KÜLTÜR - SANAT

Meram, Mega Bir Hafta Yaşadı

Meram Gelişim Akademisi MEGA, 2023-2024 eğitim sezonunu birbirinden değerli etkinliklerle kapattı. Bilim festivali BİLFEST 3 sergisi ve yarışması ile başlayan hafta ‘Bilim Kurdu’ ve ‘Karakter Temsil’ yarışmalarının finalleri ile devam etti. Meramlı çocuklar, festivaller, yarışmalar ve eğlencelerle dolu bir hafta yaşarken ‘Çocukların Gözünden Filistin’ resim ve ‘Gazze’de ki Kardeşim’ mektup yarışması ise katılımcıları duygulandırdı.

Meram, Mega Bir Hafta Yaşadı

Meram Belediyesinin mega projesi Meram Gelişim Akademisi 2023-2024 eğitim sezonunu birbirinden değerli etkinliklerle kapattı. Bir hafta boyunca devam eden etkinlikler çerçevesinde, Bilim Festivali BİLFEST 3 sergisi ve proje yarışmasının ardından gerçekleştirilen ‘Bilim Kurdu’ ve ‘Karakter Temsil’ yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu. ‘Çocukların Gözünden Filistin’ resim ve ‘Gazze’de ki Kardeşim’ mektup yarışmaları ile de katılımcılara duygusal anlar yaşatan çocukları, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca ve Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer yalnız bırakmadı.  

Resim önizlemesi

            ÖĞRENCİLER, BİLİM KURDU DERGİSİ YARIŞMASINDA KIYASIYA YARIŞTI

 

Ortaokul öğrencilerinin Bilim Kurdu Dergisindeki içeriklerden hazırlan sorular ile yarıştığı Bilim Kurdu yarışmasının finalinde Yenibahçe Ortaokulu, Mehmet Beğen Ortaokulu, Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu ve Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu kıyasıya yarıştı. İlk etabına 16 ortaokuldan 16 takım ve 48 öğrencinin katıldığı yarışmanın finalinde Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu birinci olurken Yenibahçe Ortaokulu ikinci, Mehmet Beğen Ortaokulu ise üçüncü oldu. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca’nın elinden aldılar.

Resim önizlemesi

 

            İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KOCA; “MEGA KAPSAMINDA YIL BOYUNCA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRDİK”

 

Meram Belediyesi ile birlikte MEGA çatısı altında pek çok etkinlik gerçekleştirdiklerini hatırlatan Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Bilim Kurdu Dergisi’nin okunması, değerlendirilmesi ve yarışma olarak sunulmasını amaçlayan yarışmanın öğrencilerin gelişimine önemli katkı sunduğunu vurguladı. Hem ilçe genelinde hem de okullarda yıl boyunca gerçekleştirilen her faaliyetin öğrencilerin eğitim hayatına ciddi katkı sunduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Koca, bu çalışmalar için Başkan Kavuş ve ekibine teşekkür etti.

Resim önizlemesi

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “MEGA ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA ETKİLİ BİR PROGRAMLA KARŞINIZDA OLACAK”

 

Bilim Kurdu Dergisi Yarışması’nın kaybedeni olmadığını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da yarışmaya katılan tüm okul ve öğrencileri başarılı olarak nitelendirdi. Kavuş, “Buraya gelmiş her öğrenci başarılıdır. Hepinizi tebrik ediyorum. Geleceğiniz, gönlünüzden geçtiği gibi olsun, Rabbim sizlere en güzel geleceği hazırlasın. Bu yarışmada bizim anlayamadığımız sorular bile oldu. Ama anlamanın ötesinde sorulara doğru yanıtlar verdiniz. Bunun için başta öğretmenleriniz olmak üzere ailelerinizi ve okul idarecilerinizi tebrik ediyorum. Bu vesile ile tüm eğitim camiasına da iyi tatiller diliyorum. Önümüzdeki eğitim sezonunda çok daha etkili ve güzel programlarla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

 

            MEGA HAFTASI KARAKTER TEMSİL YARIŞMASI İLE SON BULDU

 

MEGA Haftası’nın bir diğer etkinliği de ‘Karakter Temsil Yarışması’ oldu. Kültürel mirasımızı ve bu miras içerisinde yer alan büyük bilim insanlarını daha geniş kitlelere tanıtmak ve öğrencilerin temsil yeteneklerini sağlamak, MEGA Projesinin temeli olan ahlaki değerleri benimsetmek amacıyla düzenlenen yarışmaya Meram genelindeki 24 okuldan 4. sınıf öğrencileri katıldı. Yarışma öncesinde Şehit Ömer Halisdemir İHO öğrencilerinin sunduğu Dabke gösterisi izleyenlerin büyük beğenisini aldı. Astroniminin Yıldızı Biruni, Denizlerin Hakimi Piri Reis, Nobelli Gururumuz Aziz Sancar gibi 13 karakterin anlatıldığı yarışmada birincilikleri Mahmut Selim Kayadibi, Esma Türen, Mahmut Yiğit Büyükbayram, Hasan Hancı, Erva Kayadibi, Halise Beren Çetin, Amine Zümra Öztürk, Zeynep Şen, Elip Toktaş, Eslem Göksu, Emir Talha Sarıgül, Melika Şenol ve Nazlı Yavuz aldı.   

 

RESİM VE MEKTUP YARIŞMALARINDA GÜNDEM ‘GAZZE VE FİLİSTİN’ OLDU

 

Etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Çocukların Gözünden Filistin’ resim ve ‘Gazze’de ki Kardeşim’ mektup yarışmaları ise katılımcılara duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. ‘Çocukların Gözünden Filistin’ Resim Yarışması’nda dereceye giren isimler şöyle; “İhsan Özkaşıkçı İlkokulu’ndan Taha Oruç birinci, Ali Taşoluk İlkokulu’ndan Vesile Sandıkcı ikinci, Meram Hasanköy İlkokulu’ndan İsmail Bakırtaş üçüncü. ‘Gazze’de ki Kardeşim Mektup Yarışması’nda ise ilkokullarda Ayşe Sönmez İlkokulu’ndan Muhammed Siraç Akbınar birinci, Kozağaç KESOB İlkokulu’ndan Ömer Yavuz ikinci, 15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu’ndan Damla Çakır üçüncü oldu. Aynı kategoride ortaokullarda Gençlik Ortaokulu’ndan Betül Şirin Özgören birinci, Ahmet Tevfik İleri İHO’dan Chena Mkayes ikinci, Gödene Orhangazi İHO’dan Gazel El Bekri ise üçüncü oldu.

 

NAZİF KARLIER ; “ÇOCUKLARIMIZ İLERİDE ÇOK DAHA BÜYÜK İŞLERE İMZA ATACAKLAR”

 

Dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer’in elinden aldılar. Bu anlamlı programlarda emeği geçen herkese teşekkür eden Karlıer, “Eğitmenlerimiz emeklerini esirgememiş, çocuklarımız da yeteneklerini en güzel şekilde ortaya koymuşlar. Gösteriler hepimizin çok hoşuna gitti. İnşallah ileride çok daha büyük işler başaracaklar, çok daha güzelini ortaya koyacaklar. Bu güzel programı gerçekleştiren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Meram Belediyesine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.    

AdminAdmin