GÜNCEL

Deva Partisi'nde, Eğitim-İş'e Ziyaret

Karaca: Öğretmenlik meslek kanunun araştırılmadan ve tartışılmadan gündeme getirilmesi yanlıştır

Deva Partisi'nde,  Eğitim-İş'e Ziyaret

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca beraberinde Eğitimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sıtkı Kars, Sağlık Çalışmaları Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Yıldız, İl Yönetim Kurulu üyesi Muharrem İlhan ile Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit'i ziyaret ederek, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile eğitimin sorunları hakkında istişarede bulundu.

Ziyarette Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit'te  kendilerini misafir etmelerinden dolayı teşekkür ederek," Öğretmenlik Meslek Kanunun araştırılmadan, tartışılmadan gündeme getirilmesi yanlıştır.  Öğretmen yetiştiren üniversitelerimiz özerkleştirilerek, siyasetten uzak tutulup, iyi ve nitelikli öğretmen yetiştiren kurum haline getirilmelidir. Bilgili öğretmen sınıfa hakim olduğu gibi  çocukları da iyi yetiştirir. Bunun yanında okul idaricilerinin mesleğe değer verip, yönlendirmesiyle eğitimin kalitesi artar.  Gelinen süreçte ülkemizin kurtuluşu eğitime bağlıdır. Partimizin Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin tasarladığı yol haritasında öğretmenleri kariyer gelişimindeki değerlendirme ölçütleri belirlendi. Ayrıca, plansız kadrolaşma, farklı statü ve ücret mağduriyetini giderecek eylem planımızı netleştirdik. Öğretmenlik Mesleğin saygınlığını ve cazibesini maddi ve manevi olarak artıracağız. Bizi misafir eden Eğitim-İş Konya şube başkanı Özgür Ulaş Yiğit'e de teşekkür ediyoruz" dedi.

Öğretmenler,  Uzman ve Başöğretmen kategorisine alınmamalıdır

 Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit Deva Partisinin öğretmenlerin sorunlarıyla ilgilenmesinden dolayı teşekkür ederek, " Gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanununa ciddi anlamda tepkiler var. Açlık sınırında maaş alıyoruz. Birde yattıkları yerden öğretmenlerin maaş aldığı dillendirilerek itibarımız yok ediliyor. Uzman ve başöğretmen kategorisine girilmeden maaşa zam yapılması gerekir.  Kaldı ki maddi anlamda geçimsizlik varken,  liyakatsiz atamalar öğretmenleri bezdirmiş durumdadır. Öğretmenleri sınava tutmanın yerine siyasetten uzak, milli ve çağdaş bir eğitim modeli olmalıdır. Deva Partisine öğretmenlerin yaşadığı sorunlara karşı duyarlı davranışından dolayı da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.  

AdminAdmin