Akıllı  Olan  İnsanların İzleyeceği Tek Yol
İMDAT YAYLA

Akıllı Olan İnsanların İzleyeceği Tek Yol

Bu içerik 521 kez okundu.

İnsan aklını, zihnini kullanabilen bir mahlukat. Temel özelliği bilinçli ve emin adımlarla hareket etmesidir. İnsan bilinç ile birlikte, kendini sorgulaya bilmesi, zamanı yakalayabilesi ve özgür iradesini kullanarak geleceği görme  yeteneğine sahip bir  mümindir.

 

İnsan hayat içerisindeki  zaman diliminin merhalelerini bir, bir aşarken sürekli kararlar verir. Bu kararlar tecrübelerini pekiştire , pekiştire, hem kendine, hem de gelecek nesillere daha  iyi bir  gelecek hazırlaya bilmesi için Allah’ın kitabına sıkı, sıkı sarılarak onu çok iyi anlayabilmesi gerekmektedir.

Hayat dediğimiz yaşantımızın içerisindeki  labirentlerin  arasında dolanırken bir yol biter, diğer bir yol başlar. Sürekli bir değişim ve  dönüşüm söz konusudur. Durmak yoktur. Zamanı durduramadığımız gibi olayları da durduramayız. Sürekli yeni kararlar almak zorundayız. Çünkü bu hayat yolu  sürdüğü müddetçe karşılaştığımız olaylar bizleri yeni yeni kararlar almaya itecektir.  Verilen karar belki aklın durması halidir, ama insan duramaz.

Ayette şöyle der Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.(BAKARA SURESİ / 13)

 

Belki bir anlık düşünmeyi, dolayısı ile gelişen olayları  durdurabilirsiniz ama akıl sizi başka bir karara zorlar. Bir yol biterken, yenisi başlar. Kapanan kapıların yenileri ardı ardına açılır. İnsanın hedefleri bitmez. Çıtayı yükselttikçe yükseltir insan , işte bu noktada aceleci olmamak lazım. acele kararlar vermek doğru değildir. Özellikle yol ayrımlarında, aklımızı iyi kullanarak  birazcık  durup düşünmemiz lazım bir davayı yöneten insanın neden böyle söylediğini çok iyi analiz etmemiz lazım . O liderin aklı ile düşünürsek çok büyük bir laf ettiğini anlarız. Ayette de belirttiği gibi

İnkar edenlerin örneği bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyip (duyduğu veya bağırdığı şeyin anlamını bilmeyen ve sürekli) haykıran (bir hayvan)ın örneği gibidir. Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bundan dolayı akıl erdiremezler. (BAKARA SURESİ / 171)

 

Eğer huzurlu bir yaşam  sürmeyi  düşlüyorsak  hızla akıp giden olayların güzelliklerinin kaçmasından endişe etmemeliyiz. Kaçan çok küçük bir parçadır.  Bazılarının  göremediği  o küçük   ve basit parçaların onlara  verdiği  endişe, hüzün toplumun  gelecek için  büyük ve daha güzel hayat karelerinin habercisidir. Olaylara öyle bakmak, öyle değerlendirmek, ona göre kararlar vermek insanı daha güzel olana götürür. Lideri eleştiren yerden yere vurmaya kalkan zavallılar şunu iyi bilin ki , Fırtınaların ardından açan güneş gibi yeni Türkiye’nin güzelliklerini sağanak ,sağanak gelecek nesillere hazırlamak onların vereceği karalarla olacaktır.

 Yeter ki, etrafımızda oluşan güzellikleri fark edebilelim, verdiğimiz karaların bir ucunda muhakkak bir güzellik olması gerektiğini bilelim, güzelliğe giden yolları açık tutalım.

Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve bir oyalanmadan başkası değildir. Korkup-sakınmakta olanlar için ahiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır. Yine de akıl erdirmeyecek misiniz? (EN'AM SURESİ / 32

Bugün acele karar meselesini ele almam elbette boşuna değildir. Kaç zamanlardır yazıyorum. O kadar ki, nasıl yazıyorsun,  her şeye karışıyorsun, her şeyi de bir insan bilmez ki  diyenlere inat yazıyorum. Onlar ki,  ulusalda her gün yazanları göremezler, onları bir başka varlık olarak görüler, her konuya onların değinme hakları var ama  yerelde köşe  yazan bizlerin b böyle bir hakkı ve yeteneği yoktur, derler. Siz öyle zannedin bizler Allah’ın izni ile  tüm olayları sık dokuyup ince eleyerek analiz edip bir öz çıkararak yazıyoruz olayları. Çünki Kur-an bize şöyle emrediyor;

 Yer yüzünde gezip dolaşmıyorlar mı, böylece onların kendisiyle akledebilecek kalpleri ve işitebilecek kulakları oluversin? Çünkü doğrusu, gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir. (HAC SURESİ / 46)

 

 Ben onlara inat yazmaya devam edeceğim. Ama önemli kararlar arifesindeyim. Acele ile değil ama ince eleyip sık dokuyarak bir karar vermek zorundayım. Çünkü canımı çok sıkıyor birileri. Yerel haftalık gazete ve  İnternet haber sitelerinin çok değerli sahipleri ile birlikte  bu Konya’da  çok şeyi başardığımıza canı gönülden inanıyorum.

 

En son örneği  Fetö Terör örgütü  meselesidir. Bizlerin Konya  için yine hep  birlikte yapacağımız çok işimizin olduğunu düşünüyorum. Ayette Aynen Şöyle der;

 (Ki o,) Temiz akıl sahipleri için bir hidayet rehberi ve bir zikirdir. (MÜ'MİN SURESİ / 54)

Ve derler ki: "Eğer dinlemiş olsaydık ya da akıl etmiş olsaydık, şu çılgınca yanan ateşin halkı arasında olmayacaktık."  (MÜLK SURESİ / 10)

 

Yazdığım yazının manasına, muhtevasına anlamayanlar , ağır ve kabul edilemez eleştirileri sebebi her ne olursa olsun buna hakları olmadığı gibi  bundan sonra yazılarımı okumalarını da istemiyorum.

Ben, doğru kararlar verip kendi halimde  dostlarımla  birlikte mutlu olmaya çalışan, hedefi daha mutlu insanlar ve daha yaşanabilir bir çevre  olmasını isteyen ve    asla politik davranmayan bir insanım.

 

Bunu böyle kabul etmeyenler yazılarımı okumasın  artık. Ben insanım ve insanca bir karşılık bekliyorum. Eleştiri bir haktır  herkes eleştirebilir ama yazılarımı aşağılayamaz, Buna müsaade etmem. Nefsinin çirkefliği ile  liderimize saldırıya geçen insanlara müsaade etmem sizlerin  foyalarınızda yazmaya devam edeceğim. Peygamber efendimiz şöyle uyarır ümmetini ; ‘’İnsanların gelip geçtiği yollarda (caddelerde) oturmaktan sakının .Mutlaka oturacaksanız o zaman yolun hakkını verin. Yolun hakkı ise şunlardır: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sıkıntı ve eziyet vermemek, ta’cizde bulunmamak, Verilen selamları almak, İyiliği teşvik etmek, Kötülükten de sakındırmak. ‘’

Hadis (Ebu Davud).

Güzel insanlar mutlaka güzellikte buluşur. Buna kimse engel olamaz. Güzel insanlara sevgi saygı ve hürmetlerimle .

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı