DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
AYHAN TEKE
AYHAN TEKE
Giriş Tarihi : 20-03-2018 20:12

AB KALDIRDI. SEN DE KALDIR KARDEŞİM PANCAR KOTASINI'' CART CURT...

 Bir siyasi partinin genel başkanı haftalık gurup toplantısında konuşuyor. Şeker fabrikalarının kapatılmasına(nasıl kapanıyorsa?) karşı çıkmak için, ''AB pancar ve şeker kotasını kaldırdı, siz niye kaldırmıyorsunuz? Kaldırın kardeşim'' diyor.

Söylenecek çok söz var elbette. Ama konu siyasete kaydığı için sadece işin teknik boyutunu açıklayayım. Öncelikle sayın genel başkan kendine bilgi verenleri bir tartıya çıkarmalı. Beni doğru mu yoksa yanlış mı yönlendiriyorlar diye düşünmeli ve durumu irdelemeli.

Ben bir şeker teknokratı olarak daha önce gerekçelerini açıklayarak defalarca yazığım gibi bir kez daha tekrar edeyim. 6747 sayılı Şeker Kanunu'na göre şeker ve pancar kotası serbestti. isteyen istediği kadar pancar ekebilirdi. Fabrikaların hepsini devlet yönetiyordu. Ne kadar zarar edersen et kimse hesap sormazdı. Nasıl olsa zararı halkın vergileri ile devlet ödüyordu.

Sonra ne oldu? Fabrikaların depoları şekerle doldu. Zararına şeker ihraç edildi. Bir noktaya geldi sistem tıkandı. Çark dönmemeye başladı. Melas koyacak yer kalmadı. Yarımca limanının depolarına melas dolduruldu. 1991 de Amasya, 1992 de Konya ve Kayseri Şeker Fabrikaları, tedvir yetkisini Türkşeker'den alarak fabrikaları kendileri yönetmeye başladılar. Bu fabrikalar çiftçi kuruluşları olduğu için sınırsız pancar ekiminden çiftçi memnun ama fabrikalar memnun değildi. Neden? Çünkü üretilen şekeri pazarlayacak alıcı yoktu. Her taraf şekerle çakılı idi. Fabrikalar organize sanayide, şuraya buraya şeker koymak için depo kiralamaya başladılar. (Bu olayı ben bizzat Konya ve Kayseri şeker fabrikalarında yaşadım) Depolara şeker taşırken ve satış yaparken bir çok zayiat verildi. Depoların üstleri delik olduğundan şekerler yağmurdan ıslandı ve fabrikada eritildi.

Şeker sektörünün tıkanması ve kaos ortamının oluşması üzerine ve AB ile uyum yasalarına da uygun olarak, birçok eksik ve yanlışlarıyla 2001 yılı 19 Nisanında 4634 sayılı yeni şeker kanunu resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece pancara kota getirildi. Fabrikaların şeker kotaları tespit edildi, bu kotalara karşılık gelen pancar ekimi yapıldı. 4634 sayılı kanun halen uygulanmakta. Kanunun en büyük yanlışı Nişasta Bazlı Şekerlerin kotasının, pancar şekeri toplam kotasının %10 kadar olması ve bu oranı Bakanlar Kurulu'nun +- %50 artırıp eksiltme yetkisine sahip olması idi. Bakanlar Kurulu ise sürekli artırımdan yana yetki kullandı. Nişasta Bazlı Şekerler şeker piyasasını alt üst etti. Ben şahsen 2004 ve 2005 de Suriye'den hem kaçak kamış şekerinin hem de Mısır şurubunun Türkiye'ye sokulduğunu gördüm.

Bu sefer şeker sektöründeki krizi NBŞ yarattı ve halen devam ediyor. Fabrikalar şeker satamıyorlar. Türkşeker vadeli şeker satışları yaptı ve diğer fabrikalar buna karşılık gelen iskontolar uyguladılar. Ekonomi çok büyük zarara uğradı.

Şimdi kota kalksın denilerek, 6747 sayılı kanuna göre oluşan krizi bilinçsizce tekrar yaratmak için, bir partimizin sayın genel başkanı hükümete çağrıda bulunuyor. ''Kaldırın kardeşim pancar kotasını. AB kaldırdı, siz de kaldırın.'' Maksat çiftçiye şirin görünmek.

AB kaldırdı ama sen kaldıramazsın. Kaldırdığın andan itibaren 2-3 sene içinde çiftçi pancar ekemez hale gelir. Şirketler ürünlerini pazarlayamadığı için borçlarını ödeyemezler. Şekeri ucuz üretemediğin için ihraç da edemezsin, tıkanır kalırsın. Üstelik gündemde bir de şeker fabrikalarının özelleştirilmesi aşaması var. Bu aşamada herkes dikkatli olmalı.

SÖZÜN ÖZÜ: Bu memleket ne çektiyse bilinçsiz ama gösterişli, havalı, beyni boş adamların öngörülerinden çekti. Benim sayın genel başkana önerim, kılavuzlarını değiştirmesidir. Şurası unutulmasın ki; pancar kotalarının serbest bırakılması sözü başta çiftçiler olmak üzere kulağa hoş gelebilir. Ben iddia ediyorum: Eğer pancar kotaları serbest bırakılırsa işte o zaman pancar çiftçisi de işçisi de, şeker üreten şirketler de batarlar. Çünkü AB den çok pahalıya şeker üretildiği için tüketim fazlası şekeri satamazsınız. Ayrıca en önemli konulardan birisi de gümrük birliğinde şekere %135 oranında koruma sağlanmasıdır. Bu oranın da kesinlikle düşürülmemesi ve Türkiye'ye AB şekeri ve kamış şekerinin girmesinin önüne geçilmesi gerekli. Her türlü kaçak şekerle ciddi olarak mücadele edilmesi ise şarttır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert