ureticihaber.com
HV
01 ARALIK Perşembe 02:26
Advert

İl Başkanı Ekici: “Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksiklikler biran önce giderilmelidir.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksikliklerin biran önce giderilmesi gerektiğini söyleyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici; “Kirasını ödeyemeyen, faturasını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanın mesleğini, özveri ile sağlıklı bir şekilde yapması mümkün değildir.” Dedi.

SİYASET
İl Başkanı Ekici: “Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksiklikler biran önce giderilmelidir.”

İyi Yetişmiş Nesiller Hem Ülkemizin Hem De Dünyanın Geleceği Açısından Büyük Önem Arz Etmektedir

Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksikliklerin giderilmesi için, Öğretmenlerin yürüttükleri çalışmalara destek amacı ile kameralar karşısına geçen İl Başkanı Hasan Ekici şu ifadeleri kullandı:

“İyi yetişmiş nesiller hem ülkemizin hem de dünyanın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. İyi yetişmiş bir nesil de mesleğini seven, hem maddi hem manevi olarak emeğinin karşılığını alabilen öğretmenlerle mümkündür.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği ile aday öğretmenlerin yetiştirilmeleri ve öğretmenlik kariyer basamaklarında ilerlemelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeye ilişkin eğitim örgütleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve tarafların; alınan kararların bilimsel bir dayanağının olmadığını, bu sürecin faydadan çok zarar getireceğini beyan etmesine rağmen iktidar, bu yanlış politikanın taraflar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri göz ardı ederek aldığı kararları uygulamaktadır. Öğretmenlerden onay almayan ve yoğun tepkilere sebebiyet veren bu kanuna Milli Eğitim Bakanının sessiz kalması ve gündeme almaması, öğretmenlerimizi bu eylemi gerçekleştirmeye mecbur bırakmıştır.

Hesap verilebilirlik noktasında mevcut yönetimin takındığı tutum zaten ortadadır. Toplum hesap verme gereksinimi duymayanlara cevabını sandıkta verecektir.

Bizler eğitim ilkelerimizi oluştururken, öğrencilere dayatılan ezberci yaklaşımı nasıl ortadan kaldırabiliriz diye uğraşlar verirken, sizler aynı ezberci yaklaşımı öğretmenlerimize uyguluyorsunuz. Her meslekte olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de kariyer basamaklarının oluşturulması, gayretli, kendini geliştiren meslek mensuplarının başarılarının değerlendirilmesi istenilen bir durumdur. Sonuçta ülkenin geleceğini öğretmenlerin niteliği belirler. Ancak bunu öğretmenlerimizi inciterek ve motivasyonlarını düşürerek yapmayı yanlış buluyoruz.

Ülkemizde başarısızca uygulanan ekonomi politikaları sonrasında eğitim çalışanlarının da alım gücü düşmüştür. Kirasını ödeyemeyen, faturasını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanın mesleğini, özveri ile sağlıklı bir şekilde yapması mümkün değildir. Atılması gereken ilk adım, eğitim çalışanlarının emeğinin karşılığını aldığı bir ücret sistemine geçmektir. Sonrasında da tüm tarafların memnuniyeti dahilinde, bilimsel dayanağı olan, altyapısı hazırlanmış, ciddiyetle hazırlanan bir meslek kanununu ile öğretmenlerimizin sorunları çözülmelidir.

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılığa ve eşitsizliğe neden olacak bu kanun nedeniyle eylem yapmak zorunda bırakılan tüm öğretmenlerimizi haklı taleplerinden dolayı destekliyoruz. Öğretmenlerimizin her zaman yanlarında olacağımızı da tekrar ifade etmek istiyoruz.

 

AdminAdmin

YORUMLAR