ureticihaber.com
HV
01 ARALIK Perşembe 02:38
Advert

NEÜ Öğretim Üyesi Küçüköner’den “Ağrı Dağı’nın Gölgesinde” Resim Sergisi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Küçüköner ve Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Uğur Özen, Iğdır Üniversitesi’nde yapılan Aras Kültür ve Sanat Sempozyumu kapsamında hazırladıkları “Ağrı Dağı’nın Gölgesinde” başlıklı sergiyi sanatseverlere sundu.

YEREL
NEÜ Öğretim Üyesi Küçüköner’den “Ağrı Dağı’nın Gölgesinde” Resim Sergisi

Serginin açılışına, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, dekanlar, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

Sergi hakkında konuşan NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçüköner, tuval ve gravür resimlerinde Ağrı Dağı’nın zirve görüntüsüne farklı estetik açılardan baktığını, Hz. Nuh’un Gemisi’ne ait resimsel efekt görüntüleri öne çıkardığını söyledi.

Prof. Dr. Küçüköner, “Kuşkusuz Ağrı Dağı, insanlığın ortak evidir. Hz. Nuh, gemisi ile Ağrı Dağı’nda durduğunda gemideki bütün canlılar burada toprağa ayak basmışlar ve buradan Dünyaya dağılmışlardır. Böylesine önemli bir coğrafyayı sanatsal açıdan ele alıp resimlere yansıttık. Ayrıca sergimizde aynı coğrafyada bulunan Erzurum, Ani ve Ahlat gibi önemli tarihi yerlerden gravür teknikleri ile yapılmış resimler de yer alıyor” dedi.

Ağrı Dağı’nın son volkanik patlamasına sanat nesnesi olarak kullandığı borularla gönderme yapan Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Özen ise, eserlerinde asırlar boyu dağın eteğinde ve çevresinde her patlama sonrası hayat olgusunun bozulup tekrar kurulan bir oyun gibi oluşumuna vurgu yapmayı amaçladığını dile getirdi.

AdminAdmin

YORUMLAR