KÜLTÜR - SANAT

Meram’da Yaz Akşamları Konya Baranası İle Renklenecek

Meram ve Konya kültürünün en güzel şekilde anlatıldığı ve tanıtıldığı Müze Meram, Meram’ın yaz akşamlarını Geleneksel Konya Baranası ile renklendirecek. Her hafta Çarşamba günleri misafirlerini ağırlayacak olan barana etkinliklerinin ilki 12 Haziran günü gerçekleşecek.

Meram’da Yaz Akşamları Konya Baranası İle Renklenecek

Resim önizlemesi

Meram ve Konya kültürünü en güzel şekilde anlatmak amacıyla Meram Belediyesi tarafından hayata geçirilen Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi (Müze Meram), yaz akşamlarını renklendirecek bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Müze, ilki 12 Haziran Çarşamba günü saat 20.30’da yapılacak ‘Geleneksel Konya Baranası’ etkinliği ile şehrin bir kültürünü daha yaşatacak. Bir eğlence olmanın ötesinde katılımcıların birbirleriyle samimi sohbetler gerçekleştirdiği önemli bir gelenek olan ‘Geleneksel Konya Baranası’ etkinliği hakkında detaylı bilgi ve online bilet almak isteyenlerin muzemeram.com adresini ziyaret etmeleri gerekiyor.

Resim önizlemesi

‘Geleneksel Konya Baranası’ hakkında;

Dertleşen, sohbet eden ve türkülerin ahenginde rahatlayıp, hayatın yorgunluğunu geride bırakan katılımcılar için barana, geleneksel bir stres atma yöntemidir. Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, Konya Baranası'nı, orijinal haliyle ve ikramlarla misafirlerine sunacak. Katılımcılar müzik icra edilirken birbirleriyle konuşmaz ancak müzik aralarında açılan sohbetlere dahil olabilirler. İcra sırasında müzisyenleri yönlendiren solist dilerse katılımcıları da eşlik ettirebilir. Muhabbetin konusunu, meclisin en yaşlısı veya bilgisine hürmet edilen kişi belirler.

Müze Meram Hakkında;

Meram Şehir ve Kültürü Müzesini oluşturan karşılıklı konumlanmış iki Meram Evi’nde, şehir ve yaşam kültürü anlatılıyor. Her iki evde bulunan toplam sekiz odada, hane içi yaşamla birlikte sosyal ve toplumsal yaşam; döneme uygun mimari, dekorasyon, ev tekstili, etnografik malzeme ve balmumu heykeller aracılığı ile sergilenmektedir. İkinci alanda Meram’a has meyve ağaçları ile donatılmış bahçe ve geleneksel mutfakla ilgili atölye çalışmalarının olduğu deneyimleme alanı bulunmaktadır. Üçüncü alanda ise üzüm puştaları ile birlikte Meram’ın sebzelerinin olduğu bağ yer alıyor.

Resim önizlemesi

Sergi alanlarının yanı sıra Geleneksel Konya Yemekleri Eğitimi, Geleneksel El İşi Atölyeleri, Konya Baranası ve Meram Sohbetleri ile çeşitlendirdirilen etkinliklerle Konya kültürü canlı tutularak gelecek nesillere aktarılmaya devam ediyor.

Müze pazartesi hariç 09.30-17.30 saatleri arası ziyaretçi kabul ediyor.

AdminAdmin