ureticihaber.com
HV
31 MAYIS Çarşamba 00:43
Advert

Konya'da Turgutoğlu Türbesi virane durumda

Konya'nın Meram İlçesi Şeyh Sadrettin Mahallesi'ndeki Şeyh Sadrettin Konevi Camii avlusu içinde bulunan, 1431 yılında Turgutoğulları'ndan Ahmet Bey tarafından yaptırılan Turgutoğlu Türbe'nin dış çevresindeki hasarlı görüntüler vatandaşların tepkisine sebep oluyor.

GÜNCEL
Konya'da Turgutoğlu Türbesi virane durumda

 Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar gelmiş ve tarihi açıdan öneme sahip olan Turgutoğlu Türbesi Başbakanlık Vakıflar genel Müdürlüğü Tarafından 1998 Yılında restore edilerek ve bu zamana kadar ayakta kalması sağlandı. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında akın ettiği Türbe’nin dış cephesindeki yıkık ve döküntülerin onarılmasını isteyen vatandaşlar yetkilileri bu konuda göreve çağırdı.

Konya'da Turgutoğlu Türbesi virane durumda

Bakımsız kalan ve kötü görüntünün düzenlenmesini isteyen vatandaşlar,” Tarihimizden bize kalan bu değerli yapının kırık ve yıkık olması bizleri çok üzüyor. Biz ziyaretçileri manevi olarak rahatlatan bu güzel yapıya saygı duyulmalı ve görselliği açıdan bakım yapılmalıdır. Bu tarihi yapıya sahip çıkılmasını, yetkili kişilerin bu duruma bir an önce el atmasını istiyoruz” dediler.

Konya'da Turgutoğlu Türbesi virane durumda

 

AdminAdmin

YORUMLAR