünya sulama mirası listesine geçen ve Hindistan’da dünya sulama miras listesine girmesi sebebiyle ülkemiz adına aldığımız ödül törenini görüyoruz .Yine ülkemizde roma döneminde hepinizin malumu İstanbul’da Yerebatan sarnıcı ve Amasya’da bulunan Ferhat su kanalı kur'an-ı kerim'de suyla alakalı yüzün üzerinde ayeti kerime bulunmakta bunları derledik bir tanesini burada sizlere okumak istiyorum, zuhruf suresi 11 ayetinde şöyle diyor ; ‘O Allah ki, gökten ihtiyacınıza göre belli ölçülerde su indirir de, onunla kupkuru ölü memleketlere hayat verir. İşte siz de böylece kabirlerinizden diriltilip çıkarılacaksınız..’’

Tabii suyla alakalı önemli bir anekdotta şu açıkçası bu slaytta Hz Hacer Mekke'de safa tepesinde büyük kuyunun yanında duran Hz Cebrail'i görmüş ve Hz Cebrail yeri kazarak su çıkarmıştır Hz Hacer sevinçle koşarak dur dur anlamına gelen zemzem demiş ve suyun etrafını çevirmiştir peygamberimiz Allah İsmail'in annesine rahmet eylesin eğer suyun önünü kapamasaydı zemzem akıp giden bir ırmak olurdu diyerek bunu bir hadis-i şerifle bizi aktarmış. Burada Hz Hacer o suyu görünce ileride kendisine lazım olur düşüncesiyle suyun etrafını çeviriyor ve suyun orada göllenmesini sağlıyor işte buradan yola çıkarak devlet su işleri de gündem bu güne yaptığı yatırımlarla ki barajlar yapıyor suyu yönünü çeviriyor etrafını çeviriyor suyu depoluyor ve bu depoladığı suyu özellikle kurak sezonlarda insanlarımızı hizmetine sunmak için gayret sırf veriyoruz.

İçinde bulunduğumuz Konya Şehrinde meram sulama ırmaklarını görmekteyiz. Selçuklu döneminde Konya kentine içme ve kullanma suyu sağlayan kanalların buradaki genel vaziyet planı osmanlı dönemine girdiğimizde Osmanlı su ve sulama yatırımlarına çok büyük önem vermiş özellikle Fatih döneminde ayrı bir su nezarı kurmasından da suya verdiği önemi anlıyoruz. 1564 yılında İstanbul Kâğıthane’de içme suyunu bir yakadan bir yaka geçirmek için yapılan bir su kemeri günümüze kadar ayakta kalmıştır.

Konya'da Osmanlı’nın son mirasında Beyşehir gölünün üzerinde kuurlan su dağıtım ayaklarını görüyoruz. Bu eser ikinci Abdülhamit zamanında 19,5 milyon Fransız Frank’ına ihale edilerek ve %4 tenzilatla yine yaptırılan regülatör su alma yapısı ve 1912 yılında 1908'de başlamış 4 yılda tamamlanmış ve halen daha şu anda ayakta işlerini gören bir ve devlet su işleri genel müdürlüğünün himayesindedir

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçaslan’ın Konuşmasından sonra slayt gösterisi ile yapılan sulama teknikleri tanıtıldı.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçarslan’a Plaket taktimi le program son buldu.

AdminAdmin