YEREL

Alpaslan ve Uluğbey Mahalle Sakinleri Yeni Tapularına Kavuştu

Meram Belediyesi, Alpaslan ve Uluğbey Mahalleleri’nde, 1 milyon 415 bin metrekare alanda daha 18. Madde çalışmalarını tamamlayarak hak sahiplerine tapularını dağıtmaya başladı. Tapu teslim töreninde konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, imar çalışmalarına hız kesmeden ve ara vermeden devam ettiklerini söyledi.

Alpaslan ve Uluğbey Mahalle Sakinleri Yeni Tapularına Kavuştu

İlçe genelinde imar ve 18. madde çalışmalarını sürdüren Meram Belediyesi, Alpaslan ve Uluğbey Mahalleleri’nde, 142 hektar alanda daha imar uygulaması çalışmalarını tamamlayarak hak sahiplerine tapularını dağıtmaya başladı. Uygulamaya giren 1116 adet Kadastro Parseli sonucunda üretilen 327 adet imar parselinin tapularını Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş dağıttı. Temsili tapu teslim törenine hak sahibi vatandaşlarla birlikte Alpaslan Mahalle Muhtarı Feti Güleç ile Uluğbey Mahalle Muhtarı Mustafa Demir de katıldı.

Resim önizlemesi

            BAŞKAN KAVUŞ; “MODERN BİR MERAM İÇİN BİR ENGELİ DAHA AŞTIK”

 

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen tören öncesinde konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, sağlıklı bir şehirleşmenin başlangıcının imar uygulamaları olduğuna vurgu yaptı. Başkan Kavuş, görevi devraldıkları günden bu yana geçen yaklaşık 4 yıllık süre zarfında, Meram’ın sağlıklı gelişiminin temelini ancak imar uygulamaları ve 18. Madde çalışmalarıyla atabileceklerinin bilinciyle bu çalışmalara ayrı bir önem ve değer verdiklerini ifade etti. Kendilerinin de, sorunu kalmamış, modern ve müreffeh bir Meram yolunda bir engeli daha aşmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kavuş, “İmarlı, altyapılı arsa ürettikçe Meram’ın sorunlarının büyük çoğunluğu da çözülecektir. Altyapı gereksinimlerinin karşılanmasında sıkıntı yaşayan mahallelerimiz sorunlarından kurtulacaktır” diye konuştu.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “SON DÖRT YILDA YAKLAŞIK 23 MİLYON METREKARELİK BİR ALANDA 18. MADDE ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK”

 

İmar ve 1Resim önizlemesi8. madde uygulamaları noktasında Meram’da alınan önemli yolu sayılarla da ifade eden Başkan Mustafa Kavuş, şu bilgileri verdi; “Sadece 2022 yılında İmar uygulaması yaptığımız toplam alan, 9 Milyon 117 Bin 932 metrekare, malik sayısı 2666 kişi, oluşturulan imar parsel sayısı ise 2934 oldu. Son dört yılda gerçekleştirdiğimiz 18. Madde uygulaması toplam alanı 22 milyon 842 bin 427 metrekare iken malik sayısı 19.031 kişi, oluşturulan imar parsel sayısı da 5 bin 696 oldu. Bugün bizi bir araya getiren tapu merasiminde ise Alpaslan ve Uluğbey  Mahallelerinde 1 milyon 415 bin metrekarelik bir alanda tamamladığımız 18. Madde çalışmaları neticesinde hak sahibi yaklaşık 2400 kişi tapularını almaya başlayacak. Uygulamaya 1116 adet Kadastro Parseli girdi ve 327 adet İmar Parseli oluşturuldu. Bu parsellerde, mahallelerimizin ihtiyaç duyacağı dini tesislerden belediye hizmet alanlarına, konut ve ticari alanlardan, eğitim alanlarına, parklardan sağlık tesislerine, pazardan mezarlığa kadar her ayrıntı düşünülerek planlandı.”

Resim önizlemesi

            BAŞKAN KAVUŞ; “HEMŞEHRİLERİMİZ DOĞALGAZ KULLANABİLSİN DİYE HİÇBİR BELEDİYENİN ALMADIĞI BİR RİSKİ ALDIK”

 

Sağlıklı bir şehirleşmenin ve hizmet alabilmenin yolunun imar uygulamaları ve 18. Madde çalışmalarının tamamlanmasından geçtiğini ifade eden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle tamamladı; “18. madde çalışmaları tamamlandıktan sonra ruhsatlı evler yapılabilir, yollar açılabilir, doğalgaz hizmetine kavuşabilir. Ki, bu bugün tapularını dağıtacağımız Alpaslan ve Uluğbey Mahalleleri için ayrı bir önem taşıyor. Meram Belediyesi olarak henüz imar uygulamaları tamamlanmadığı süreçte doğalgaz konusunda hiçbir belediyenin almadığı bir riski alarak Alpaslan Mahallemiz gibi beş mahallemizin doğalgaz kullanabilmesinin önünü açtık. Bu noktada elimizi, başımızı değil tüm vücudumuzu taşın altına koyduk. Çünkü sadece o mahallelerin değil, tüm Meram’ın havası bu yüzden tehlikeye giriyordu. Tabi bir de bu mahallelerde oturan yaşlı nüfus için kömür kullanımı eziyetti. Bunları ortadan kaldırmak için meclisimizin aldığı karar ile doğalgaz firmasının alt yapı yatırımı yapmasını sağladık. Bu süreçte ciddi bir efor sarfettik. Bu mahallelere bir sözümüz vardı. Bu sözü yerine getirmek için ekibimiz gece gündüz demeden çalıştı. Böylece üstümüzden büyük bir yük kalktı. Tapularınız sizlere ve Meramımıza hayırlı olsun.”

Resim önizlemesi

Konuşmanın ardından Başkan Mustafa Kavuş, Alpaslan ve Uluğbey mahalle muhtarıyla birlikte törene katılanların tapularını teslim etti.

AdminAdmin