YAZIK OLUYOR GÜZEL  ŞEHRİMİZE
İMDAT YAYLA

YAZIK OLUYOR GÜZEL ŞEHRİMİZE

Bu içerik 492 kez okundu.

Neresinden tutarsan tut elinde kalan bir şehir  ve neresinden yakalamaya çalışırsan çalış, geç kalınmış ıskalanmış koca bir şehir Konya. Sanki kader birliği yapılmışçasına bire bir örtüşen yaşam biçimi  ile Konya, birbirinden medet uman insanlar ve yine birbirine ne yazık ki hiçbir fayda sağlayamayan ve içinde yaşayan insanlardan medet uman bir coğrafya Konya . Ne bu çelişki, ne bu çaresizliğimiz, içinden çıkılmaz bu durumla mütemadiyen niye yüzleşiyoruz, vallahi yazık bize, yazık bu Şehre.

Sanırım durumun vahametini  açıklamaya yetecek söz yok, ya da kalmadı cümlelerde , aslında birçoğumuz bu konudan haberdarız ve mustaribiz diye düşünüyorum ama olmayanlarda var elbette görmezden gelenler Menfaat persteler . Çözümsüzlüğün sebebi sanırım birazda  kendisine  vekalet verenlerin yüzünden! Şimdi tamda bu bağlamda mevcut olan, elde var olan, insan profilleri geliyor gözümün ününe konuya dair, misal verecek olursak  Bir sıradan insanlar var adı  sivil toplum olmuş , birde sorumlu insanlar  milletin vekaletini almış olanlar .

Söz konusu olan aslında sıradan olarak nitelendirilen insanlar, zira sorumlu insanların aslında sıradan olarak nitelendirilen insanlar olduğunu düşünüyorum.

Karmaşık bir anlatım diline sahip olduğumu düşünebilirsiniz, haksız da sayılmazsınız aslında, bazen anlatmak istediğimi anlatamayabiliyorum  lakin O haldeyiz tam manası ile yazamıyorum mazur görün beni!!! 

 Amma velakin bu demek değildir ki anlatmayacağım.

Satırlar, özellikle bu şehrin sorunlarına dair duruma dikkat çekmek için iç dökülen satırlar olacak. Duyarlı olmaya davet edilen, ayrıca kanayan yaramıza merhem olmaya yönelik paylaşımlarda ustaların bir nakış edasında işledikleri sözcüklerine duyarsızları  görünce kahroluyorum. Türkçeye en uygun, en doğru, en yalın ve en can alıcı söz  dizileri ile sosyal medyada şahlandığı  ve adrese teslim edildiğini gördüğüm ve okuduğum onlarca değerli  hocalarımın televizyoncu kardeşlerimin ve vatandaşların  yazdıklarını  görmezden gelindiğini fark ettiğimden beri, kafamı duvarlara vurup bir çıkar yol yok mu diye avazımın çıktığı kadar bağırmak istiyorum, söz konusu  Konya  olduğunda. Her tarafını çıkarcılar menfaat pereseler gözü doymayanlar sarmış maalesef.

Sahiden de biz insanlar son zamanlarda akıl tutulması yaşıyoruz, nedir bu birbirimize düğümlenip bir arpa boyu yol kat edemeyişimizin sebebi. Nedir benim bu güzel memleketimin paramparça olmuş yüreğindeki kırgınlığı küskünlüğü. Ne istiyoruz dağın taşın arasına sıkışmış bu çaresiz şehrin, yüzüne doğan güneşten bile utanır hale gelen bu güzel memleketimin nedir kaderinin karası. Sizlerden çektikleri nedir acaba anlamakta zorlanıyorum.

Birbiri ardına yapılmaya başlanan ve devamının geleceği sanki bir müjde gibi yüksek sesle haykırılan, hastanenin  daha şimdiden üzerimize çöken hastalığı. Bizi devasız dertlerin kucağına atmıyor mu? Yapılan eylemlerin, duyarlı olmaya davet edişlerin alaycı bir göz süzüşüyle görmezden gelindiğini bilmek, inanın daha çok yakıyor canını. İş işten geçmeden  geç kalmış olmanın yüzleşmesi çok daha ağır bugünlerde. Bedelini bu şehirde yaşayan yaklaşık bir milyon ödeyeceğini görmek kahrediyor beni.

Ne olur sanki hep birlikte elinden tutsak ve yine hep birlikte kanayan yaralarına merhem olsak. Her şeyin  merak etmememizin yüzünden midir  umursamamızdan mı  bilemiyorum?  koskoca bir şehrin  doğallığının gözünü oyma çabası içerisindeler . Milletin sesine kulak tıkayarak işerine devam etmeleri ,  Bir yanda Hastane  çilekeşleri, diğer yanda bunları özelleştirme adında zimmetine  geçirmek   için verilen mücadele ve yine araya sıkışmış neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışan biz zavallıların içine düştüğü durum. Vallahi çıkamıyorum işin içinden, sadece ben değil, görüyorum ki hiç kimse çıkamıyor işin içinden.

Yıllardır sorunları yazılıp çizilen ama ne hikmettir ki bir çözüm üretilemeyen, düz olan  arazisinin sanki yüz karası gibi yüzüne vurulan, bu şehrin  canına okuyoruz top yekün. Bence sıradan insanlar olarak hepimiz suçluyuz bu durumdan, sorumluluk almaktan korktuğumuz kaçındığımız sürece de suçumuz her gün  çoğalarak vebalini ağır bir şekilde ödeyeceğiz.

Ne bugünümüze bir faydamız olacak, ne de gelecek kuşaklara. Aklın yolu birdir tezini çürütüyor menfaatlere göre belirlenen öncelikler. Herkes kendine yakın olanı kayırıyor, kendine yakın olanın önerdiği yoldan yürüyor ve diğerini ne yazık ki hala daha yok sayıyor.  İyi de hepimiz aynı geminin içinde, aynı denizde seyir ediyoruz bu zatı muhteşem hayatı. Yani malumunuz üzere her fırtınada birlikte dirayet göstermek zorundayız, üstelik buna mecburuz sebebi. Ne çabuk unuttuk 15 Temmuz ihanetini. Beyler  kriptolar hale işini yapmaya devam ediyor ne olur görün artık. . Her fırtına sonrasında yaşadıklarımızı unutmamız yüzünden değil mi ?

Çok mu zor üzerinde yaşamak zorunda olduğumuz şehrin güzel insanları idarecilerinin elinden tutmak  Bir vekilin şahsi hırsı yüzünden ona yapılmaya çalışılan zulme dur demek. Düzgün yaşama  kucak açarken, diğer yandan üstelik yaşamaya  mecbur olduğumuz bu şehrin kalbinin ortasını oymanın ne faydası olur ki birilerine, dünya malı dünyada kalır  unutmayın beyler .

Görünürde destek vermediğini söyleyenlerin, sanki karşıt görüşte olduklarını üstüne basa basa söyleyenlerin sessiz sedasız iki arada bir derede verdikleri destekler yüzünden değil mi bu haksızlıklar  Yok  yok, ben anlatamıyorum yüreğimde kanayan yaralarımın acısını  ama sadece ben değil, hiç kimse anlatamıyor. Ya da birileri, ya anlamak istemiyor ve yahut sahiden de anlamıyor. İşte ikincisi beni daha da çok korkutuyor ya hiç anlamazlarsa… 

Unutmadan söylemeliyim ki çok az bir kesim de olsa bu şehirde , taşın altına koyuyor elini, onlara el vermek destek olmak belki bir can suyu olacak yarınlarımıza. Evet, verimli  topraklarda fidan yetiştirmek çok kolay  ama ya bir mucizeyle diken (ihanet çeteleri) yeşerirse  işte o zaman bir anlamı olmaz yetiştirdiklerimizin  mücadelemiz sonsuza kadar devam etmeli vazgeçmemeliyiz.

 Ne diyeyim ki daha, içim acıyor her adımda ve yine içim acıyor çehresi değişen bu güzel şehirde  her baktığımda, yüzüm kızarıyor yaşadığım bu Konya’ya yapılanları gördükçe .

 

 

    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı