ureticihaber.com
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 05:34
Advert

Meram Kadim Bir Geleneği Şölen Tadında Yaşadı

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle hayat bulan Meram Bağı’nda bu yıl ikincisi gerçekleştirilen pekmez ve bulgur kaynatma etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Kadim Meram kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına gerçekleştirilen etkinlik protokol ve vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Etkinliğe katılanlar bir taraftan Meram Bağı’nı gezerken diğer taraftan da pekmez köpüğü ve bulgura doydular.

YEREL
Meram Kadim Bir Geleneği Şölen Tadında Yaşadı

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle hayat bulan Meram Bağı, ikinci kez pekmez ve bulgur kaynatma etkinliğine sahne oldu. Yeni Meram ve Meram Yaka Caddeleri’nin kesişiminde bulunan 18 bin metrekarelik bir alanda hayat bulan Meram Bağı’nda gerçekleşen ve renkli görüntülere sahne olan etkinliğe Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ak Parti Konya Milletvekilleri Mehmet Baykan, Orhan Erdem, Mustafa Hakan Özer, Latif Selvi, MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, eski Amasya Milletvekili Akif Gülle, Eski Konya Milletvekili Mehmet Kılıç, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Hamdi Demir, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vadandaş katıldı. 

Resim önizlemesi

                BAŞKAN KAVUŞ; “MERAM BAĞI YARINLARA MİRAS KALACAK ANLAMLI BİR HİZMET” 

 

Etkinliğe katılan misafirler, ilçenin yeşil dokusuna, tarihi misyonuna, sosyal hayatına ve turizmine önemli bir katkı sunan Meram Bağı'nda bağ bozumu yaptı. Daha sonra kazanların başına geçen Başkan Kavuş, misafirlere kaynatılan pekmez ve bulgur ikram etti. Gezi ve ikramlar sonra yaptığı konuşmada kadim Meram kültürünü yaşatmak amacıyla hayata geçirdikleri Meram Bağı’nın sadece bugüne değil yarına da miras kalacak bir hizmet olduğuna vurgu yaptı. Düzenlenen etkinlikle birlikte bu alanın tam anlamıyla Meram kültürünü yansıtan bir alana dönüştüğünü kaydeden Başkan Kavuş, “150 ila 200 yıllık anıt ağaçları ve üzerinde yaşayan sincaplarıyla, binden fazla üzüm asmasıyla, meyve ağaçlarıyla, çınarlarıyla Bizim Meram'ı o yeşil Meram’ı o güzel Meram’ı geleceğe taşımış olduk” diye konuştu.

Resim önizlemesi

BAŞKAN ANGI; “BU ŞEHRİ TOPYEKÜN SAHİPLENİYORUZ” 

 

Konya’nın geleneklerini göreneklerini yaşatan bir şehir olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da bağ bozumu ve pekmez kaynatmanın da bu gündemin bir parçası olduğunu söyledi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un, büyükşehir belediyesi ile birlikte bu mezbelelik alanı güzel bir hizmete dönüştürdüğünü belirten Başkan Angı, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Geçen yıl da bu güzel etkinliği gerçekleştirmiştik. Eski bakanınımız ve bakan yardımcılarımız bugünkü pragramımızı daha  da güzelleştirdi. Siyasetçiler, bürokratlar, STK’lar, muhtarlarımızla bu şehri hep birlikte sahipleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyep Erdoğan’ın ortaya koyduğu büyük Türkiye hayaline ve idealine Konya’dan destek verme gayretindeyiz. Bu güzel hizmet ve etkinlik için Başkan Mustafa Kavuş ve ekibine şükranlarımı sunuyor, en güzel şekilde devam etmenisi temenni ediyorum.”

Resim önizlemesi

                MİLLETVEKİLİ BAYKAN; “MERAM BAĞI, KONYA’NIN TANITIMI İÇİN DE ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

 

Konuşmasına doğma büyüme Meramlı olduğunu hatırlatarak başlayan AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan da üzüm yetiştiriciliği ve pekmez kaynatmanın köklerimizin bir parçası olduğunu ifade etti. Meram Belediyesinin sembolik de olsa bu geleneği yaşatma gayretinin takdire şayan olduğunu söyleyen Milletvekili Baykan, “Meram Bağları biraz geçmişte kalmış gibi görünüyor ama Başkan Kavuş ve ekibinin Meram Bağları geleneğini yaşatma ve böylesi etkinliklerle ayakta tutma gayreti her türlü güzelliğin üstündedir. Bugün Konya dışından da pek çok misafirimiz var, onlar da bu güzelliği bizimle birlikte yaşıyorlar. Bu hizmet ve bu etkinlik, Konya’nın tanıtımı adına da çok önemli bir fırsat. Tüm bu faydaları sağlayan bu hizmeti düzenleyen Başkan Mustafa Kavuş’a ve Meram Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

BAKAN YARDIMCISI Resim önizlemesiNADİR ALPARSLAN; “BU ETKİNLİK BİZLERİ ÇOCUKLUĞUMUZA GÖTÜRDÜ”

 

Güzel eylül akşamında bu güzel programda Konya’da ve Meram’da olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan da Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un çok güzel bir geleneği ve insanların bu gelenekten kopmaması için anlamlı bir etkinlik planladığını ifade etti. Kendisinin de etkinlik sayesinde hem çocukluğunu hem de kültürümüzün parçasını burada yaşadığını belirten Bakan Yardımcısı Alparslan, “Bu güzel etkinliği düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum. İnsanların daha fazla yararlanması adına  bu etkinliklerin sayısını artırmamız gerekiyor. Bizler de bakanlık olarak bu tür kültürümüzü yaşatan ve anlatan etkinlikleri destekliyoruz ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

                ESKİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI KOÇ; “KONYALILAR HER ZAMAN ŞEHRİNİ ABAD EDECEK KİŞİLERİ SEÇME NOKTASINDA MAHİR OLMUŞTUR”

 

Kültürün ve medeniyetin ihya edilmesinin çok anlamlı ve çok etkileyici olduğunu belirten Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kendilerinin daima güzelliklerden yana olduklarının altını çizdi. Güzel bir gelecek için ananelerimize yakın olma mecburiyetimiz olduğunu söyleyen Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz her zaman güzel geleneklerimizi yaşatma gayretinde olduk. Konya’da daima öyle olmuştur. Ziyaretimde Konya’yı gezme fırsatı buldum. Bu şehir her zaman iyi belediye başkanlarına sahip olmuştur. Bu Konya’nın şansı gibi görünüyor. Ama Konya insanının şehrine en güzel şekilde hizmet edecek insanları seçmeleri de ayrı bir maharattir. Konyalı her zaman bu şehri abad edecek insanları seçme üzerine mahirdir. Bu da belediye başkanlarının hizmetleri kadar önemlidir. Bu maharetlerinden dolayı tüm Konyalıları tebrik ediyor ve her birine teşekkür ediyorum.”

Gasronomi Uzmanı, yazar ve Tv Programcısı Şef Adnan Şahin ve turizm sektörünün tanınmış isimlerinden Dr. Cem Kınay’ın da katıldığı etkinlik, kaynatılan pekmezlerin misafirlere ikramı ve bağda çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu. 

AdminAdmin

YORUMLAR