ureticihaber.com
HV
23 HAZİRAN Pazar 23:15
Advert

Karatay Aşevi Binası Açıldı

Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Türk Kızılay’ın hizmetine sunulan Karatay Aşevi binasının resmi açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Konya’da sosyal belediyecilik hizmetinin önemli bir örneği niteliğinde olan ve toplamda 31 milyon liraya mal olan aşevinin açılışında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, aşevinin günde 2 bin 500, acil durumlarda ise 10 bine kadar ihtiyaç sahibi vatandaşın sıcak yemeğini karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Başkan Hasan Kılca; “Karatay’ımıza ve hemşehrilerimize hizmet etmek için zamanla yarışıyoruz. Bugün de yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün en güzel örneklerinden birini hayata daha geçiriyoruz” dedi.

YEREL
Giriş Tarihi : 28-08-2023 18:06   Güncelleme : 28-08-2023 18:14
Karatay Aşevi Binası Açıldı

Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve ilçeye kazandırılan Karatay Yeni Aşevi binası, düzenlenen törenle açıldı.

Günlük 2 bin 500, acil durumlarda ise 10 bin insana sıcak yemek ulaştırabilme kapasitesine sahip olan ve Hacıveyiszade Mahallesi Şeyhülemarecepağa Caddesi Yankı Sokak’ta 3 bin metrekarelik alana inşa edilen yeni aşevi binasının açılışına AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ramazan Saygılı, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Karatay Kaymakamı Yavuz Güner, Karatay Belediye Başkan Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, Türk Kızılay Konya İl Başkanı Hüseyin Üzülmez, ilçe erkanı, Karatay Belediye Başkan Yardımcıları, Karatay Belediyesi Meclis Üyeleri, Kızılay il ve ilçe yönetimi, gönüllüler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET ETMEK İÇİN ZAMANLA YARIŞIYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, açılışta yaptığı konuşmada yeni aşevi binası ve aşevi kültürünün öneminin altını çizdi.

Başkan Hasan Kılca; “Karatay Belediyesi olarak, ilçemizde yaşayan her bir vatandaşımızın sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Hemşehrilerimize hizmet etmek için zamanla yarışıyoruz. Yaklaşık 20 ay önce temelini yine beraber attığımız Karatay Yeni Aşevi binamızın açılışına hoş geldiniz. Bugün, yardımlaşmanın ve dayanışmanın muhteşem bir örneğini gördük. Bugün sadece bir aşevi açılışına değil; aynı zamanda medeniyetimizin yardımlaşma ve dayanışma kültürünün en güzel örneklerinden bir tanesinin daha hayata geçmesine şahitlik ediyoruz. Burası sadece aşevi değil. Burası, bir arada olmanın, birbirimize destek olmanın, sevgiyi paylaşmanın, merhametin ve şefkatin yüreklere hitap ettiği inşallah simge bir mekân olacak. Aşevimizden istifa edecek her birey; sevginin, empatinin ve dayanışmanın ne kadar güçlü olduğunu görecek; anlayışla ve hoşgörüyle bir arada olmanın gücünü hissedecektir” ifadelerini kullandı.

ACİL DURUMLARDA 10 BİN E YAKIN İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞA HİZMET VEREBİLECEK

Karatay Aşevi hakkında bilgi veren Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı; “Aşevimiz, günde 2 bin 500, acil durumlarda ise 10 bine kadar ihtiyaç sahibi vatandaşımıza sıcak yemek hizmeti sunabilecek kapasitededir. Karatay Belediyesi olarak yapımını tamamladığımız ve Türk Kızılay'ımızın hizmetine sunduğumuz yeni aşevi binamız, 3 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edildi; bodrum ve 2 kattan oluşan binanın kullanım alanı ise 2 bin metrekarelik 5 adet sebze-meyve ve bakliyat deposu, kesimhane, soğuk hava deposu, dağıtım reyonları, mutfak, yemekhane, idari bürolar ve toplantı salonuna sahip Aşevimizin güncel maliyeti 31 Milyon Lira. Biz, İsra Suresi’nde ‘Yoksula hakkını vermeyi’ emreden Allah’ın kulları; ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyuran Hz. Muhammed Aleyhisselam’ın ümmetiyiz; atalarımızdan aldığımız terbiye de bu yönde hamdolsun. ‘Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ olarak yardım faaliyetlerine başlayan Türk Kızılay’ın, ülkemizin tamamında hatta dünyanın dört bir köşesinde insanlara yardım eli uzatma konusundaki gayreti ve deneyimi malumunuzdur. İlçemize kazandırdığımız Aşevi’nde, ihtiyaç sahiplerine koşan, onların yüzündeki tebessümün müsebbibi siz kahramanlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Aşevimizi ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz; heyecanlıyız. Karatay Aşevi binamızın ilçemize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Karatay’ın kentsel dönüşümüne de büyük önem veriyoruz. Hemen yanı başımızda Karatay Engelsiz Yaşam Merkezimizin temelini attık ve önümüzdeki yılın başlarında burayı hizmete açacağız. Yine gençlik merkezimiz bitti. Gençlik merkezi ve nikah salonumuzun yapımı sürüyor. Kısacası ilçemizin her noktasında ve her köşesinde bir hizmetimiz var.”

YAŞADIĞIMIZ FELAKETLER KIZILAY’IN VE BU PROJELERİN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYDU

Türk Kızılay Konya İl Başkanı Hüseyin Üzülmez de; Türkiye’nin son yıllarda ciddi felaketler yaşadığının altını çizerek, bu dönemlerde Kızılay’ın öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade etti.

Hüseyin Üzülmez; “Geçtiğimiz yıllarda 2.5 yıl süren pandemi dönemini yaşadık. Seller ve yangınlar yaşadık. Yine 6 ay önce de ülke olarak çok ağır iki büyük deprem yaşadık. İşte bu felaketlerde Kızılay’ın önemi toplumda çok daha iyi anlaşıldı. 4 buçuk yıl önce Karatay Belediyemizden yeni aşevi binasının yapımı için arsa tahsisi istemiştik ve başkanımızdan binamızın da yapımını yapması için ricada bulunduk. Neticede bu binayı belediyemiz yapmış oldu. Kendileri bununla da kalmayıp yine Karatay Belediyemizin tahsisiyle yine bölgemizde önemli bir görev olacak Bölge Kan Merkezi’nin de arsa tahsisi yapıldı. Bu merkezi de inşallah kısa bir zaman içerisinde tamamlayıp bölgenin ve Kızılay’ın hizmetine sunmuş olacağız. Ben bu vesileyle Başkanımız Hasan Kılca’ya çok teşekkür ediyorum. Binamızın yapımında ve hizmete girmesinde emekleri bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİYLE ÇOK MODERN BİR TESİS ORTAYA ÇIKMIŞ

Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da Türk Kızılay’ın öneminden bahsettiği konuşmasında hayata geçen Aşevi’nin bu gayretlere önemli katkılar sunacağına vurgu yaptı.

İl Başkanı Hasan Angı şunları aktardı; “Kızılay’ımız, bugüne kadar her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Geçmişinden gelen organizasyon özelliğiyle özellikle felaket dönemlerinde bu gayreti hepimiz gördük. Bir takım çevrelerin bu kurumu yıpratmaya yönelik çabalarının ne kadar boş olduğu, Kızılay’ın her türlü gayretiyle ortaya çıkmış oldu. Bugün de Karatay Belediyemiz, Türk Kızılayı Konya Şubemiz ve hayırsever hemşehrimizin çok güzel bir işbirliğiyle eskimiş aşevinin yerine çok modern bir tesis ortaya çıkmış. Olası felaket dönemlerinde burası aynı zamanda her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir toplanma merkezi niteliğinde. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

ÇOK GÜZEL BİR EMEK ORTAYA KONMUŞ

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan; “Çok güzel bir emek ortaya kondu. Bu kıymetli emeğin mimarı Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca’ya şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu güzel hizmet, gelecekte daha başka hayırlı işlerin daha ortaya çıkmasına vesile olacaktır. Karatay Aşevi binamızın ilçemize, Konyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KONYA, İNSANIYLA YÖNETİCİSİYLE; HAYRIN, GÜZELLİĞİN VE İYİLİĞİN BAŞKENTİDİR

Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ramazan Saygılı, Konya’nın medeniyetimiz için taşıdığı önemden bahsetti.

Yusuf Ramazan Saygılı, konuşmasında şunları aktardı; “İçerisinde doğup büyüdüğümüz medeniyetimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik vardır. Zaten Konyamız da, bu medeniyet öğretisi ve terbiyesini almış bir şehirdir. Konya, insanıyla yöneticisiyle hayrın güzelliğin ve iyiliğin başkentidir aynı zamanda. Medeniyetimizden aldığımız terbiyeyle Kızılay’ın bir kızıl elması var. Arkada bir mahsun bırakmadan yüreklerde kandiller yaka yaka merhamet yürüyüşüne devam ediyoruz. Bu bağlamda da tüm vicdanlarımızın vicdan abdesti alarak yola çıkmayı öğrendik. Bugün de Karatay’da Karatay Belediyemizin ve Kızılay İl Başkanlığımızın gayretleriyle 10 bin kişiye kadar hizmet verebilecek Aşevi’nin açılışını yapıyoruz. Bu vesileyle bu güzel binamızın yapımında emeği geçen Karatay Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.”

KONYALI HAYIRSEVERDEN KARATAY BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Türk Kızılay’ın hizmetine sunulacak Karatay Aşevi’nin hayata geçmesinde emekleri bulunan hayırsever Halil İbrahim Sayar da; “Bu hayır müessesinin açılışında bulunmaktan dolayı çok mutluyum. 155 yıl önce Hilal-ı Ahmer Cemiyeti ismiyle Kızılay’ı kuranlar, ne güzel insanlarmış ki bu kurum günümüze kadar ulaştı. Çok nadir müesseseler vardır ki bugünlere kadar gelebilsin. Din, örf il gözetmeden herhangi bir felaket karşısında, dünyanın öbür ucunda dahi olsa karınca kaderince Kızılay yardıma koşuyor. Ben bu vesileyle Kızılay’ın dünden bugüne tüm yöneticilerini ve gönüllülerini tebrik ediyorum. Bu güzel hizmet için Karatay Belediyemize de ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KIZILAY DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA YARDIM ULAŞTIRIYOR

Kızılay’ın birçok önemli görevleri olan ulusal ve uluslararası bir kuruluş olduğuna vurgu yapan Karatay Kaymakamı Yavuz Güner, şunları dile getirdi; “Kızılay, sadece ülkemizde değil dünyadaki tüm insanlara yardımlarını ulaştırmaktadır. Bazılarımızın sadece kan toplayan bir kurum olarak bilmesinden ziyade her türlü yardım noktasında geniş bir yelpazeye sahiptir. Sadece olağanüstü durumlarda değil, günlük yaşamda da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındadır. Bu vesileyle bu güzel binanın yapımında büyük emekleri bulunan Karatay Belediyemize, hayırseverimize ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahibi insanlara yardımların ulaştırılmasında çaba gösteren tüm Kızılay ailesine teşekkür ediyorum.”

BU GÜZEL ESER; YARDIMLAŞMAMIZA, DAYANIŞMAMIZA, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Anadolu’nun temelinin yardımlaşma ve dayanışmanın ortaya çıkardığı güçlü bir birlikteliğe dayandığına vurgu yaptı.

Mustafa Uzbaş; “Konyamız da bu güçlü birlikteliğin vücut bulduğu en güzel şehirlerin başında gelmektedir. Bizler de belediyeler olarak, Anadolu’daki bu birliği gözeterek her bir kardeşimizin yüreğine dokunarak Konyamıza yüksek nitelikle hizmetlere kavuşturmak için büyük bir gayretin içerisindeyiz. Bugün açılışını yaptığımız bu güzel eserin de yardımlaşmamıza, dayanışmamıza, birlik ve beraberliğimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Yine sosyal belediyeciliğin önemli bir örneği olan Karatay Aşevi’nin vatandaşlarımıza en güzel hizmeti sağlayacağına inanıyorum. Bu güzel hizmetin şehrimize kazandırılmasında büyük emekleri bulunan Karatay Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

KARATAY AŞEVİ BİNASI HER TÜRLÜ TAKDİRİ HAK EDİYOR

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ise, Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Karatay Aşevi hizmetinin öneminin altını çizdi.

Milletvekili Mehmet Baykan sözlerini şöyle tamamladı; “Bu güzel binayı Karatay Belediyemiz yaptı. 31 milyon liraya mal olmuş bir binanın tamamlanıp Kızılay’ın hizmetine sunulmuş olması her türlü takdiri hak ediyor. Bırakın belde veya ilçe belediyelerini, koskoca büyükşehir belediye başkanlarından sahte kahramanlar üretildiği ülkemizde acaba bu tür hizmetlerden ne kadarını yaptıkları, temel atmama törenleri yaptıkları hatta bir çeşme açılışının dahi abartıla abartıla ülke gündemine sokulduğu bir dönemde Karatay Belediyemizin bu kıymetli bu değerli hizmeti, her türlü takdiri hak ediyor. Bizim belediyelerimiz halkının faydasına çalışıyor ve üretiyor. Bu duygularla Karatay Aşevi’nin hizmete sunulmasında büyük katkıları bulunan Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya, hayırseverimize ve Kızılay’a teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Türk Kızılay’ın hizmetine sunulan Karatay Aşevi binasının açılışı, dualar eşliğinde kurdele kesimiyle gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol üyeleri, yeni aşevi binasını gezerek tesis hakkında Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’dan bilgi aldılar.

AdminAdmin

YORUMLAR