SİYASET

Milletvekili Mehmet Baykan’dan Ermenistan Çıkışı

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan mecliste yapmış olduğu konuşmada Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Mehmet Baykan’dan Ermenistan Çıkışı

Konuşmasında yıllardır ülkemize dayatılan “Sözde Soykırım” iddialarına değinen Baykan, Ermenistan Başbakanının da bu konuda nasıl bir düşünce içinde olduğunu, doğru bilinen yanlışları nasıl itiraf ettiğini vurguladı.

 

Soykırım Yerine Büyük Felaket

Paşinya’nın ülkesinde yaptığı konuşmada Sözde Soykırım yerine Sözde Büyük Felaket ifadelerini kullanmasının ardındaki mesaja değinen Baykan, bu konuşmanın aslında yıllardır bazı kesimler tarafından dayatılan Sözde soykırım yalanın, bazı lobiler ve kesimlerin ve hatta ülkelerin itibar suikastı amaçlı yapıldığını, söz konusu bu kesimlerin yalan yanlış tarih bilgileri ile toplumları gerdiğini ve buradan çıkar elde ettiğini söylüyor.

 

Mehmet Baykan’ın bu konuşması birçok kesim tarafından ilgi gördü, konunun önemi açısından yapılan bu konuşma yıllardır ülkemizin sırtına yüklenmek istenen bu ağır suçlamaların kendileri tarafından bile kabul görmediğinin, bunun dönemin bazı ülkeleri tarafından Türkiye’yi zayıflatmak ve köşeye sıkıştırmak için kullanılan bir aparat olduğunun anlaşılması için önemlidir.

Her türlü lobi faaliyetleri ile yıllarca üzerimize gelen Amerika ve Avrupa destekli bu lobilerin asıl amacının da Ermenistan’ın iyiliğini düşünmekten çok, elinde bulundurdukları bu gücü kaybetmek istememesi olduğu Paşinyan’ın bu açıklamaları ile adeta deşifre olmuştur.

Ekonomik olarak yokluk içinde yaşayan Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan ile iyi ilişkiler kurmadan durumun düzelmeyeceğini, hiçbir üretimi, doğal zenginliği, tarımı olmayan Ermenistan’ın ilerleme kaydetmesi için bu gerçeği artık kabul etmesi gerektiğini gösteren bu açıklamalar tarihi olarak nitelendirilebilir.

Türkiye’nin her zaman ve her yerde söylediği tarihi tarihçilere bırakalım, arşivlerimizi açalım ve gerçeği ortaya çıkaralım teklifi sadece Türkiye için değil Ermenistan için de bölge içinde barışın, kalkınmanın ve istikrarın temelini oluşturacaktır.

İşte bu gerçeği gören Ermenistan, lobilerin, bazı ülkelerin bu konuda ki baskısından bıkmış durumda. Türkiye’nin de son yıllarda gerçeğin ortaya çıkarılması için yaptığı lobi faaliyetleri ile bu konu hakkında uluslararası bilgilendirme girişimleri artık meyvelerini vermeye başladı gibi görünüyor.

 Mileetveki baykan sözşerine şöyle devam etti:

 “Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, yakın zamanda çeşitli kaynaklarda ve Anadolu Ajansının teyitli haberlerinde yer alan açıklamaları dikkate alınması gereken açıklamalardır.

Sözde “soykırım” ifadesi yerine, yine, sözde “büyük felaket” ifadesini kullanıyor ve 1915 olaylarını jeopolitik entrikaların sonucu olarak nitelendiriyor.

Ayrıca, 1915 olaylarında hayatını kaybedenlerin isimlerinin belirlenmesi için çalışma başlatılmasını ve bu olayın artık birtakım lobiler, siyasi kuruluşlar ve diğer ülkeler tarafından suistimal edilmesinin önlenmesini teklif ediyor. Normalleşmek istiyor, siyasi ideolojilerin ve dayatmaların halkına verdiği zararı görüyor.

Amerika’daki, Avrupa’daki birtakım lobilerin güçlerini korumak için sürekli gündemde tuttuğu bu karalamanın gerçeği yansıtmadığını ve halkına bu düşüncelerin empoze edilmesinden artık vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor

Ancak hâl böyleyken, ülkemizde bazı kesimler, hatta her 24 Nisan tarihinde Meclis kürsüsünden çığırtkanlık yapanlar kaostan beslenmenin, Türkiye’yi küçük düşürmenin hazzını tatmak istedikleri için her türlü yalanı, iftirayı söylemekten çekinmiyorlar.”

 

AdminAdmin