ureticihaber.com
HV
06 ARALIK Salı 10:18
Advert

Bu Yaştan Sonra Çok Şey Öğrettiniz Bana

İmdat Yayla
İmdat Yayla

Sevgili Arkadaşlarım Kıymetli Kardeşlerim Canlar

 Atmışına merdiven dayamışken dost bildiklerim bana çok şey öğretti sağ olsunlar .Başta ömrüm boyunca hiç yapmadığım cimriliği öğrettiler. Bu yazıda size biraz ukalalık taslayacağım şimdiden özür dilerim haklarınız helal edin. Evet ya,  atmış yaşından sonrada öğreneceğim  çok şey varmış . İnsanın  yaşamla ilgili ahkam kesmesi düpedüz ukalalıktır bence. Bu yazıyı okuyan  dost veya samimi arkadaş zannettiklerim beni iyi anladığına eminim . Yani daha çok kendim için yazmış olsam da bu yazıyı. Yine de, 35li yaşlarda  ya da 40 lı yaşlardaki  genç kardeşlerime  de faydası olacağı kanaatindeyim.Bazen hayatta daha kolay ilerlemek için kestirmeden gitmek gerekir, bu kestirmelerin en güzeli de başkasının tecrübelerinden ders almaktır  İyisi mi lâfı uzatmayayım,  ben bu yaşımdan sonra hayatta neler öğrendim?

Öncelikle, açık görüşlü olduğumu söyleyeyim.  Hayatta herkesin başka bir doğrusu var ve kimse kendi doğrusunun bir başkasınınkinden daha iyi olduğunu iddia edemez, yani hayata onun baktığı pencereden bakabilirsek eğer o zaman  daha iyi anlayabiliriz . Bunu yapabildiğimizde , karşımızdaki insanın ne karakterde olduğunu çözmemiz çok basit olacaktır.  Ama bu demek değil ki,  onlar gibi alma ağacında büyüyelim rabena hep bana diyelim . Biz gene de inandığımız ve   kendi doğrularımızla yaşayalım. Hayatta bir duruşumuz  olsun. Onların yaptıkları, düşündükleri  çok aykırı da gelse onları  yargılamadan önce biraz  durup ,düşününce . Onun yerinde ben olsam nasıl hissederdim ,kendimi diye hayal bile edemiyorum bunca mücadele ve çalışmanın karşılığı bir halta sahip olmadığım cimri olmayışımdanmış derim sadece o arkadaşlar bu yaşta bana onu da öğrettiler sağ olsunlar.

 Sevgili dostlarım canlar

 İnsanın fıtratında sahip olmadıkları için  birilerini suçlama, çabuk gaza gelme gibi karakterler vardır. Sanırım toplumumuzun en büyük sorunu da bu,  biz çok çabuk gaza geliyoruz arkadaş. Kimse kendi hakkından fazlasını karşıdan beklemesin onunda mücadelesi emeği  var.  Yapmayalım böyle, sonra yargısız infazlar, başlıyor . Cimriliği Allah  men etmiş Nisa suresi 37 ayetinde  şöyle emrediyor:

‘’Bunlar cimrilik eden ve insanlara da cimriliği tavsiye eden, Allah'ın kendilerine lütfundan verdiğini gizleyen kimselerdir. Biz, kâfirler için alçaltıcı bir azap hazırladık.’’

 Âl-i İmrân suresi  180. Ayetinde de şöyle emreder  ‘’ Allah’ın, lûtfundan kendilerine bol bol verdiği nimetleri O’nun yolunda harcama hususunda cimrilik edenler, bunun kendileri haklarında hayırlı olduğunu sanmasınlar. Aksine bu onlar için pek fenâ bir durumdur. Çünkü cimrilik ettikleri şeyler kıyâmet günü boyunlarına dolanacaktır. Kaldı ki, göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.’’

 Beyler lütfen  Saygı, hepimize biraz daha saygı   kendi adıma bu konuda başarılı olduğumu düşünüyorum. Yani tamam, herkes gibi benim de önyargılarım var, ben de bazen “Yahudiler şöyledir, Hristiyanlar  böyledir.” diye genellemelere gidiyorum, bunu inkâr edemem. Ama kimsenin de yirmi beş kuruşunda gözüm olmaz tüm masraflara katlanırım sizlerde beni saf salak zannetmeyin olur mu?. Bu yüzden sizlere  saydırmaya başlamak konusunda hep çekimser davranmışımdır.

 Büyüklerimiz her zaman Enerjini tüketen insanlardan uzak dur derlerdi, sanırım en iyi öğrendiğim şeylerden biri de bu. Aslında hayır demeyi çok da becerebilen bir insan değilimdir. Lakin  yakın arkadaşım, dostum dediğim  insanları iyi seçtiğim söylenemez. Mızmız, kıskanç, kendini dünyanın merkezi zanneden insanlardan arkama bile bakmadan kaçmaya çalışsam da, bunlardan kaçmak her zaman mümkün olamuyor.  Ama kaçamasam bile ilişkiyi  selam ve merhaba  kıvamında tutmaya çalışırım, evet bunu iyi yapıyorum galiba . Arkadaş dediğin sizi  geliştirmeli, birlikte eğlenmelisiniz, birbirinize iyi gelmelisiniz. Sürekli depresif takılan, sürekli sizi  iğneleyen ya da sürekli sizinle  yarışan insanlar inanın sizi çok  yorar, moralinizi  bozar. Ne gerek var yahu. Kısacası mükemmeliyetçilik insanı yorar ve üzer. Hiç gerek yok. Yıpratmayın kendinizi. Sakıp Sabancı amcanın dediği gibi: “Mükemmel, iyinin düşmanıdır.” Önemli olan işinize  odaklanın, detaylarda vakit kaybetmeyin. İşin özü bu.

   Sevili Arkadaşım son olarak sizlere tavsiyem ; Elinizdekilerle  mutlu olun, anın tadını çıkarın.  Bunları yapmak sizin için çok mu zor. Gerçekten hırsınızı  törpüleyebilmiş, az-çok kalender insanlar gibi olun. Mutlu olabilmek için sahip olmadıklarınıza üzülmek yerine sahip olduklarınıza odaklanmanın önemini öğrenmeniz gerek.  Ben ufacık şeylerle mutlu olma konusunda iyiyimdir, eğer beni mutlu etmek istiyorsanız  lütfen tüm harcamaları yaptığım için salak yerine koymayın . benimde sorumlu olduğum insanlar var. Sizin paranız kıymetli  olabilir .Lakın bende sokaktan süpürmüyorum.

Bu tip insanlar ile  pek fazla yüzleşmemişim, o yüzden şimdi en ufak şey bile moralimi bozabiliyor, derin bir nefes alıp gülümseyerek bu da geçer yahu  diyeceğim yerde  kendi kendime sinirlenip moralimi bozuyorum.    Bir de  insanların sana kendini övdüğün miktarda değer verdiklerini çooook iyi anladığım halde ben bunu hiç yapamıyorum. Herkesin suyuna gidemiyorum abi ben  ayrıca sabırsızım, fazla zorlanmaya ve strese gelemiyorum. Özür dilemeyi pek beceremiyorum.  Ne olur  biraz mesafeli olalım olmaz mı?

SAYGILARIMLA VESSELAM

YORUMLAR