YEREL

Konya Polisi Güvenli Trafik İçin Denetimlerine Devam Ediyor

Konya’da hayatımıza girdiği günden beri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören scooter (Binbin) denetimlerine bir yenisi daha eklendi.

Konya Polisi Güvenli Trafik İçin Denetimlerine Devam Ediyor

Konya’da ocak ayından bu yana kurallara aldırış etmeden özellikle gençler tarafından tehlikeli şekilde kullanılan scooter’ların(binbinlerin) karıştığı 14 kaza meydana geldi. 14 kazada 16 kişi hafif şekilde yaralandı.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün “Güvenli Trafik” ilkesiyle devam ettirdiği denetimlerde, Binbin kullanıcılarının kullanım kuralları konusunda hala eksiklerinin olduğu tespit edilerek kullanıcılar bilgilendirildi.

Ekipler yaptıkları denetimlerde yasa gereği tek kişi binilmesi gereken elektrikli scooter’lara zaman zaman iki kişinin bindiğini, kullanımı yasak olan yerlerde kullanıldığını ve trafiği tehlikeye sokan hareketlerde bulunduğunu gördüğü kişileri durdurarak uyardı.

Özellikle büyükşehirlerde popülerliği gitgide artan elektrikli scotter’ların kullanımına dair bilgilere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı 14 Nisan 2021’de yürürlüğe giren yönetmelikten ulaşmak mümkün. Ancak yapılan denetimlerde birçok kişinin yönetmelikten haberinin bile olmadığı görüldü.

Yönetmelikteki kurallara gelince;

-Yollarda kullanılabilecek elektrikli scooterlar saatte en çok 25 kilometre hızla gidebilecek

-Kullanım için yaş sınırı da 15 olacak

-Araçlar yaya yollarında kullanılamayacak.

-Scooterlar bisiklet yolu veya şeridinin olduğu yerlerde taşıt yolundan sürülemeyecek.

-Bu araçla, azami hız sınırı 50 kilometre ve üzeri olan karayollarında da kullanılamayacak.

-Scooter sürücülerinin araçlarını bir şeritte yan yana sürerek şeridi işgal etmesi de, başka araçlara tutunup kullanarak sürmeleri de yasaklandı.

-Sürücülerin manevra için işaret verme anları dışında aracı sürekli olarak iki elleriyle kontrol etmesi de zorunlu kılındı.

-Park edilirken özel mülkiyetin ihlal edilmesi, kamu nizamının bozulması, yayaların veya engellilerin hareketlerini engelleyecek şekilde park edilmesi de yasaklandı.

-Scooterlara birden fazla kişi binemeyecek, sırtta taşınan eşyalar dışında scooterlarda yük taşınamayacak.

Konya polisi bu yönetmelik doğrultusunda vatandaşları bilgilendirerek, Binbin’lerle kurallar dahilinde en güvenli şekilde seyahat etmeleri, hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atmadan ulaşım sağlamaları yönünde kullanıcılara uyarılarda bulundu.

Yetkililerden yapılan açıklamalarda denetimlerin devam edeceği ve kullanıcıların uyarılacağı, kurallara uymayan kullanıcılara önümüzdeki süreçte gerekli cezai işlemin yapılacağı öğrenildi.

AdminAdmin