Makamlar geçici Bir Heves Önce insan olmak lazım
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Makamlar geçici Bir Heves Önce insan olmak lazım

Bu içerik 1342 kez okundu.

Makam, oturduğu koltuğu hak etmeyenler için bir kibir, çıkar ve zulüm aracına dönüşür. Makam ve mevkilerin bazı insanları nasıl değiştirdiğine, zaman zaman şahit olunmaktadır. Tokalaşırken dahi nezaket kurallarını unutup eli cebinde, yüzünü başka tarafa çeviren, dünyayı ben yarattım havasına bürünen makam zedelere maalesef rastlamaktayız.

 

Günümüzde elbette makam ve mevki insanların daha rahat bir yaşama kavuşmaları açısından oldukça önemlidir. Çevremize baktığımız zaman makam ve mevki sahibi insanlara saygı duyarız, onları el üstünde tutarız, saygıda kusur etmeyiz. Çünkü her mevkiinin ya da makamın kendine göre bir ağırlığı vardır, ve o makamı doldurmak hiç de kolay olmadığı için bizde saygı uyandırır.

 

Makam ve mevki sahibi olmak, yani toplum içerisinde iyi konumlara gelmek insanları küçümsemek, hor görmek, onlara hakimiyet kurmak için değil; insanlara hizmet etmek, ihtiyaç duydukları yardımları ulaştırmak için önem taşımaktadır. Yoksa taşıdığı makamın hakkını vermeyen, insanları küçük gören bazı makam sahipleri gibi sahip olduğu makamın altında ezilen, makamını insanlar için değil de kendisi için kullanan insanlardan olmamak gerekmektedir.

 

Bu kişiler de çoğunlukla makamları nedeniyle çevreden saygı görürler ancak, insanlıkları her zaman için tartışma konusudur .Bu nedenle her şeyden önce insan olmak gerekmektedir. İnsan olmayan, insani değerlerini kaybeden kişiler için sahip oldukları makamlardan kimseye fayda gelmez, başta da o makam sahiplerine. Makam ve mevki hırsı insanları o kadar etkisi altına almıştır ki bununla ilgili çok sayıda siyasetçi ve düşünür tarafından çok güzel  sözler söylenmiştir.

Büyüklerimiz  şöyle söylemiş; “Yüksek bir makama sahip olmadığından dolayı telaşlanma, asıl o mevkie layık olup olmayacağından dolayı endişe et.”

 

  Pirimiz Hz. Mevlana  Şöyle der; “Bilgisizlerin geçtikleri mevkie yaptığı fenalığı, yüzlerce aslan bir araya gelse yapamaz” diyerek bilgisiz insanların hak etmeden sahip oldukları makam ve mevkide ne kadar zararlı olduğunu ifade eder.

 “Bir insanı tanımak istiyorsanız onu büyük bir mevkie geçiriniz” diyerek mevkiinin insanın gerçek kişiliğini açığa çıkarması bakımından ne kadar önemli olduğunu vurgular. Bir insan eğer gerçekten hak etmediği bir mevkiinin peşinden koşuyorsa, o kişinin yapacaklarından ve yapabileceklerinden endişe etmemiz gerekmektedir. Dünyadaki Makam Mevki Hırsı Niçin Ahireti Kaybettirir. Pek çok kişi övülmek, ilgi çekmek, insanların beğenisini ve saygısını kazanmak için makam sahibi olmayı ister Bu isteklerini elde edebilmek için çok büyük bir hırsla çalışır, hatta tüm hayatlarını bu amaç için harcarlar .Hırs, birçok insan tarafından güzel bir kişilik özelliği gibi algılanır ve övülür Oysa nefsin arzularını tatmin etme amacını taşıyan makam mevki hırsının insana sağladığı hiçbir fayda yoktur. Bu kişiler hak etmeden, çaba göstermeden bu makamlara sahip oldukları için, bu makamı kötüye kullanabilirler. Bu makamlardan haksız kazanç sağlayabilirler. Ya da makamın kendilerine verdiği güçle insanları hakir görebilirler. Ancak her şey gibi makamlar da gelip geçicidir. Bunun farkında olmak lazım. İşte bu nedenle makamın hırsına kapılmamalı, insanlığımızdan, değerlerimizden ödün vermemeliyiz. Etrafıma bakıyorum. Bilgi, liyakat ve erdemden yoksun niteliksiz insanlar makam sahibi olmuşlar, kendilerine makamlar sunulmuş.

Bununla da kalmamış bir üst makama getirilen o bilgi, liyakat ve erdem yoksunu insan kendisine tahsis edilen o  makama bağlı bulunan sayısız alt-makamı kendisinden çok daha niteliksiz  insanlara dağıtmış. Yazık demekten başka bir şey gelmiyor elimden. Ama burada yazılan sözlere muhatap olan insanlar ne değersiz insanlar değil  mi?  Başka da bir şey diyemiyorum.

 

Allah (c.c.) Kur’an da şöyle  buyuruyor;

"Onları bırak; yesinler, yararlansınlar ve onları (boş) emel oyalayadursun İlerde bileceklerdir" (Hicr Suresi, 3)  

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi