Advert
Şehir Hastaneleri Kompleks Bir İşletme Faaliyetidir
MUSTAFA ŞİMŞEK

Şehir Hastaneleri Kompleks Bir İşletme Faaliyetidir

Bu içerik 44 kez okundu.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın "hayalim" dediği şehir hastaneleri konusu uzun süredir dikkatimi çekiyordu.
Gerek destek mahiyetinde gerekse eleştirisel olarak toplumun farklı kesimlerinin  tartışmasına henüz  açık olduğundan  aslında pek fikir beyan etme derdinde değildim.
“Ya benimsin, ya toprağın” atmosferinde vizyoner ve objektif bakış açısıyla değerlendirmekten uzak, tartışma ortamında bir şeyler yazmak aşık atışmasını aratmayacağını düşünüyordum.
Bugün akşam saatlerinde WhatsApp’ tan gelen bir linkte,  fikirlerimi özgür olarak yazma fırsatı bulduğum “üreticihaber.com” sitesinde “gölge adam” rumuzlu “Kurulan Şehir Hastaneleri”başlıklı yazıda şehir hastaneleri salt eleştirisel ve yüzeysel olarak değerlendiriliyordu.
Belli bir dönem hastane yöneticiliği yapmış ve sağlıkla ilgili bir derneğin il başkanı olarak kendi görüşlerimizi bildirmek artık vacip oldu.
Yakın zamanda bir şehir hastanesi üzerinde kabaca bir çalışma yapmıştım. Hastane işletmeciliğine sadece SGK faturaları ve ödemeler üzerinden yaklaşıldığında “şehir hastanesi” konusunu anlamak pek mümkün gözükmemektedir. Genellikle de muhalif yaklaşımlar sadece bu bakış açısı veya inşaatı kimin yaptığı ile değerlendirmektedir.
Konuya en temelden ele almaya başlarsak, dünyada Public-Private-Partnership (PPP) kelimeleri ile tanımlanan kamu –özel ortaklığı olarak türkçeleştirilen sistemle yapılan şehir hastaneleri, kamu kaynaklarından doğrudan finansman ödemesi yapmadan hastanenin inşasının gerçekleştiği, cihazların kurulduğu bunun karşılığında ise kamunun belirlenen miktarda belirlenen sürede kira ve hizmet alım bedeli ödediği, süre bitiminde ise tüm yatırımların kamuya devredildiği bir sistemdir.
Hastane  inşa ve tefrişat sürecinde sağlanan, çoğunluğu yurt dışı kaynaklı finansmanın maliyeti ve bu finasmandan elde edilecek olan maliyet-kar-zarar hesabı dahi üzerinde çalışılması gereken  bir uzmanlık alanıdır.
Şehir hastanelerine karşı çıkanlara açıkça şunu sormak isterim “sağlık turizmi ile ülkemize gelecek olan hastalara nerede hizmet vermeyi düşünüyosunuz ?”
Şehir hastaneleri konusu “sağlık turizmi” dikkate alınmadan ele alınmamalıdır.
Şehir hastanelerini eleştirenler bir kez olsun ülkemizin dünyada ki sağlık turizmindeki payını ve vizyonunu hesaba katmış mıdır?
Mesala ülkemizdeki sağlık turizm gelirlerinin Tayvan’ın sağlık turizmi gelirlerinin kaçta kaçı olduğu ve önümüzdeki süreçte Türkiye’nin hedefinin kaç milyar dolar olduğunu bilmeden “şehir hastaneleri” ni sırf muhalefet olsun diye eleştirmek hakkaniyete uygun olmasa gerek diye düşünüyorum.
Atalarımız “at binenin kılıç kuşananın” demişler, şehir hastaneleri iyi işletilirse en basit yönüyle  önümüzdeki süreçte turizm sektörümüze ürün farklılaştırması ve sektörel genişleme imkanı sağlayacaktır.
Ülkemiz de turizm denilince aklımıza sadece deniz, kum, güneşin gelmediği günler yaşamak için biraz vizyon sahibi olmak ve kültürel birkimlerimizi kullanmak yeterli olacaktır.
Şehir hastanelerinin cari açığımızın giderilmesine katkısı, istihdama etkisi, güvenlik politikalarına etkisi ise cabasıdır.
Şehir hastanelerini kuru kuruya eleştirenlere diyeceğim, bu konu geniş kapsamlı ve kompleks bir işletme faaliyetidir, hesaplama da yüzeyel kalıyorsanız lütfen bu hesaba hiç girmeyin.

                                                               Mustafa ŞİMŞEK
                                                    Sağlık-Der Konya Şube Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı