Dövizdeki yükselişten dolayı paniğe kapılmamalıyız
DURAN ÇÖLCÜ

Dövizdeki yükselişten dolayı paniğe kapılmamalıyız

Bu içerik 251 kez okundu.

Son günlerde dövizdeki hızlı yükseliş hepimizi, iş dünyası temsilcilerini ve üretime dayalı sanayi kesiminde büyük endişe oluşturuyor.

Hammadde alımını dövizle yapan sanayicilerimiz bu durum dolayı oldukça zorlanıyor. 

Dövizle aldığı hammadde ile üretim yapan ve iç piyasaya satan üretici kesim TL ile satış yaptığından büyük zararla karşı karşıya kalıyor.

Bütün bunlar sanayici ve üreticileri umutsuzluğa iterken, güçlü tedbirler alınmasının yanında, artık ekonominin öncelikle ele alınmasını hem de acil olarak bekliyor. 

Artık ülkemizdeki dövizin anlık ve saatlik yükselişlerin önüne geçilmesi hepimizi rahatlatacağından biran önce gerekenlerin yapılması önem arz ediyor.

 

Dövizin yükselişinin nedenlerini sıralayan ekonomistler ve uzmanların görüşlerini özetlemek istiyorum.

Ülkemizde artarda yapılan seçimler sonucunda oluşan bilersizlikler, Maliye politikasının gevşemeye başlaması ve son zamanlarda seçim ekonomisi uygulamaları çoğalması olumsuz etki yapıyor.

Bunun yanında kutuplaşma ve hukuk sistemindeki sorunlar bir yandan belirsizlikleri artırırken, bu durum yatırım ortamını bozuluyor. Ekonomimizin geleceğine ilişkin soru işaretlerini çoğaltıyor.

Diğer taraftan ABD ve AB ile sorunlu ilişkilerden ötürü ülkemize yönelik risk algılamasını yükseltiyor.

Dövizin her yükseliş dönemlerinde dış kaynak girişi azalırken, çok riskli bir durum karşısında önceden gelende çıkarken, buna bağlı olarak yatırımlar erteleniyor.

Büyüme potansiyelini yükseltmekte yeterli adımlar atılmaması da etkileyenlerden birisini oluşturuyor.

Özel şirketlerin dış borçları azalması gerekirken çoğalıyor. Çoğalmanın önüne geçilmelidir.

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele etmemesi ve döviz yükselişleri karşısında müdahalelerde yetersiz kalması da önemli oranda etki yapıyor.   

Tabi ki bütün bunların karşısında iş dünyasının haklı olarak piyasalardaki dalgalanmalar sonrası Merkez Bankası’na çağrı yapması ve güçlü tedbirler alınmasını istemesi kadar doğal bir şey olamaz. 

Gerekenlerin yapılması ve alınacak tedbirlerin biran önce hayata geçirilmesi şarttır.

 

Dolardaki ateşli yükselişin devam etmesi üzerine bir açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ekonomi yönetimimizden piyasaları rahatlatacak ve yükseliş trendini tersine çevirecek güçlü tedbirleri ivedilikle bekliyoruz"  demesi de iş dünyasının beklentisinin haklılığını ortaya koyuyor.  

Hisarcıklıoğlu, şirket bilançoları ve enflasyon üzerinde ciddi bir risk oluşturan kur artışlarının, piyasalarda paniğe yol açmadan yönetilmesinin son derece önemli olduğunu da vurguluyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’de, piyasalardaki hareketlilikle ilgili değerlendirmesinde, “Merkez Bankası'nın ve hükümetin gerekli tedbirleri alması gereklidir. Mevcut kur seviyesi gerçekçi değildir. Reel sektörün etkilenmemesi için adım atılmasının yanında mutlaka devreye girilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyor

Büyükekşi, Merkez Bankasının ve hükümetin döviz yükselişinin önünü geçilmesi anlamında acilen devreye girmesi gerektiğini hatırlatıyor.

 

Vatandaşlar olarak bizler dövizin bu yükselişleri karşısında olumsuzluğa düşmemeli, moralimizi bozmamalıyız.

Hepimize sükunet ve sabır gerekir diyorum. Paniğe kapılmadan süreci en az zararla geçirmenin yollarına başvurmalıyız.

Toplumda oluşturulmak istenen psikolojik baskının en aza indirilmesi ya da sonlandırılmasına ihtiyacımız olduğu bir gerçektir.

Bunu başarabilirsek ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası’nın atacağı emin adımlar kolaylaşacağı gibi, yapacağı hareketlerde daha tesirli hale gelebilir diye düşünüyorum.

Her zaman olduğu gibi, dövizin yükselişinin karşısında paramızın değer kaybetmesini istemiyorsak, döviz cinsinden borçlanmalara ve alışverişlere yönelmemeliyiz.

Uzak durmakta kazanan biz oluruz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş