Şeker üst Kurulu Tarım Bakanlığına niçin Devredildi
AYHAN TEKE

Şeker üst Kurulu Tarım Bakanlığına niçin Devredildi

Bu içerik 135 kez okundu.

SORU: Şeker Kurumu kapatıldı, yetkileri Tarım Bakanlığı'na devredildi. Bundan sonra ne olacak?

CEVAP: Şeker Kurulu'nun yanlış oluşturulduğunu, Şeker sektörünün sorunlarına 2001 yılından bugüne çözüm bulamadığını, şirketlere karşı adil davranmadığına dikkat çekmiştim. Ama bu olumsuzluklarına karşı bağımsız bir Şeker Kurumu'nun olmasını isterdim. 4634 sayılı Şeker Kanunu'na göre oluşturulan Şeker Kurumu'nun ve bunun karar organı olan Şeker Kurulu'nun eksiklikleri giderilse, sektörü çok iyi bilen kişilerden bir kurul oluşturulsa ve diğer önemli eksikleri de giderilse bence en iyisi bu olurdu. Şeker Kanunu'nda da önemli düzenlemelerin yapılması gerekir. En başta N.B.Ş kotasının maksimum %2 ile sınırlandırılması gerekir. Hayatımızın her döneminde ABD ye her şeyimizi peşkeş çekmek zorunda değiliz. Madem AB ye girmek istiyoruz o zaman N.B.Ş kotasını %2 ile sınırlayacaksın. Bu düzenleme aynı zamanda Türk pancar çiftçisini destekleme ve ABD mısır üreticilerinin Türkiye'deki pazarını engellemek demektir. ABD gitsin genetik yapısını değiştirdiği mısırını kendi tüketeceği kadar üretsin. Benim halkımı zehirlemesin.
Bundan sonra ne olacak sorusuna gelince: 
Şeker Kurumu'nun tüm personeli de Tarım Bakanlığı bünyesine alındı. Bu çok olumlu bir neticedir. Ama bundan daha da önemlisi, Bakanlık bünyesinde oluşturulacak şeker departmanının adil bir davranış sergilemesidir. Şunu da açıkça belirteyim; bu departman kesinlikle kotaların serbest bırakılması konusunda tavizkar davranmamalıdır. Ya da kotaların serbest bırakılmasına onay vermemelidir. Böyle olursa şeker sektörü çıkmaza girer ve küçük fabrikalar batar. Türkşeker'in özelleştirilmesi sonucunda fabrika alanlar da iflas ederler. Şu anda şirketlerin elinde çok miktarda C şekeri bulunmaktadır. Bu C şekerlerinin A şekeri gibi satılmasının önüne mutlak suretle geçilmelidir. Bakanlık C şekerinin nasıl değerlendirildiği konusunda çok sıkı denetlemeler yapmalıdır. Bir başka konu da kaçak pancar borsası oluşumuna onay vermemektir. Münavebe dışı ekilen veya başka hinterland alanlarından getirilen pancarların önüne geçilmelidir. Pancar alım satımının bir rant kazancına dönüştüğü açıktır. Çok önemli konulardan birisi de, ülkemize çeşitli yollardan girdiği bir gerçek olan kaçak kamış şekerinin pazarlanmasına ciddi olarak mani olmak ve bu konuda sıkı önlemler almaktır.(Emniyet, TSK ve Gümrük Bakanlığı aktif rol oynamalı)
En önemli konulardan birisi de, 2 defa TBMM ne sunulan Yeni Şeker Kanunu Tasarılarının mevcut durumlarının yok hükmünde sayılması ve tüm şeker şirketlerinin temsilcilerinin de katılacağı geniş kapsamlı bir komisyonda Yeni Şeker Kanunu'nun hazırlanmasıdır. Eğer TBMM de komisyonlarda çok uzun zamandan beri bekleyen tasarı olduğu gibi meclisten geçerse dağ fare doğuracak ve şeker sektöründe mevcut olan kaos artarak devam edecektir. 
Emperyalist güçlerin ülkemizi ablukaya aldığı bir gerçektir. Bu nedenle halkımızın gıdasında önemli rol oynayan pancar tarımının canlandırılması, köyden kente göçün önlenmesi bakımından da önemlidir. Pancar tarımı sadece şeker üretmek demek değildir. Burada diğer faydalarını tekrar edecek değilim. Bu faydaları defalarca yazdım. Ama hayvancılığı destekleyen önemli bir yan ürünün pancar küspesi olduğu da gerçektir ve bu gerçek önümüzdeki yıllarda daha da anlaşılır olacaktır.(Hayvancılık iflas etmiş durumda)
En önemli konu da siyasi yaptırımların olmamasıdır. Eğer buna müsade edilirse o zaman telafisi mümkün olmayan olumsuzluklar yaşanacaktır.
Konu oldukça detaylıdır. Sanırım bu kadar açıklama sorunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Recep Konuk:'' Devlet Girdilere Destek Olsun,Türkiye Mevzi Kaybetmesin''
Recep Konuk:'' Devlet Girdilere Destek Olsun,Türkiye Mevzi Kaybetmesin''
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de önemli açıklamalar