Neden Bu Kadar Duyarsız Hale Geldik
TADIMLIK

Neden Bu Kadar Duyarsız Hale Geldik

Bu içerik 400 kez okundu.

Tarih tekerrür mü ediyor, İnsanlar dersini almamış diye. Satılık kurumlar  için Akbabalar, leşkargaları , Görev başında yine. Vatansever şair Tevfik Fikret’in  “Han-ı Yağma” şiiri, yeryüzündeki tüm açgözlü, kan emici, insan ve insanlığın düşmanı sülüklere armağan olsun.

Yiyin, efendiler yiyin; bu doyumsuz sofra sizin,

Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!

Yarın bakarsınız söner bugün çatırdayan ocak!

Bugünkü mideler sağlam, bugünkü çorbalar sıcak;

Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…

Yiyin, efendiler yiyin; bu cümbüşlü sofra sizin;

Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!

 

Lütfen beni bağışlayın, çünkü net olarak anladım ki uzun süredir iyice zıvanadan çıkmış  bazılarına  yukarıdaki Tevfik Fikret’in şiiri  Tam günümüz  B.......e  uygun diyen düşünüyorum.

 Nenden Bana Neci Olduk?

Sahi nereye gidiyoruz toplum olarak. Neler oluyor bize.

Aynı anda birkaç şey yapma hastalığına  ne kadarda sık düşüyoruz millet olarak.

Gecenin geç saatlerinde yazıyorum bu yazıyı. Beynimi kemirip duran kaygılardan biraz sıyrılmak için değişik ortamlar yaratmaya çalışıyorum sevgili kardeşim Duran Çölcü ile   Ama nafile, kaygılarım beynimi kemirmeye devam ediyor tüm şiddetiyle. Aziz Milletin evlatları neredeyse her gün memleketin dağlarında, şehirlerinde hain pusularda şahadet şerbetini içiyor. Arkalarında  acıyla bıraktıkları analar, babalar, eşler, çocuklar ,arkadaşlar ,sevgililer  var  ve onlar hala ‘’Vatan Sağolsun’’ deme büyüklüğünü gösteriyorlar.  Bir yandan da nefretin iki ucunu körüklüyor cehennem zebanileri olanca şiddeti ve acımasızlığı ile Milletin aklı, vicdanı, sağduyusu hülasa olgunluğunu yok etmek için çılgıncasına çabalıyorlar.

 

   Bazen oturduğum masamda , internet  sayfalarında, bazen de sohbet ettiğim insanların sözlerinde hep aynı kelimeler  ‘’Yeter artık, ne olacaksa olsun, inceldiği yerden kopsun’’.  Gazetelerdeki  her gün okuduğumuz suç oranlarındaki artış, uyuşturucu haberleri, Fetöcü  tutuklama haberleri,  tecavüzler neden hiç şaşırtmaz oldu bizleri? Bu kadar mı kabullendik, her türlü kötülüğü, çirkefliği, suçu, suçluyu .Bu kadar mı bana neci  yaptılar toplumu. Bu memlekette  yaşayanlar, bizleriz arkadaşlar. Silkinip, uyanışa geçmezsek uyandığımızda çok geç olacak Ben bunu bir kez daha hatırlatmak zorundayım. Yine  hükümete çok iş düşüyor burada, dağ fare doğurdu dedirtmemek adına, milletin beklentisi çok yüksek, verilen vaatlerin, sözlerin takipçisi olacakları kesindir. Bu seçim gerçekten çok çetin geçecek ya var olma yada yok olma seçimi olacağı kesin.

 

 Toplum olarak daha doğrusu bir insan olarak eylemle söylemleriniz, söylemle eylemleriniz bir olmak zorunda, o meşhur sevdiğim sözün gerçeklik anlamda kalması adına, tabii birde köprüyü geçesiye kadar, ayıya dayı deme meselesi var. Siyasilerimiz şunu bilmek zorunda bu halkın artık dayanacak gücü kalmamıştır.

 

        İnsanı  çileden çıkaran trafik

Bu gün başıma gelenler pişmiş tavuğun başına zor gelir esas konum trafik magandaları ve hiç ilgilenmeyen trafikçiler.

Trafikte magandalar can almaya devam ediyor. Yeni bir güne başladığımızda yerel basında kaza haberleri ile uyanıyoruz. Güne trafik kazalarıyla başlıyoruz ateş düştüğü yeri yakıyor biz bakıp geçiyoruz, basına yansımayanları da bilmiyoruz. Taşıtların olduğu bir dünyada yaşıyoruz, trafik kuralarına hiç uymuyoruz. Trafikte seyir hailinde kural tanımıyoruz kendi katilimiz oluyoruz.

Trafik  magandaları dışında normal vatandaşlarımızın da direksiyon başındaki tahammülsüzlükleri, birkaç abuk sabuk hareketi peş-peşe yapmaları, kontrolü kaybetmeleri, kavgaya hazır olmaları. Bir o kadarda maalesef bayan sürücüler, her an kaza  tehdidi ile şehir içinde işimizi yapma çabası içerisinde olmamız bizi o kadar  yoruyor ki   gördüklerimizi yaşadıklarımız yazma fırsatı bulamıyoruz.

İnsanların toplum olarak   Trafik çizgisinin dışında olduğumuzun bariz işaretlerindendir. Aynı ruh hali aracımızın dışında da yaşıyoruz aslında. Bu gidişe de bir dur demenin zamanı çoktan geldi geçiyor.

Sayın Başbakan Binali Yıldırım  ‘’Yolların kralı olmaz. Yolların kuralı olur.”

Yerinde bir söz? Sayın başbakanım  bu sözde kalmamalı, hayata geçirilmelidir.

Kelimenin tam anlamıyla yollarda bir can pazarı yaşanıyor.

Konya’da geniş yolları olmasına rağmen  her gün trafik kaza haberlerini görmekteyiz. Trafik kazalarının birçok nedenleri var. Genel olarak şoför hataları kazaların sebeplerinde bir tanesi, Buna ek olarak sürücü dikkatsiz, aşırı hız, alkollü ve uykulu araç kullanmak, trafik kurallarına uymamak geliyor. 

Bütün bunların hepsinin çözümü vardır olmalıdır da. Bunun için Konya’da trafik denetim mekanizması  artırılmalı. İnsanları eleştirirken veya insanların yaptıkları hareketlerle ilgili fikir beyanı yaparken argo kelimelerin kullanılmasını istemem ama, trafikte yaşanılan hareketler ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlike düşürenlere söyleyecek başka söz bulamıyoruz.  N e olur  Beyler ve bayan sürücü kardeşlerim  az saygı yeter .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi