ureticihaber.com
HV
06 ARALIK Salı 09:43
Advert

Ekonomi Tıkırında

Mehmet Karataş
Mehmet Karataş

Sakarya'da toplu açılış töreninde konuşan AKP genel başkanı, ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt vererek, "Hani ekonomide her taraf çökmüştü, batmıştı. Helikopterden yolları gördüm. Araçlar, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, tırlar tıklım tıklım, yollar dolu. Bu bir şeyi gösteriyor. Ekonomik canlılığı gösteriyor ama gözü olan görür, dili olan hakkı konuşur, kulağı olan da duyar." demiş.

Peki acaba öyle mi?

Türkiye yaklaşık 90 milyon, bunun %10’u 9 milyon yapar. Bunu niye yazdım. Türkiye’de zaten küçük ve orta ölçekli organize sanayilerinde 9 milyon işletme var. Bu sanayicilerin aylık kazancı zaten en az bir milyon ₺

Ayrıca bu işletmelerin %80’i de birbirlerine mamul ve yarı mamul madde taşıyorlar. Ne güzel Türkiye’de işletmeler harıl, harıl çalışıyorlar, ekonomi canlı, buna bir diyeceğimiz yok.

Hatta yine ülkemizde bir 8-10 milyonunun da aylık gelirinin 100.000₺ civarında olduğunu düşünürseniz. Ülke gerçekten de iyi yolda, bu insanlar için de ne enflasyon sıkıntısı var, ne de geçim derdi.

Yani benim ülkemde yaklaşık 20 milyon insanın bir eli yağda bir eli balda. Onlara göre ekonomi de tıkırında.

Ya küçük esnaf, tamirci, boyacı, kaportacı, kamyoncu, berber bunların durumu ne? Sordunuz mu? Siftah yapamayan esnafların durumu ne?

Ya maaşlı çalışanlar, öğretmen maaşı bile 10-12 bin lira, en kabadayı devlet memuru maaşı 17 bin lira, üniversitede görev yapan profesör bile ancak o kadar maaş alıyor. İşçilerin hali daha perişan.

Ya çiftçi bu yıl kazandığı ile önümüzdeki yılın mazotunu alamıyor.

Asgari ücretliyi saymadım bile, bir bardak çay 5₺, bir simit 5₺, yüz liradan aşağı peynir yok. 4000₺ aşağı ev yok, ahırdan bozma toprak cilalı, banyosu tuvaleti olmayan evler bile (Ev denirse) 2000₺ kira istiyorlar.

Demek ekonomi canlı öyle mi?

10-20 milyon için canlı, ya 60-70 milyon insan ne yapıyor. Evet sokaklar hep lüks araç dolu, sahillerde oteller dolu, bütün bu araçlar ve oteller işte o 10-20 milyon insan için.

Bir düşünsenize Avrupa devletlerinin yarısının bile nüfusu 10-20 milyon etmez.

Ne zenginiz değil mi?

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pulun bile düşmediği bir ülke burası.

Görünende bu duyulanda bu ve konuşuyoruz işte. Siz tepeden bunu gördünüz, birde halkın içine karışın, intiharlar niye arttı diye sorun.

Tabi bu 10-20 milyonun tepesinde yaşamak için Saray’larda oturmaya benzemez bu iş.

Siz onun için her ekonomik iyileştirmeleri zenginler için yapıyorsunuz. Çünkü sizi iktidarda tutan onlar.

Bir de saf din ile kandırılmış olanlar. Pazarda artık topluyor ama dindar.

Ne diyelim bu çark bir gün kırılır.

YORUMLAR