SİYASET

Konya’da TMO Önünde Bekleyen Çiftçiler Hasan Ekici’ye Dert Yandı

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TMO önünde buğday alımı için sıra bekleyen çitçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. TMO’dan randevu almalarına rağmen kavurucu sıcakta günlerce beklediklerinden dert yanan çiftçiler, TMO’ya tepki gösterdi. Çiftçiler, “Allah rızası için bizi bunlardan kurtarın” siteminde bulundu.

Konya’da TMO Önünde Bekleyen Çiftçiler Hasan Ekici’ye Dert Yandı

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, Konya’nın Kadınhanı ilçesinde TMO önünde buğday alımı için sıra bekleyen çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Geçtiğimiz günlerde TMO’dan randevu alamadıkları için dert yanan çiftçiler, şimdide randevu almalarına rağmen günlerce TMO önünde beklemelerinden dolayı sitemde bulundu. Kimi çiftçiler ise, randevu alıp, günlerce TMO önünde bekledikten sonra arpa ve buğdaylarının kritere uygun olmadığı gerekçesiyle alınmadığını ve tüccara ucuz fiyata vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

“ALLAH AŞKINA BİZİ BUNLARDAN KURTARIN”

İktidar ve TMO’ya tepki gösteren bir çiftçi, “Dinde olmayanı varmış gibi yaptılar. Hiç kimse bunlar kadar bu dine ve vatana zarar vermedi. Allah aşkına bizi bunlardan kurtarın. Ben çiftçiyim, sabaha kadar koyun güttüm. Buğdayı traktörle evimin önüne çektim, oradan da kamyonla buraya getirdim. Günlük 2 bin 500 lira kamyon kirası veriyorum. 3 gündür bekliyorum, kamyona 7 bin 500 lira para verdim. Yeter Allah rıza için, valla yeter!” siteminde bulundu.

“ÇİFTÇİ DE BUNA MÜSTAHAK, HAKKINI ARAYACAK”

Kadınhanı’ndaki ofisin yıllar önce yapıldığını ancak üzerinden geçen onca yıla rağmen kapasitesinin yükseltilemediğinden dert yanan bir başka çiftçi ise, “Bu ofis at, eşek devrinde yapılan eski bir ofis. Şimdi millet aya çıkıyor, şu römorklara bak… Öküz ve atla buraya mahsul gelirdi. Bunun şimdi buraya daha büyüğü yapılması gerekirken, belediyeye geçmiş. Nasıl geçmiş orasını da bilmiyorum. İnek almıyor, dana emmiyor… Ayakla pirincin taşını. Çiftçi de buna müstahak, hakkını arayacak” dedi.

“KONUŞURSAM NE OLACAĞINI BİLMİYORUM, O YÜZDEN KONUŞAMIYORUM”

Önlerini göremedikleri için bir sonraki dönem ekim yapmayacağını ifade eden bir başka çiftçi ise, “Bugün yine az, geçen günlerde 5 gün yattım. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Ekim’de artık ekmeyeceğim. Ne kazanacağım ben? Önümüzü görsek ekeriz. Ama şu anda önümüzü göremiyoruz. Bizi konuşturmuyorlar. Konuşursam ne olacağını bilmiyorum, o yüzden konuşamıyorum” şeklinde konuştu.

“ARPA VE BUĞDAY FİYATI GEÇEN SENEYE GÖRE NEREDEYSE HİÇ ARTMADI”

Çiftçilerle yaptığı ziyaretin ardından açıklama yapan Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici ise, şunları söyledi:

“Kadınhanı TMO tahıl alım merkezindeyiz. Çiftçilerle görüştük. Arpa ve buğday fiyatlarının geçen yıla göre nerdeyse hiç artmadığını gözlemledik. Şimdi Tonunu 8 bin 250 liraya alıyor. Geçen senede bu fiyata yakın bir buğday fiyatı vardı. Diğer bir sıkıntı ise, çiftçilerimiz ürünlerini TMO’ya teslim edebilmek için randevu sistemine rağmen burada 4-5 gün kadar beklemişler. Çiftçilerimiz bu güneşin altında kamyon ve traktörleriyle sıra bekliyorlar. Randevu sistemi saatli çalışmıyor. Randevu sisteminde randevu günü geldiğinde boşaltılır gidilir, şeklinde olur”

“TUVALET, SU YOK”

 

Çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkati çeken Gelecek Partisi Kadınhanı İlçe Başkanı Yahya Akbaş ise, “35 derece sıcağın altındayız. Bu adamların bir çay, su ihtiyacının giderilmesinin sıfır noktada olduğunu kendi gözlerinizle gördünüz. En büyük sıkıntı, burada alım yapılıyor ama anlaşmalı silolara çiftçi yönlendiriliyor. Bunların hepsi maliyet” şeklinde konuştu.

AdminAdmin