Advert
MUSTAFA KILIÇ
MUSTAFA KILIÇ

İLKÖĞRETİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ

 

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 8. sınıflar için gelen yeni sistemin özelliği sınavın isteğe bağlı olması. Önceki sınav sisteminde bilindiği üzere TEOG sınavı zorunlu idi ve bütün öğrenciler bu sınava giriyordu. Bu yıl ise ortaöğretime geçişte sınav öğrencinin isteğine bağlı. Böylelikle sınav stresi az da olsa azalmış oluyor. Çünkü sınav başarı beklentisi olmayan öğrencilerin üzerinde bir baskı oluşmuyor. Yeni sistemde ortaöğretime geçiş iki şekilde gerçekleşecek:

1.      Öğrenci, merkezi sınava girerek MEB tarafından belirlenen liseleri tercih ederek

2.      Öğrenci, sınavsız bir şekilde diğer okulları tercih ederek

3.      Özel okul tercihi

 

Sınavsız yerleşmek isteyen öğrenciler sınava girmeden tercih döneminde sınavsız öğrenci alacak ve tercih ekranında karşılarına çıkacak 9 okuldan 5’ ini tercih edecek. Öğrencinin tercih ekranında Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve Anadolu meslek liselerinden seçenekler olacak. Burada öğrencinin liseye yerleştirilmesinde öğrencinin tercih edeceği okulun kontenjanı, tercih sırası, ikametgâh adresinin tercih edeceği okula yakınlığı, okul başarı puanı, devam-devamsızlık ve yaş gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.

 

Özel okul tercihi yapmak isteyen öğrenciler ise gitmek istediği özel okulun hangi şartları istediğine dikkat etmesi gerekmektedir. Merkezi sınava mı tabi olunacak yoksa özel okul kendi sınavını mı yapacak bu durumlara göre öğrenci, merkezi sınava girmeli veya girmemelidir.

Merkezi sınav ile öğrenci alacak okullar MEB tarafından kılavuzda açıklandı. Merkezi sınava girmek isteyen öğrenciler velileri ile birlikte 18 Nisan 2018 tarihine kadar kendi okul müdürlüklerinden sınav başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurular tamamlandıktan sonra 22 Mayıs günü öğrencinin hangi okulda sınava gireceği belirlenmiş olacak. Sınav ise 2 Haziran 2018’ de iki oturum şeklinde olacak. İlk oturum saat 09.30’da sözel bölüm ile başlayacak. 50 sorunun olacağı sözel bölümde soru dağılımları ve ağırlıklı katsayıları ise şu şekilde:

·         Türkçe 20 soru, ağırlıklı katsayısı 4

·         T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, ağırlıklı katsayısı 1

·         Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru, ağırlıklı katsayısı 1

·         Yabancı Dil 10 soru, Ağırlıklı katsayısı 1

 

Sözel bölüme ayrılan süre ise 75 dakikadır. Çoktan seçmeli olacak olan sınavda sorularda dörder seçenek olacak ve üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir. Sorular sadece 8. Sınıf müfredatından gelecektir.

 

Aynı gün sınavın ikinci oturumu ise saat 11.30’da başlayacak olup sayısal bölümden öğrenciler sınava girecektir. 40 sorunun olacağı sayısal bölüme ayrılan süre ise 60 dakikadır. Sayısal bölümde soru dağılımları ve ağırlıklı katsayıları ise şu şekildedir:

·         Matematik 20 soru, ağırlıklı katsayısı 4

·         Fen Bilimleri 20 soru, ağırlıklı katsayısı 4

 

Sayısal bölümde de sorular çoktan seçmeli olacak ve sorularda dörder seçenek olacaktır. Üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir. Sorular sadece 8. Sınıf müfredatından gelecektir. Bu sene uygulanacak olan merkezi sınavda önceki merkezi sınava göre farklardan biri de sorularda standart sapmanın uygulanması olacaktır.

 

Sınav sonuçları 22 Haziran 2018’de ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonucu olarak 500 üzerinden bir puan gelecektir.  Sonuçlara göre öğrenciler merkezi sınav ile öğrenci alan okullardan 5 tercih ve ayrıca yerleşememe durumu göz önüne alınarak bir de sınavsız öğrenci alacak okullardan 5 tercih yapacaktır. Yerleştirmeler ise sınav puanı üstünlüğüne göre eğer puanlar öğrenciler arasında eşit ise ortaokul başarı puanı, öğrencinin yaşı, yıl sonu başarı puanları devam-devamsızlık durumu, tercih önceliği gibi durumlara göre gerçekleştirilecektir.

 

Merkezi sınava girecek öğrencilere şunları tavsiye edebiliriz:

·         Bireyde stresin hiç olmaması ile çok olması başarıyı olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten dolayı girecekleri sınav eğitim hayatlarında önemli bir sınavdır. Fakat yaşamları boyunca basit bir testtir.

·         Bu zamana kadar disiplinli bir şekilde konularını çalışan öğrencilerin bu süreçten sonra yapması gereken bol soru çözümleri ve deneme çözümleri olacaktır. Konu eksiği olan öğrencilerimiz ise ivedi bir şekilde konu eksiklerini tamamlamaları gerekmektedir.

·         Öğrencilerin ders çalışırken mola vererek ve gününü periyotlara ayırarak çalışması önemlidir.

·         Öğrenci kendisini başkaları ile değil kendisi ile kıyaslamalı. Yapmış olduğu deneme sınavlarında ölçü olarak bir önceki sınavı almalıdır. Ailelerin de bu konuda hassas olmaları önemlidir.

·         Öğrenci bilemediği, hatırlayamadığı soruları boş bırakmalıdır. Çünkü bu sınavda üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir.

·         Sınav soruları sadece 8. Sınıf müfredatından oluşacaktır. Sene başındaki konuları hatırlama adına öğrencinin yapacağı kısa tekrarlar önem arz etmektedir.

·         Merkezi sınava öğrenciler farklı okullarda girecektir. Sınava gireceği okul çok merkezi bir yerde, gürültü bir ortamda olabilir. Bu duruma öğrencinin alışması için ders çalışma zamanlarında gürültü ortamlarda da ders çalışarak bu duruma kendini alıştırması önemlidir.

·         Ailelere de bu süreçte büyük görev düşmektedir. Aile ve çevresi ne kadar sınavı gözünde büyütürse öğrenciye yansıması da aynı oranda olmaktadır. Bu sebepten dolayı sınav eğitim hayatı için önemlidir lakin birey yaşantısı boyunca daha büyük sorunlar ile karşılaşabilecektir. Bundan dolayı sınavı yaşam ile eş değer tutmak hata olacaktır.

·         Öğrenci zaman zaman kendine zaman ayırmalıdır. Sosyal ortamlarda bulunması ailesi ile vakit geçirmesi öğrenciyi rahatlatacaktır.

 

Sınava girecek bütün öğrencilerimize başarılar dilerim. Sınavsız okul tercihi yapmak isteyen öğrencilerimizin de kendilerine hangi okulun uygun olduğunu araştırarak tercih yapması daha sağlıklı olacaktır.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA