ureticihaber.com
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 05:55
Advert

Türkçe Hakkında

Mehmet Karataş
Mehmet Karataş

Tügik yüz, irig söz, küvez kür, kılık kişi yirgürür.

Asık yüz, sert söz, kibir ve küstahlık, insanları tiksindirir,

Kutadgu Bilig

Kutadgu Bilig (Günümüz Türkçesi ile: Mutluluk Veren Bilgi ya da Devlet Olma Bilgisi), 11. yüzyıl Karahanlı Türklerinden Yusuf Has Hacib'in Doğu Karahanlı hükümdarı ve Kaşgar Prensi Tabgaç Uluğ Buğra Kara Han'a atfen yazdığı ve takdim ettiği Türkçe eserdir.

Kutadgu Bilig’i kaç kişi okuyup anlayabiliyor. Üstelik bu kitap Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra yazılmış.

Bir gecede cahil kaldık diyen Arap hayranı, İslamiyeti Arap milliyetçiliği olarak anlayan ve Türk milletini de böyle kandıranlar, hiç mi utanmazlar? Hiç mi vicdanları sızlamaz?

Türk Milleti Titre ve Kendine Dön. Dilini kaybedersen, kimlik ve kişiliğini de kaybedersin!...

Tavsiyem bütün Türk dünyasına, başta Türk Devletler birliğine olmak üzere, derhal ve acilen bir Türk dili komisyonu kurularak, Kutadgu Bilik, Dîvânu Lugâti't-Türk, Atabetü'l-Hakayık, Divan-ı Hikmet gibi günümüzden 1000 yıl önce yazılan Türkçe Kitaplar, Orhun kitabelerinde yazılan Türkçe metinler kaynak olmak üzere, dahası şu anda bütün Türk dünyasında kullanılan Türkçe kelimeler veya Türkçeleşmiş kelimeler de kullanılarak bütün Türk dünyası için ortak bir dil oluşturulabilir.

Böylece Türkçeye girmiş olan Rusça, Arapça, Farsça, İngilizce ve daha bir çok dilden kelimeler temizlenmelidir.

Ayrıca yeni bağımsızlığına kavuşmuş Türk devletleri başta Kazakistan olmak üzere Latin alfabesine geçiyorlar, bu ise bizim kullandığımız 29 harfin dışında ve aynı harfe farklı ses yüklemeleri de yapılmaktadır.

Derhal bunun da önüne geçilmeli, gerekirse Türkiye Türkçesine de farklı harfler eklenerek, başta Türk Devletleri Birliği olmak üzere ortak alfabeye geçilmelidir.

 

Diye düşünüyorum.

Türk Devletleri Birliğine Aksakal olarak atanan Bin Ali Yıldırım ile bu işlerin yapılabileceğine de inanmıyorum.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin.

YORUMLAR