Bir başkadır benim memleketim
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Bir başkadır benim memleketim

Bu içerik 287 kez okundu.

Bir Yunak’lı  olarak bu satırları yazmak tarifi mümkün olmayan mutluluk benim için. Memleketime olan özlemimi bir nebze olsun Gidermek için geçmişe daldım bu gün. Dünyanın en güzel yerlerinde olmanıza ve oranın dünyanın en güzel yeri olduğunu kabul etmenize rağmen “bizim oralar” diye başlayan cümleler kurmak. İşte gerisi sıla gerisi can gerisi memleketimi içimde saran yüreğim ve ben.

Yunak’ın  Yavaşlı köyünde  doğdum. İlkokul bitene kadar orada yaşadım, daha sonra ortaokul  ve ardından da şu anda 38 yıldır yaşadığım  Konya’dayım…

Yunak’tan  ayrılalı tam 38 yıl olmuştu. Bu zaman içerisinde  memlekete fazla uğrak verme imkanım olmadı. Hayatta bazı şeyler var ki anlatılmaz yaşanır. Uzun bir aradan  sonra baba ocağına gitmek doğduğum evi, yaşadığım toprakları, eş, dost ve akrabaları görmek, en önemlisi başta babamın mezarını ve diğer kaybetmiş olduğumuz akraba ve tanıdıkların mezarını ziyaret etmek tarifi mümkün olmayan duygular yaşatıyor insana.. Yaşadığım bu duyguların var mıdır bir bedeli ? Kendi kendime bunca yıl sıklıkla gitmemekle  çok büyük kayıp olduğunu fark etmiştim. Zamanı geri getirmek mümkün değil ama bundan sonra aynı hatayı yapmamayı ve daha sık ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Memleket hasretinin nasıl bir şey olduğunu ancak yaşayanlar bilir. Ata toprağındaki bütün yaşanmışlıklar, oraya ait olma  duygusunun sürekli  hafızasında  taze duruyor insanın. Nereye gidersen git, memleketinin havasını insanını asla unutmazsın.

Memleket hasretinin ancak yaşanmış sevinçler, acılar, hayallerle olabileceğini düşünürdüm hep. Hiç yaşamadığın bir coğrafyaya özlem duyabilir mi insan? Tespih taneleri gibi dört bir tarafa saçılmış ve memleket özlemiyle yanıp tutuşan çok kişiyi tanıdım. Bu tespih tanelerinden birinin özlemine ve bu özlemin gerçek ile düş arasında gerçekleşmesine tanıklık ettim. Bu tanıklık hayatımda unutulmayacak anlardan biri oldu. 

   Çocukluğumuzda At arabasına binmek çok hoş olurdu   Köyümde  Küçükken aldığım o mis kokular hiç özelliğini kaybetmemiş yine aynı güzellikte kokuyor.  Annemizin yufka ekmekle içine yeşil soğanla, tulum peyniri  koyarak birer dürüm yapıp , bir elimizde yeni koparılmış taze salatalık,  sanki kıtlıktan çıkmış gibi çatırtarak yerdik  .  Bayılırım köyümün havasına, suyuna, güzel insanına.  Benim Sılam, Güzel Köyüm.  Çocukken  Harman zamanı  harman yerinde  tozlar içerisinde   nohut,mercimek kimyon yolmayı .Ertesi gün bunları  öğüten patosa atmak için erken kalmak ve harman yerine varınca . Patosun sesi, traktörün sesi kulağımızda patlatırcasına çok  gürültüsüne aldırmıyorduk bile.. Ancak işaretlerle konuşup anlaşabiliyorduk. O anda, işitme engelli kardeşlerimin sıkıntılarını daha iyi anlayabiliyordum. Gökyüzündeki parçalı bulutları, bunların arasından süzülen dolunayı ve yıldızları da gözden kaçırmıyor, olup bitenleri seyredip, gecenin serinliğinde köyün kokusunu alıp tadını çıkartıyordum. Saat epeyce geç  olmadan   gittiğimiz kayalık  tepesinde etrafı seyretmek o zamanlar çok güzeldi. Yıllardır  memleketimden uzakta idim. Hep köyümün  hasretini çektim. En güzel yerlerde yaşasak bile yine doğduğumuz yeri özlüyoruz.

İnsan içinde yaşadığı hayatın kıymetini bilemiyor. Mutluluğun parfüm gibi olduğunu, kendime bulaştırmadan başkalarına veremeyeceğimi yaşlılığımda öğrendim. Körsen yaşamın rengini göremezsin, için karalıksa gökyüzündeki aydınlığın bir faydası olmaz. Kimse unvan ve paye ile doğmaz.  Dünyanın alimi kendimizin cahiliyiz. Hep dışarı baktık hiç içeri bakmadık. Sanatın güzelliği sanata maledilemez. O sanatı ortaya koyan sanatçıya maledilir. Hayat  bitmeyen bir kitaptır. Her sayfasında  ayrı ,ayrı özellikler vardır. Onun için memleketimize köyümüze sahip çıkmak ve köyümüz için elimizden gelen tüm imkanları seferber etmek onu daha yeşiller içinde güzelleştirmek için çabalamalıyız.

Saygılarımla

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş