SİYASET

Deva Partisi, Kamyon Garajı Esnafını Dinledi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İl Başkanı Dr Seyit Karaca, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Duran Eski, Hidayet Koyuncu, Kemal Berk Horasan, Emre Göçer ve Selçuklu İlçe Başkanı Sedat Şar’la birlikte Kamyon Garajı esnafı ile toplantı yaparak sorunlarını dinledi.

Deva Partisi, Kamyon Garajı Esnafını Dinledi

Nakliyeci, şoför, hizmet veren esnaflar ve komisyoncularla sohbet eden  Deva Partisi Konya İl Başkanı Karaca ve beraberindeki heyet hazırladıkları raporu, konunun muhatabı kurumlarla paylaşarak esnafın sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Resim önizlemesi

 Karaca kamyoncu esnafıyla görüşmeleri hakkında şunları söyledi: “Esnafımızla yaptığımız görüşmeler sonucu birçok esnafın da ifade ettiği gibi, kamyon garajı mevcut haliyle ihtiyaca cevap vermekten uzak bir durumdadır. Güvenlik zafiyeti had safhadadır. Etraf ihata duvarları yer yer yıkılmış ve son derece bakımsızdır. Rahatça girip çıkmak mümkündür. Sadece bir-iki direkte görülen güvenlik kameraları vardır.  Esnafımızın verdiği bilgiye göre daha önce araçlardan yapılan hırsızlık olayları aydınlatılamamıştır. Bunun yanında garaj içerisinde yeterince temizlik yapılmasını istiyorlar. Garaj içerisinde esnaflarımıza tahsil edilen alanların çağın gereklerine göre uygun hale getirilmesi talebi de çoğunluktadır. Esnaflarımız yıllardır kira bedellerini ödemelerine rağmen elektrik, su gibi imkanlardan faydalanamadıklarını, mevcut durumda çözüm sözü veren mercilerden sonuç alamadıklarını belirttiler. Esnaflarımız yeni kamyon garajının yapımının 1,5 yıl önce açıklanmasına rağmen, ne zaman yapılacağı konusunda umutsuz olduklarını ifade etti" dedi.

 

."Kayıt dışı çalışan kamyoncular hakkında yeterince denetim yapılmalıdır"

 

Karaca kayıt dışı çalışan kamyoncuların haksız bir rekabete neden olduğuna dikkat çekerek,

" Kamyon garajının ilimizin itibar noktalarından birisi olduğunu ancak mevcut haliyle son derece yetersiz olduğunu belirten esnafımız, garaj girişinin yolla birleşiminin düzensizliği nedeniyle her an kaza yaşandığını, bu sorunu ilettikleri merciler tarafından çözüm bulunmadığını söylediler. Konbeltaş tarafından işletilen garajın güvenliğinin yine başka bir belediye şirketi tarafından sağlanmasına rağmen yaşanan sıkıntılarda şirketlerin birbirleri ile görüşerek sorun çözmediklerini, belediyede üst mercilere iletildiği zaman da şirketlerin işine karışılmadığı gibi bir cevapla karşılaştıklarını anlattılar. Nakliyeci ve komisyoncu şirketlerin en önemli sıkıntısı ise kayıt dışı çalışma konusunda yeterince denetim yapılmayıp merdiven altı çalışan kişiler nedeniyle sektörün itibarının zedelenmesidir. Kurallara uygun çalışan vergi, SGK, stopaj gibi vergi kalemlerini öderken, kayıt dışı çalışan kamyoncuların bu tarz kalemlerde ödeme yapmadıklarından dolayı kamyon garajı esnafımız, haksız bir rekabet bir rekabet yaşıyor.Bu haksız rekabetin önüne geçilmesi içinde yeterince denetimlerin yapılmasını talep ettiler. Nakliyeci esnafının mevzuat gereği almaları gereken belgeleri alan ile almayanın arasında bir fark olmadığını, masraf edenin zararlı çıktığını, denetimler olmadığı için oluşan kaos ortamından kuralsız çalışanların karlı çıktığına dikkat çektiler. K belgesi olmayanların taşımacılık yaptığını belirttiler. Minibüs ve taksi plakalarındaki uygulamaların benzeri bir uygulamaya konularak her önüne gelenin nakliyeci olmamasını dile getirdiler. Kamyon garajında banka işlemleri için ATM olmamasından ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bu sorunun çözümünü bekliyorlar. Tek aracı olanla çok aracı olanın aynı miktar K belgesi bedeli ödemesinin ayrı bir haksızlık olduğunu söylediler. Artan araç sigorta, kasko, muayene bedelleri, köprü ve otoyol ücretlerinin sektörü ciddi anlamda zorladığını belirten esnaflarımız, indirim yapılmasını bekliyorlar. Şehrimizin  alanında ülke genelinde potansiyeli yüksek ilk beş il arasında olmasına rağmen, yeterince TIR parkı olmadığı için mahalle aralarına park ettikleri araçlarına ceza ödemek istemediklerine dikkat çektiler.  Ofislerde oturan esnaflar doğalgaz olmadığı için ısınma probleme yaşıyor. Doğalgazın kamyon garajına ulaşımını istiyorlar. Kamyon garajı esnafımızın sorunların çözümü için sektördeki STK'lar başta olmak üzere gerek ziyaret gerekse hazırladığımız raporun gönderilmesi suretiyle sorunun çözümü için elimizden geleni DEVA Partisi Konya İl Başkanlığı olarak yapacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız" diye konuştu.

AdminAdmin