GÜNCEL

NEÜ’de Yenilikçi Bilimsel Projeler

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oğuz Doğan ve Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, ıspanak atıklarından biyoplastik üreten çalışmalarıyla, uluslararası başarılarıyla bilinen Kazakistan Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Emir Belli ve danışmanı Dr. Birsen Erdoğan Sarıcı’yı kabul etti. Ziyaretlerde, ortak yürütülebilecek bilimsel projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

NEÜ’de Yenilikçi Bilimsel Projeler

Kazakistan Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Emir Belli ile danışmanı Dr. Birsen Erdoğan Sarıcı, Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pembe Oltulu ve Meram Tıp Fakültesinden stajyer doktor Nisanur Balkış, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oğuz Doğan ve Prof. Dr. Zekeriya Mızırak’ı ziyaret etti.

NEÜ Rektörlüğünde gerçekleşen ziyaretlerde, ıspanaktan plastik ürettiği projeyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda tanınan bilimsel ve sosyal birçok çalışmaya imza atan Emir Belli ile danışmanı Dr. Birsen Erdoğan Sarıcı ortak projeler geliştirmek ve fikir alışverişinde bulunmak için NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oğuz Doğan ve Prof. Dr. Zekeriya Mızırak ile görüştü.

Belli ve beraberindeki heyet daha sonra NEÜ Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezine (BİTAM) geçerek, BİTAM Müdürü Prof. Dr. Haluk Bingöl ve akademisyenlerden yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Belli ve ekibi, NEÜ BİTAM iş birliğiyle yapacakları antidiyabetik içeceğin birçok şeker hastasına umut olabileceğini belirtti.

Yapımı, yüzde 100 doğal ve yerli endemik bitkilerden gerçekleşecek ürünün ülkemiz ve bilim dünyasında ses getireceğini belirten ekip, bu çalışmalarla ülkemizin genç nesillerine de örnek olmayı hedefliyor.

Belli, 16 yaşında meslek lisesinde okurken annesinin ıspanak atıklarının değerlendirilmesinden ilham alarak zor şartlarda gerçekleştirdiği deneylerle öğretmenlerinin ve ailesinin desteğiyle azmin önünde hiçbir engelin duramayacağını gösterdi.

Bu yönüyle kendi hayatını örnek alan Belli ve ekibi, ‘Bilim Sen Ol’ projesiyle Türkiye’de imkansızlıklarla bilimsel çalışma yapmak isteyen gençler için dezavantajlı bölgelere ulaşarak bilim kiti, bilim gösterileri, bilim şenlikleri, bilim ve teknoloji üzerine kongreler düzenleyerek gençlere ilham oluyor.

2019 yılında kurduğu girişimle 42 ilde 12 bin 200 çocuğa ilham olan Belli, bundan sonraki çalışmalarında sürdürülebilir bir dünya için çocukların eğitilmesi adına, özellikle çevre sorunları, sağlıklı beslenme, tıp, bilim ve teknolojinin kullanımı, temalarıyla ülke geneli bilim kampları düzenlemeyi ve yaratıcılığı olan gençleri keşfetmeyi planlıyor.

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, üstün yetenekli gençlerin keşfedilmesi ve özel eğitim alarak ülkeye kazandırılması hususunda yapılacak çalışmalara, üniversite olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan da, görüşmede Belli ve ekibine doğadan ilham almaları noktasında tavsiyelerde bulundu.

AdminAdmin