DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
DR. YUNUS YILMAZ
DR. YUNUS YILMAZ
Giriş Tarihi : 18-01-2017 13:28

Konya’nın Derinleşen Sağlık Sorunu

Günü birlik dünya telaşının içerisinde fark etmeden ihmal edegeldiğimiz sağlığımız… Diyabet ve obezite hastalığının 20’li yaşlara kadar düştüğü Konyamız, bu sorunlar açısından ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Ensar kardeşliği gibi Hz.Mevlana’nın evlatlarında da yeme ve yedirme kültürü tam bir muhabbete dönüşüyor. Önemli olan muhabbet idi, kahve de bahane. Ama günümüzde biz bunu abartı noktasına getirdik galiba. Maksat yemek , muhabbet bahane mi oldu acaba?

 

Her gün hastanelerin dahiliye, kardiyoloji, fizik tedavi, ortopedi gibi poliklinikleri dolduran binlerce hastanın pek çoğunun temel sağlık problemi obezite ve diyabet hastalığıdır.

 

Sinsi bir hastalık olarak düşünülmesi gereken obezite; sigara bağımlılığı gibi insan ömrünü kısaltan bir nevi gıda bağımlılığıdır.

 

B12 vitamini ve benzeri ilaçların, hastalarda farkına varmadan belli bir kullanım süresi sonunda ciddi kilo aldırma potansiyeli bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanım mecburiyeti olan hastaların beslenme-spor eğitimi almaları ve günlük kilo takibi yapmaları daha faydalı olacaktır.

 

Günümüzde orta- ileri yaş insanımızın mevcut olan fazla kilolarını bir sorun olarak görmemesi de problemlerin giderek artmasına sebep olmaktadır.

 

Diğer bir sorun gıda katkı maddeleri..

 

50-100 yıla kadar tamamen doğal bir hayat içerisinde fiziki olarak çalışıp yediğini eriten ve hakeden bir nesil vardı. Dolayısıyla fazla kilo problemi olmadığı için hastanelerde de böylesine yoğun bir hasta kitlesi yoktu. Şimdi yediğimiz ekmek ve unlu mamüllerinde, ayrıca işlenmiş gıda ürünlerinde obezite, diyabet ve insulin direncini tetikleyen onlarca çeşit lezzet artırıcı vs. katkı maddelerinin kullanılmaya başlanması vaka sayılarını her geçen gün daha da arttırmaktadır.

 

Peki bu soruna bir çözüm yok mu ?

 

-Sağlık Bakanlığı’nın konuyu daha ciddi olarak ele alması;

 

-Hastanelerde obezite polikliniklerinin açılması;

 

-Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak eğitim çalışmaları yapılması;

 

-Aile hekimleri ile hastalara yönelik görsel eğitim çalışmaları;

 

-Tv’de obezite kamu spotları ;

 

-Ülkemizde sağlıklı yaşam merkezleri açılması;

 

-Kişiye özel akıllı beslenme ve spor programları;

 

-Toplumu harekete geçirmek, yaşamsal değişime ikna etmek için teşvik edici ve ödüllendirici projeler üretilmesi;

 

Yetişmiş olan binlerce spor antrenörü ile 50 yaş üzeri spor kültüründen uzak kalmış hastalara kişiye özel programlarla yıllar boyu devam edecek spor eğitimleri verilmesi;

 

Sigara bağımlılığı, obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi yanlış yaşam tarzına bağlı ortaya çıkan hastalıların gelişmesini önlemek için yapılacak eğitim harcamaları, hastalığın tedavisine yapılacak harcamaların yanında çok düşük olacaktır. Sonuç olarak akıllıca olan yaklaşım hastalıkların ortaya çıkmasını önleyici tedbirlerdir. Burda kişiye düşen sorumlulukların yanı sıra Sağlık Bakanlığı’na düşen sorumluluklar da vardır.

 

İlaçsız, hastanesiz, sağlık ve afiyetle uzun bir ömür sürmeniz temennisiyle..

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert