ureticihaber.com
HV
16 TEMMUZ Salı 00:22
Advert

AK Partili Güler : ‘’ Köpekleri Uyutulmaya Veteriner Hekimlerle Karar Verilecek’’

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, uzun zamandır gündemde olan ve tartışılan başıboş sokak köpekleri düzenlemesine ilişkin konuştu. Sokak hayvanlarının uyutulmasına veteriner hekimlerin karar vereceğini belirten Güler, hastalıklı ve sahiplendirilme şansı olmayan hayvanlar için yapılacak uygulamanın "uyutulma" yerine "ötanazi" olarak yasada tanımlanacağını açıkladı.

GÜNCEL
AK Partili Güler : ‘’ Köpekleri Uyutulmaya Veteriner Hekimlerle Karar Verilecek’’

Başıboş sokak köpekleriyle ilgili hazırlanan kanun teklifinde sona gelindi.

Teklifin, temmuz ayında Meclis'e sunulması bekleniyor.

"Uyutma" teklifte yer alacak mı?

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ise tartışmalara yol açan uyutma seçeneğinin, düzenlemede yer alacağını söyledi.

"Diğer hayvanların sağlığını da korumak zorundasınız"

Abdullah Güler, "Toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız." diye konuştu.

Abdullah Güler, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan hayvanlara yönelik uygulamanın "öldürülme" ya da "uyutulma" değil, "ötanazi" tanımıyla yasada yer alacağını belirtti.

Uyutulmaya veteriner hekimlerle karar verilecek

Ötanaziye kimin karar vereceğine ilişkin soruyu da cevaplayan Güler; kuduz olan, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyuttaki köpeklerin uyutulmasına, veteriner hekimler ve kamu yöneticilerinin karar vereceğini söyledi.

 

 

Teklifte en önemli başlığın kısırlaştırma olacağının altını çizen AK Parti Grup Başkanı Güler, kısırlaştırma ile beraber sahiplendirmenin de özendirileceğini vurguladı.

AdminAdmin

YORUMLAR