GÜNCEL

Başkan Erkoyuncu : ‘’Çiftinin Yüzü Gülecek’’

Konya Şeker’in mali durumu ve geleceği hakkında bilgi veren Başkan Ramazan Erkoyuncu, "Borcumuz var ama artık kaygımız yok. Merkez kampüs arsamızın satışını da askıya aldık, mali yapımız düzene girdi" dedi

Başkan Erkoyuncu : ‘’Çiftinin Yüzü Gülecek’’

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker Merkez Kampüsü’nde Konya’da faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi. Konya Şeker’in son durumuyla ilgili bilgi veren Erkoyoncu, birçok açıklamada bulundu. İşte o açıklamaların detayları…

BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR

Enerji yatırımlarından kaynaklı döviz cinsinden olan borcu, TL cinsine çevirdiklerini ifade eden Erkoyuncu, “Enerji yatırımlarından kaynaklı olarak Konya Şekerimizin Kangal Termik Santrali'nin borcu döviz bazlıydı. Bu borcumuzu yapılandırıldı ve TL'ye döndü. Konya Şeker’in gıdada 9 Milyar 250 milyon TL’lik borcu var. Biz 5,5 yılda yatırımlarımız ile gıda borcumuzu ödeyeceğiz. Konya Şeker çok güçlü kuruluş. Şeker üretme noktasında kimse rekabet edemez. Bulgur üretiminde iyi ivme. Burada kapasiteyi yüzde 100 artırmayı planlıyoruz. Soma sadece dolar borçlu. Somada problemimiz var. Orası dev bir santral ve 41 yaşında. Gıda başta olmak üzere diğer alanlarda borcumuzu zamanında ödüyoruz. Bütün ürünlerimizde kapasiteyi artırma adına çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

dsc-1181.jpg

TAŞINMA KARARI ASKIYA ALINDI

Konya Şeker Fabrikası’nın yeni yerine taşınmasıyla ilgili konuşan Erkoyuncu, “Gelecek sene yeni fabrika için temel atma çalışmalarımız devam ediyor. Şu an ise fabrikamız mevcut yerinde kalacak. Konya Şeker Fabrikası’nın Altınekin bölgesine taşınma projesiyle ilgili kararı şimdilik askıya alıyoruz” diye konuştu.

“AVANSLAR İLE HEMŞEHRİLERİMİZE BORCUMUZ KALMADI”

Çiftçilere borçlarının bulunmadığının altını çizen Erkonyuncu, “Şu an verdiğimiz avanslar ve piyasaya olan borcumuz bulunmuyor. Çiftçilerimize yatırdığımız avanslar ile hemşehrilerimize borcumuz kalmadı. Biz bu borcu 9 yılda öderiz. Altından kalkılır ve gelecek sezonlar için yatırımlar yapılır. Detayları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bey'e anlattık. Belediye ve bakanlar ile görüştüğümüz noktalarda arsa satışımız olacaktı. Ama şimdi vazgeçtik. Rahat bir ortamda kurum adı altında bu arsa rahat bir şekilde değerlenecek kesinlikle arsa satışımız olmayacak. Burada 10 bin ton yeni yerimizde de 14 bin kota pancar alacak kotamız var” ifadelerini kullandı.

dsc-1197.jpg

ÇİFTİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Pancar alım fiyatının çiftçiyi memnun edeceğini söyleyen Erkoyuncu, “Pancarın alım fiyatının önümüzdeki haftaya açıklanmasını bekliyoruz ve fiyatın çiftçinin umduğu şekilde geleceğini düşünüyorum. Mısırda çiftçi üzüldü. Fakat şeker pancarı rekoltesi ve ürün fiyatında çiftçilerin istediği rakamlar gelecek gibi gözüküyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Net resmi rakamlar hükümet tarafından açıklanacaktır” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin