Advert
BEN BİR DEFA DAHA YAZIYORUM
AYHAN TEKE

BEN BİR DEFA DAHA YAZIYORUM

Bu içerik 48 kez okundu.

Çukulatayı severiz ve mutluluk hormonu salgılıyor diye fazla miktarda tüketiriz ve çocuklarımızı sevindirmek için onlara sıklıkla çukulata alırız. Helvayı da millet olarak severiz ve bol miktarda tüketiriz. Yemeklerde ve keyfine meşrubat ve Cola içtiğimizde çok olmuştur. Baklava ise milli tatlımızdır, misafirlerimize özellikle bayramlarda mutlaka servis ederiz. Sakız çiğnemeyeni hemen hemen görmedim. Daha birçok tatlı türünü severek yiyoruz.
Peki, hiç düşündük mü yediğimiz her nevi tatlı türünde ne kullanılıyor? Pancar şekeri mi kullanılıyor yoksa glukoz veya fruktoz mu? Ben sizin yerinize cevap vereyim. HAYIR hiç düşünmüyoruz. Aldığımız baklava da hangi tür şeker kullanıldığını sormuyoruz. Neden sormuyoruz? Çünkü Türk milletinin eğitim sistemi ve aile yapısı sorgulamaya yönelik değildir. Dün de böyle idi bugün de böyledir. Biz toplum olarak sadece yemeyi severiz içinde ne var, sağlık açısından zararlı mı diye düşünmeyiz. Sonra obezite başımıza dert olur. Karaciğerimiz yağlanır ve problemler yaşarız. Damar sertliği ve kalp hastalıkları toplumda yaygın hale gelir. Çeşitli türde kanser hastalıkları ile uğraşırız. Hastalıklarımızda hatayı hiç kendimiz de aramayız. Topu hemen Allah böyle istedi diye bilinçsizce Allah'a atarız.
Michelle Obama'nın yaptığı "Glukozlu, fruktozlu ürünleri kullanmayın" çağrısı bizim dikkatimizi bile çekmemiştir. TV lerde ve gazetelerde glikoz ve fruktoz şurubu üzerine yapılan yayınlar bizim dikkatimizi çekmemiştir. Fruktozun kanser yapıcı olduğunu ve özellikle pankreas kanserini tetiklediğini ispatlayan bilim adamlarının yazılarını çoğumuz okumamışızdır.
Sağolsun sağlık bakanımız da fruktozun özel bir zararı yok dedi çıktı. Sağlık bakanımızın birisi de Çernobil hadisesinde çayı içen fotoğraflarla poz vermiş ve bakın radyasyon yok, rahatlıkla çay için demişti.
SONUÇ: Yediğiniz ve içtiğiniz her türlü yiyecek ve içecekte hangi tür şeker kullanıldığını sorun veya ambalajlarını okuyun. Eğer glikoz ve fruktoz şurubu kullanılmışsa tüketmeyin. Pancar şekeri kullanılmışsa tüketin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Son dakika bedelli askerlik açıklaması
Son dakika bedelli askerlik açıklaması