ureticihaber.com
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 15:45
Advert

Selçuk Üniversitesinde ‘Serebral Palside Multidisipliner Yaklaşımlar’ Tartışıldı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Serebral Palside Multidisipliner Yaklaşımlar” konulu eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

GÜNCEL
Selçuk Üniversitesinde ‘Serebral Palside Multidisipliner Yaklaşımlar’ Tartışıldı

Sultan Alparslan Kültür Merkezinde yapılan eğitim toplantısında Türkiye’nin alanında uzman hekimlerince “Serebral Palsi nedir?”, “Serebral Palsi ile İlişkili Spastisitede Rehabilitasyon Kliğinin Önemi”, Serebral Palsi Spastisitesinde Botulinumm Toksin Uygulamaları ve Sonrası Rehabilitasyon Programı”, “Serebral Palsi Spastisitesinde İlaç Tedavisi”, “Serebral Palside Ortopedik Cerrahi Kararı” ile “Prematüre Bebek ve Serebral Palsili Çocuklarda Fizyoterapi Yaklaşımı” konu başlıklarında sunum yapıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Çiftci, eğitim toplantısının açılışında önemli bir programda bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti belirtti. Serebral palsiyi bir hastalık olmaktan ziyade bir süreç, bir durum olarak tanımlamak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Çiftci, birçok branşın alana dahil olarak multidisipliner bir yapıya kavuşturduğunu bildirdi. Prof. Dr. Çiftci, “Serebral palsi ile sadece bir kişiyi tedavi etmiyoruz. Bir aileye, bir topluma da müdahale edecek seviyede yaklaşımlarda bulunmamız gerekiyor. Bununla ilgili multidisipliner bir yaklaşımın ne kadar gerekli olduğunu toplantımızda göreceğiz. Sorularımıza cevap almaya çalışacağız” diye konuştu.

Prof. Dr. Çiftci, Selçuk Üniversitesi öğretim elemanı ve öğrencilerin multidisipliner çalışmaların başarılı örneklerini TEKNOFEST İstanbul’da da sergilediğini sözlerine ekledi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Funda Levendoğlu ise serebral palsinin dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen bir durum olduğunu ifade ederek “Serebral palsi dediğinizde yalnızca postürü, hareketi ve koordinasyon bozukluğunu düşünmüyoruz. Bu durumdan etkilenen kişiler, günlük yaşamlarında zorluklarla mücadele ediyor. Bizler de bireylerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya kendimizi adayan kişileriz. Amacımız, edindiğimiz deneyim ve bilgileri paylaşarak bir farkındalık oluşturma ve bilimsel komite olarak birbirimize destek sağlamaktır. Toplantımızın bilgilendirici, aydınlatıcı ve yönlendirici olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR