Bu Gün Malazgirt Ruhuna çok  İhtiyacımız var
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Bu Gün Malazgirt Ruhuna çok İhtiyacımız var

Bu içerik 1448 kez okundu.

Yarın  26 Ağustos 2018   Pazar günü  26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin 947. ci yıldönümündeyiz.  Malazgirt’te muhteşem bir anma töreni ile yapılacak inşallah . Okçular vakfının düzenlediği ve Sayın cumhurbaşkanlığımızın himayesinde    Cumhur başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan  ve MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli’nin  aynı zamanda devlet erkanının katılımları ile Malazgirt Meydan Muharebesi, çok şanlı merasimlerle kutlanacak.  Bu yıl 947.ci yıl dönümünde  devlet, bütün imkân ve görkemiyle Malazgirt’te olacak.  Ovadaki şüheda verilen her şehitle birlikte bir kere daha anılarak ruhları şad olacaktır inşallah .  Biz Türk milletinin  Bir ömür boyu unutmaması ve kendisine  destur edineceği  şu üç şuur çok önemlidir.  Bu üç  şuur  vaz geçilemez ve  ihmal edilemez asla.

İslâm şuuru.

Tarih şuuru.

Türklük şuuru.

Maddi refah seviyesi ancak bunlar var oldukça kendilerini koruyabilirler. Yollar, köprüler, meydanlar  değerlidir. Millet, kalabalıklar topluluğu değildir. Devlet de o topluluğun siyasi teşkilatı değildir. Gerçekler böyle iken   bu milletin evlatlarına  son bir asırda ne Büyük Selçuklu, ne Anadolu Selçuklu, ne Osmanlı layıkıyla öğretildi. Siyasi hayatta vesayetten  şikayetçiyim. Ancak; en büyük vesayet ilmin üzerinde, bir başka ifadeyle dinin, tarihin ve Türkçe’nin üzerinde yaşandı. Buralardan boşalan  alanları terör doldurdu.

Bugün herhangi bir lise mezunumuz da  Sultan Alparslan’a dair anlatacakları  bir bilgiyi  zor buluruz. İsminin Muhammed Alparslan olduğu hiç bilinmez. Malazgirt’ten girip Anadolu’yu bize ebedi vatan kılan ordu hakkında hiçbir bilgiye  sahibi değiliz. Halbuki aynı gençler filan şarkıcı, falan futbolcu, falan dizi oyuncusuna dair en lüzumsuz bilgiler ile dolduruldu.

İslam tarihi boyunca Müslümanlar arasında, özellikle de İranlılar ve Türkler arasında büyük iftihar vesilesi olan önemli olaylardan biri “Malazgirt Meydan Muharebesi’dir. Bu muharebe,1071 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı  Muhammed Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romanos Diogenes arasında gerçekleşmiş ve Muhammed  Alparslan'ın zaferiyle sonuçlanmıştır. Bu olayın önemi  Dünya  Hristiyan dünyası ile İslam dünyası- üzerindeki uzun ya da kısa siyasi, toplumsal, ekonomik, kültürel, dini sonuçları ve etkileri, olmuştur.  Romanos'un yenilmesi ve  Muhammed Alparslan'ın zafer elde etmesinde hangi faktör ya da faktörlerin etkili olduğuna dair çeşitli yorumlar yapılmıştır. Büyük Selçuklu Devleti'nin savaşı kazanmasında sıradan bir faktör olmadığı, aksine zaferin kazanılmasındaki en esaslı ve en önemli faktörün İman gücü olduğudur.

Değerlerimizle değerlenmek bir yana ender rastlanır ihanetler yaşandı. Bu memleket, “Malazgirt işgaldir” diyen  sözde tarihçi mecnunları gördük. “Zulüm, 1453’te başladı!” diyen cibilliyetsizlere şahit oldu.

Ortalığa din adına veya bir ırk adına terör örgütleri çıkabiliyorsa, bunda bu alanlardaki ihmaller, yozlaşmalar, vesayetler görmezden gelinemez. Silahı, silahlı tedbiri düşündüğümüz kadar kalemi, ilmi, gönlü ve sanatı da düşünemediğimzdendir.

Malazgirt’te Sultan Muhammed  Alparslan Han’a zafer destanı yazdıran, Anadolu kapılarını açan Bedir ruhudur. Bizans’ı Fatih Sultan Mehmed Han önünde dize getirip İstanbul’u fethettiren ruh Malazgirt ruhu dur. İstiklal Harbini kazandıran İstanbul’un Fethi ruhudur. Bugün vatanın birlik, dirlik ve huzurunu yeniden kazandıracak olan da İstiklal Harbi  ruhudur…

 

Cümle şehit ve gazilerimizle kılıç, kalem ve gönül ehlini minnet ve dualarla anıyoruz. Mekanları cennet olsun Allah biz kullarını onlara layık torunlar olmayı nasip eylesin.  AMİN !!  Saygılarıma

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı