GÜNCEL

Başkan Karaarslan ; ‘’ 19 Mayıs 1919'un, esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, umut ve uyanışın miladıdır.’’

Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Sayın Remzi Karaarslan Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkışının 104. Yılı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı

Başkan Karaarslan  ;  ‘’ 19 Mayıs 1919'un, esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, umut ve uyanışın miladıdır.’’

 

Başkan Karaarslan mesajında şu ifadelere yer verdi ;

''Mayıs 1919'un, esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, yılgınlığa karşı umut ve uyanışın miladı, Türk milletinin geleceğine vurulmak istenen prangaları kırarak tarihi yeniden yazdığı destansı bir serüvenin başlangıcıdır.

Samsun'da başlayan milli mücadele süreci, millet onurunun ayağa kalkışı, en önemlisi milli mukavemetin stratejik adım ve iradesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'dan itibaren başlattıkları yürüyüşle bezginliği ve bitkinliği yenerek, emperyalistlere diz çöktürmek için fedakarlıkta sınır tanımamışlardır.

Bundan 104 yıl önce Samsun'da milli mücadelenin fidesinin dikilmiş, tohumu ekilmiş nitekim Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harcı cesaretle karılmıştır. Türk milleti, Samsun'dan harekete geçen milli mücadeleyi inançla imanla omuzlamış ve nihayetinde zaferle buluşturmuştur. Samsun'dan parlayan milli mukavemet, Amasya Genelgesi ile yol haritasını çizmiş, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile gücüne güç katmış, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıyla beraber kutlu hedefine kilitlenmiştir.

Türk Milleti tutsaklığı kabul etmeyeceğini, hürriyet uğruna yeri geldiğinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını bütün yönleriyle ortaya koyarak, 19 Mayıs tarihi ile gelişen olaylar zincirini, ümitsizliğin seline düşmüş milli ülküleri kamçılamanın mümtaz bir örneği olmuştur.

19 Mayıs zalime, haine, alçağa, işbirlikçiye, müstevliye yıldırım gibi çarpan Türk'ün kudretli yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, vatanı sahipsiz, çaresiz, kimsesiz sananlara karşı var oluş mücadelesidir. Bu yürüyüş, bölünmemizi, parçalanmamızı isteyenlere karşı nefsi müdafaa kararlığıdır. Bu yürüyüş, bitmemizi, tükenmemizi, gitmemizi, yersiz yurtsuz kalmamızı projelendiren işgalcileri İzmir'e kadar kovalayan iradenin eseridir. Tarihe altın harflerle kazınan bu eser her türlü övgüye layık ve gıpta edilecek bir bağımsızlık ve beka meşalesini tutuşturmuştur. Bu esere leke sürdürmemek için biz de Cumhur İttifakı ile geleceğimize ışık tutuyor, Türkiye Yüzyılını 19 Mayıs 1919 ruhuyla sahipleniyor ve kucaklıyoruz.

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülkemiz açısından tıpkı 19 Mayıs 1919 tarihi gibi hayati anlam ve öneme sahiptir. Dün vatanı kurtarmak için sergilenen milli uyanış, bugün yine bir başka beka tehdidi altında ülkemizi yeniden kurtuluşa taşıyacak iradeyi ortaya koyacaktır. Ülkemizin hali hazırda karşı karşıya kaldığı badireler dikkate alındığında Cumhur İttifakı temelinde şekillenen tarihi ve milli mutabakata aziz milletimizin destek vereceğinden şüphemiz yoktur.1919'dan 2023 yılına kadar geçen 104 yıllık dönem tarihin yeniden uyanışına ve büyük Türk milletinin dirilişine şahitlik etmiştir.

Kim ne yaparsa yapsın, hangi kirli ve karanlık hesabın içinde olursa olsun, Türkiye'yi tarihin gerisine düşürmeye kimsenin gücü ve nefesi yetmeyecektir. 19 Mayıs şuuru geçmişte olduğu gibi diri, Samsun'a çıkan irade hala damarlarımızdadır. Muhtaç olduğumuz kudret ise bu damarlardaki kanda gizlidir. Bu düşüncelerle, 19 Mayıs 1919'un 104. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, milliyetçi kahramanları ve aziz şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle bir kez daha anıyor, aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum. Türk gençliğinin ve Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyorum.''' dedi

AdminAdmin