ureticihaber.com
HV
23 HAZİRAN Pazar 22:56
Advert

Hasan Kılca: Kardeşlerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Karatay Belediyesi, gönül coğrafyamızın önemli ülkelerinden birisi olan Bosna Hersek’e olan desteğini ve vefasını sürdürüyor. 2021’de Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde Zvornik Şehitlik Anıtı’nın yapımı ile Trebinje Zupa Camii’nin restorasyonunu üstlenen Karatay Belediyesi, bu kez de Trebinje İslam Birliği Vakfı binası ve bölge turizmine katkı sunacak bir sosyal tesisin yapımını tamamladı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile yürütülen projelerin açılışı için Bosna Hersek’i ziyaret eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Gönül coğrafyamızın en müstesna ülkelerinden birisi olan Bosna Hersek başta olmak üzere kardeşlerimizle buluşmaya ve onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-09-2023 13:56   Güncelleme : 04-09-2023 14:02
Hasan Kılca: Kardeşlerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinesinde; Konya Büyükşehir, Karatay, Selçuklu ve Meram Belediyelerinin Bosna Hersek’te katkı sağladığı birtakım proje ile hizmetlerin açılışlarına katıldı.

Resim önizlemesi

 

Başkan Hasan Kılca, söz konusu program kapsamında önce Karatay Belediyesi’nin de destek sunduğu Bosna Hersek Cumhuriyeti Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nun açılışına katıldı.

GÖNÜLLER ŞEHRİ KONYA’DAN SİZLERE SELAM GETİRDİK

Hasan Kılca burada yaptığı konuşmada; “Gönüllerin şehri, Hz. Mevlana diyarı, Selçuklu payitahtı Konya’mızdan selam getirdik sizlere. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile yaptığımız protokol çerçevesinde Konya Büyükşehir, Selçuklu ve Meram Belediyelerimizle birlikte Karatay Belediyesi olarak bu yurdumuzun tefrişatına katkı sunduk. Gönül coğrafyamızın en müstesna ülkesi olan Bosna Hersek’in her köşesinde büyükelçimizin riyasetinde buradaki tüm ihtiyaçları karşılama yönünde gayretlerimiz var. Bosna Hersek başta olmak üzere gönül coğrafyamızın tamamında neye ihtiyaç varsa onu karşılamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi

KARATAY BELEDİYESİ’NDEN TREBİNJE’YE ÖNEMLİ DESTEKLER

Açılışın ardından Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile birlikte Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin'i de ziyaret etti.

Başkan Hasan Kılca daha sonra ise, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de katkılarıyla (TDBB) Karatay Belediyesi’nin destekleriyle Trebinje’de yapımı tamamlanan İslam Birliği Vakfı Binası’nın ve bölge turizmine katkı sunacak yüzde 100 helal gıda sertifikasına sahip bölgenin ilk sosyal tesisin de açılışlarını gerçekleştirdi.

Resim önizlemesi

BALKANLAR’DAKİ TÜM KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ecdattan miras kalan topraklarda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Başkan Hasan Kılca, Bosna Hersek’in her zaman heyecanlandırdığının altını çizdi.

Hasan Kılca şunları dile getirdi; “2 yıl önce de buraya gelmiştik. 2021’de Türk Dünyası Belediyeler Birliğimizin de işbirliğinde Karatay Belediyesi olarak Zvornik Şehitlik Anıtı’nın yapımını ve Trebinje Zupa Camii’nin restorasyonuna destek vermiştik. Tabii o yıl geldiğimizde buradaki kardeşlerimiz, İslam Birliği Vakfı binasının yarım kaldığını ve bu binanın tamamlanmasını bizden talep etmişlerdi. Bizler de Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile birlikte bu projeye destek vereceğimizi söylemiştik. Bu desteğimizi verdik ve hamdolsun bugün itibariyle de binayı tamamlamış olduk. Karatay Belediyesi olarak Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile birlikte Bosna Hersek’in her köşesinde nerede bir ihtiyaç varsa oraya destek vermeye ve talep edilen birçok şeye yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Bosna Hersek’te Novi Grad, Gorajde ve Teoçak Belediye ile kardeş şehir ilişkilerimiz mevcut. Yine Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdu'nun tefrişatına destek verdik ve açılışını gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek başta olmak üzere gönül coğrafyamızdaki her beldeye çok önem veriyor. Bizler de Türkiye’deki belediyeler olarak onun gösterdiği yolda gönül coğrafyamızın en müstesna ülkelerinden birisi olan Bosna Hersek başta olmak üzere tüm kardeşlerimizle bir araya gelmeye ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Resim önizlemesi

HEP BİRLİKTE ÇOK DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ

Kılca, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde büyük bir dönüşüm ve değişim içerisinde olduğunu da aktardı.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Rabbimden Sayın Cumhurbaşkanımıza sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Kendileri başımızda oldukça ülkemiz her geçen gün daha da güçleniyor. Ülkemiz, onun liderliğinde belki 10 kattan fazla büyüdü. İnşallah bu değişim ve dönüşüm tüm Müslüman ve mazlum ülkelere de sirayet eder. Balkanlar’dan Türki Cumhuriyetlere, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar pek çok ülkede Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı vesilesiyle Türkiye ciddi hizmetler yapıyor. Ülkemiz, tüm gönül coğrafyasına ve evlad-ı fatihana destek olmaya devam edecek. Belediyeler olarak bizler de aynı hassasiyetle hizmet ediyoruz. 6 Şubat’ta ülkemizde çok ciddi iki büyük deprem meydana geldi. 11 şehirde yaşayan 14 milyon insan bu felaketten etkilendi ve maalesef 50 bin insanımızı kaybettik. Ama tüm yaşananlara rağmen Türkiye o kadar güçlü ki gelişmesini sürdürebiliyor. Tüm İslam ülkelerinde ve mazlum coğrafyada Sayın Cumhurbaşkanımıza büyük dua ve destek var. Bu destek sürdükçe de hep birlikte çok daha güçlü olacağız. Bu güzel karşılama ve ağırlama için size teşekkür ediyorum.’

BURADAKİ BOŞNAK MÜSLÜMAN TOPLUMUMUZ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR PROJE

Bosna Hersek’in Trebinje şehrinde 16’ncı Yüzyılın ilk yarısında inşa edilen ve 2021’de Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Karatay Belediyesi’nin desteğiyle onarılarak yeniden ibadete açılan Trebinje Zupa Camii

 

İslam Birliği Meclisi Başimamı Sadik Fazlagic, katkıları dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti.

Başkan Hasan Kılca’nın 2 yıl önceki Bosna Hersek ziyareti sırasında kendilerine Trebinje İslam Birliği Vakfı yarım kalan binasının yapımı ve bölge turizmine katkı sunacak bir sosyal tesis projesi hakkında bilgi verdiğini hatırlatan Sadik Fazlagic; “Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca da bu projemizin bir an önce hayata geçmesi için hemen harekete geçti ve gereken desteği bizlere ulaştırdılar. Biz de projenin tamamlanabilmesi için gereken çalışmaları yürüttük. Bu tesisin helal sertifikaya sahip olması, bizim burayı çok önemsediğimiz bir başka yönü. Boşnak bir işletmecimiz, yüzde 100 helal sertifikalı ilk sosyal tesisi açmış oldu. Buradaki tüm ürünler yüzde 100 helal olacak bu çok kıymetli. Bu sosyal tesise büyük bir ihtiyacı vardı. Buradaki küçük Boşnak Müslüman toplumu için bu proje çok büyük ve artık buraya gelen turistler için bir alternatifimiz var. Bunun için Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Karatay Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bu tür projelerin de devamını diliyorum. Sizleri burada misafir etmek bizim için büyük bir onur. Destekleriniz için tekrar çok teşekkür ederiz” dedi.

SİZLER VE DESTEĞİNİZ OLDUKÇA BİZLER BURADA OLMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİZ

Resim önizlemesi

Trebinje İslam Birliği Meclisi Başkanı Miralem Hacımahovic de Karatay Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçen projelerin öneminden bahsetti.

Miralem Hacımahovic, şunları dile getirdi; “Trebinje İslam Birliği Meclisi adına sizlere çok teşekkür ederim. Sizler, buralardaki durumu en iyi anlayabilecek insanlarsınız. Bu tür projeler oldukça da bizler burada olmaya devam edeceğiz. Ancak bu projeler olmasa maalesef ki bizler de yok olmaya doğru gideceğiz. Bizlerin bu tür projeleri var ve bunun takibini yapıyoruz. Sizleri her daim burada görmek ve desteklerinizi almaya devam etmek istiyoruz.”

AdminAdmin

YORUMLAR