Advert
Bazı diziler ve Yazarlar Tarihimi Anlatıyor Acaba ?
TADIMLIK

Bazı diziler ve Yazarlar Tarihimi Anlatıyor Acaba ?

Bu içerik 51 kez okundu.

Sevgili dostlar canlar bizler gerçek tarihimizi biliyor muyuz ? Maalesef, bilmiyoruz ve bu gidişle de bilemeyeceğiz ve düzgün şekilde öğrenemeyeceğiz. Saçma sapan tarih dizlerini seyrederek  Tarihimizi sanki engellemeye çalışıyoruz. Bize hediye edilenlere bile sahip çıkamıyoruz, çıkamayacağız da.   Tarih bize okulda öğretilenler gibi, Televizyon da izlediğimiz çarpıcı diziler gibi değil.   Tarih, geçmişteki olaylara ait bilgilerin keşfi, toplanması, bir araya getirilmesi ve sunulması ile ilgili bilim dalıdır. Çok önemsediğim ve  severek takip ettiğim tarihçi araştırmacı ve eğitici  profesör Dr. Hüseyin Muşmal hocamın   tarihin gerçeklerini  araştırıp irdeleyerek gün yüzüne çıkarması ve  tarih bilincini aşılaması , tarihin  aklın yol göstericiliğinde anlamlandırma çabasıdır.

 

Bizlerin aklımızı  devreden çıkardığımızda, tarihi  tarih olmaktan çıkarıp birilerin yazmış olduğu senaryoları gerçek tarihimiz gibi algılamaya başlamamıza neden olmaktadır .  Kişinin tarih bilinci edinmesi onun tecrübeleri, dünya görüşü ve yaşam tarzını şekillendiren olaylar, ailesi, mensup olduğu toplumsal sınıf, ekonomik durumu ve araştırmacılığı tayin eder. Toplumsal bilinci şekillendiren en önemli unsur geçmişidir. Oysa televizyon dizileri yanlış yönlendiriliyor. Tarih yaşandıkça yazılır.

 Dizilerdeki gibi yazılarak yaşanmaz.   Osmanlı tarihi ile ilgili kaç tane film biliyoruz?   Bunlardan hangilerini izlediniz?   Yalnız şu anda benim aklıma gelenler, Cenneti Beklerken, İstanbul Kanatlarımın Altında, Son Osmanlı Yandım Ali, Eve Giden Yol 1914   Bunlar eski filmler,     Oysa son günlerde oynanan Muhteşem Yüzyıl dizisi, Sinemalarda oynayan 1453 filmi ve daha bir çok yayınlanan filmlerden kaç tanesi.   Bu dizi ve sinemaları izleyen çocuklarımız o kadar çok etkileniyor ki bunlardan, sanki eskiden padişahlar, sadrazamlar cariyelerin koynundan hiç çıkmıyor devamlı onlarla birlikte sanıyor.   Fetih 1453 sinemasına da onca para dökmelerine rağmen savaş sahnelerini 300 spartalı yada Truvadaki gibi çekmişler gördüm. Biraz farklılaştırsalar ne iyi olacaktı, askerlerin kıyafetleri ve tipleri bile birbirine benziyordu, ancak bir iki yeniçerili  olmasa hangi tarafın Türk olacağını anlamıyacaktım. Kültürümüzü ilelebet koruyalım ki, gelecekteki çocuklarımız bizim yaşadığımız olaylardan ders alıp bizim düştüğümüz duruma düşmesinler.

Başka bir konuya geçelim…

Gazeteciler bizi bilgilendiriyor mu yoksa bir yerlere yönlendirmeye mi çalışıyor?

Gazetecilik galiba dürüstçe yapılmasına imkan olmayan bir meslek. Çünkü gazetecilerin birbirine zıt işleri aynı anda icra etmeleri gerekiyor: Öğretmenlik, savcılık, soytarılık, amigoluk. Gazeteci kendisine bilgi verebilecek herkesle iyi geçinmek için biraz politik davranmak daha doğrusu yalan söylemek zorunda. Ama aynı zamanda ondan gözü kara bir savcı gibi olayların üzerine gitmesi,

iyi bir hakim gibi dürüst, dengeli olması da bekleniyor. Bir bilim adamı gibi konuları derinlemesine irdelemesi ama sıkıcı olmadan toplumun her kesimine hitap etmesi, Gazetecilerden toplumu  aydınlatmaları isteniyor ama aynı zamanda da o topluma  benzemeleri. Yoksa gazeteleri satılmıyor, Bu koşullarda hala “adam gibi” gazetecilik yapılabilir mi?  Elbette adam gibi gazetecilik yapan   üç beş tane samimi gazeteci abimin de yok değil .

 Yukarıda bahsettiğim gibi üç beş gazeteci abim haricinde çoğu gazeteler ,belli bir otomatiğe bağlanmışçasına önünüze gelecek haberler bellidir. Birkaç tane trafik kazası haberi,  Fertö  bylok, dolandırıcılık haberi ve gazete editörlerinin ilgi katsayısı ile orantılı olarak taciz, tecavüz kadın cinayeti haberlerini her Allah’ın günü okumaktayız . Ya abilerim Allah Rızası için çok iyi  bildiğiniz şu belediyelerin  yada daire başkanlarının  genel müdürlerinin çalışanların v.s. hiç mi olumsuzlukları yok . neden yazmazsınız. Neyse sınırı fazla zorlamadan İnşallah Kalemleriniz Bir Gün Şu garip milletin dili olur temennisi ile Hepinizi Allah’a Emanet ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Son dakika bedelli askerlik açıklaması
Son dakika bedelli askerlik açıklaması