YEREL

Akşehir Belediyesi’nden Hanımlara Meyve Kurutma Tesisi

Akşehir Belediyesi tarafından Mevlana kalkınma Ajansı desteği ile Akşehirli kadınların görev yapacağı bir meyve kurutma tesisi kuruldu. Meyve kurutma tesisinde deneme amaçlı olarak 7 kadın ile çalışmalar başlatılırken, önümüzdeki günlerde kurulacak Kadın Girişimciler Kooperatifi ile bu tesiste görev yapacak kadın sayısı da artırılacak.

Akşehir Belediyesi’nden Hanımlara Meyve Kurutma Tesisi

Meyve Kurutma Tesisindeki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Akkaya “Kadın Girişimciler Kooperatifi ismiyle Akşehir’de bir kooperatif çalışmamız var.

Resim önizlemesi

Bu kooperatifin kurulması da son aşamada. İlk etapta 7 kadınımızla bu işe başladık. Kooperatifin devreye girmesiyle bu sayı daha da artacak. Şu anda tesisimizde günlük olarak 100 Kg elma işleniyor. Bu 100 Kg. elmadan da 15 Kg. kuru meyve alınmış oluyor.

Resim önizlemesi

Bu meyve cipslerinin pazarlanması noktasında da Akşehir’imizdeki marketlere, şehrimizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerimize ve belediyemiz aracılığıyla gittiğimiz yerlere hediye götürme babında bunları değerlendirmiş ve pazarlamış olacağız. Bu tesisimizin Akşehirli kadınlarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Bize bu konuda destek veren Mevlana Kalkınma Ajansı’na da şükranlarımı arz ediyorum. 1 Milyon TL Mevlana Kalkınma Ajansı’mızdan, yaklaşık 1-1,5 Milyon TL civarı da Akşehir Belediyemizin öz finansmanıyla bu tesisimiz faaliyete başlamış oldu.

Resim önizlemesi

Tesisin bulunduğu binamız Akşehir Belediyesi’ne ait bir binaydı ve burada restorasyon yaptık. Bu tesisimize meyve kurutma ile ilgili tüm makineleri aldık. Elektrikli ama doğal gaza uyumlu birkaç boy fırınımız var. İnşallah gerektirdiği takdirde kapasiteyi de artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

AdminAdmin