GÜLE GÜLE GÜZEL İNSAN
FİLİZ KILINÇEL

GÜLE GÜLE GÜZEL İNSAN

Bu içerik 1434 kez okundu.

Konya’nın Bozkır ilçesinde, kerpiç bir evde doğan dünyaca ünlü Prof.Dr. Mustafa Öz diye başlayıp devam etti haberler… Bozkır gelmiş geçmiş en değerli insanlarından birini kaybetti. Orta okulu yoksulluk içinde bitirip, yatılı okulda babasının “paramız yok okutamam” demesine rağmen okuyan, anatomi atlası alamadığı için dersleri takipte zorlanıp İsmet İnönü’ye mektup yazıp durumunu anlatan, karşılığında ihtiyacı olan kitaplara kavuşan, hiç İngilizce bilmemesine rağmen Amerika’ya gidip orada kendini daha da geliştirmeyi başaran, kendi başarılarının yanına yetiştirdiği evladının kendinden daha iyi ve daha ünlü olmasıyla da daha büyük bir hizmette bulunan, yıllarca Amerika’da yaşamasına rağmen doğup büyüdüğü yeri hiç unutmayan, ameliyatlarına Aslan Mustafa dinlemeden, kaşıkla oynamadan girmediğini söyleyen ve aradan geçen onca yıla rağmen Bozkır’ı hiç unutmayan, verdiği tüm röportajlarda illa ki Bozkır’ı anan, ilçesine yardım etmekten hiç vaz geçmeyen, hasta yatağında bile Bozkırlı çocuklara burs vermek için çabalayan büyük bir değeri kaybettik.

Bozkır’a yaptırdığı yurdu görmek için bir otobüs dolusu arkadaşıyla geleceğini haber etmişti. Yeğeni O zamanın Belediye başkanı Mustafa Uyar beni çağırıp organizasyona yardımcı olmamı istemiş, “resmi değil özel bir ziyaret, arkadaşları da varmış mahcup olmayalım” demişti. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken bizzat kendisi arayıp “kaşık ekibi, Bozkır balı ve tahın olsun başka bir şey istemem” demişti. İsteklerini yerine getirmiştik de arkadaşları kim acaba diye düşünürken gördük ki bakanlar, gazeteciler, büyük firmaların sahipleri ünlü işadamları inmişti otobüsten… O zaman daha iyi anlamıştık Mustafa Öz’ün kim olduğunu…  Ve o zaman daha bir kabarmıştı omuzlarımız… Oysa ki onun başarısında hiç katkımız yoktu ama Bozkırlı olması ve bizi unutmaması gururlanmamız için yetmişti… 
Bir caddeye adını vermek için çok çabalasak da başarılı olamamıştık ama çok şükür Belediye Başkanımız “sokak yerine yenilenen parka verelim ismini, daha çok yakışır” dedi ve kendisinin de onayıyla yenilenen parka onun ismi verildi. Keşke daha fazlasını yapabilsek. Böyle insanlar kolay yetişmiyor, yetişenler doğup büyüdüğü yerleri unutup hatta adını bile anmaktan imtina ederken, O hep gururla bahsetti Bozkır’dan… Mesleği gereği kurtardığı canlar kadar, yetiştirdiği oğluyla da dünyaya, insanlığa hizmet etmeye devam ediyor… Böyle büyük bir değerini kaybetti Bozkır, içi yanmayan, üzülmeyen kalmadı ama o bıraktığı eserleriyle hiç unutulmayacak, unutmayacağız… Hepimizin başı sağ olsun, yattığı yerler nur, mekanı cennet olsun… Biz Ondan memnun kaldık, İnşallah Rabbimde memnundur. 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle  Bayramlaştı
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle Bayramlaştı
 Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan  Kadınlar için Yeni buluş
Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan Kadınlar için Yeni buluş