DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
GÖLGE ADAM
GÖLGE ADAM
Giriş Tarihi : 19-12-2016 21:21

Bütün Bu Olan bitenlerin Anlamı Bu Olsa Gerek

Sevgili kardeşlerim, ülke olarak olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.

Artık bunun saklanır gizlenir tarafı kalmadı.

Toplum tedirgin herkesin sinirleri gergin her gün   başka bir ilde  kan akıyor her gün analar ağlıyor.

Bunun “siyasi bedeli” olması lazım, ama kimse bedel ödemeye yanaşmıyor.

Siyasiler , her olayın ardından  bir bahane  üretiyor.

Özellikle , devleti yönetenler yaşananların sorumluluklarını üstlenmiyorlar, her olayı  içteki hainlere  ve dış mihraklara  havale edip işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Aynı anda hem Birleşmiş Milletler’e, hem Avrupa Birliği’ne, hem de Amerika Birleşik Devletleri’ne saldırıyorlar.Hiç  görevini tam yapmayan kurumları ve bu kurumlardan sorumlu olanları sorgulayan yok.

Yığınla siyasi ve ekonomik sorunumuz var, Bu sorunlar her geçen yıl azalmıyor, artıyor. Devlet de, halk da, sanayici de, esnaf da, tüccar da gırtlağına kadar borç içinde ve böylesine kötü şartlar içinde, üstüne üstlük dünyada yalnızız.

Herkesle küs, herkesle kavgalıyız. Dostumuz diyebileceğimiz tek bir ülke yok!

Yıllardır gevelediğimiz “ABD ile stratejik ortağız” böbürlenmesinin “palavra” olduğu da nihayet anlaşıldı. Dış siyasete biraz ilgi duyanlar bilirler.

ABD, menfaati olduğu her ülke ile menfaati devam ettiği sürece “stratejik ortak”tır. Menfaati yoksa, yüzüne dahi bakmaz. Silkeler atar!

 Bunun bariz örneği  ABD, bölgemizde, başka devletlerle ve terör örgütleriyle ilişki kurmayı menfaatine daha uygun  gördü, Türkiye’yi dışarıda bırakıverdi.

Türkiye  derken, yıllardır Türkiye’yi yöneten ekip .

Türkiye şimdi şokta! ABD’ye tam teslimiyetten, kapı dışarı edilmenin şokunu yaşıyor. Devletimizi yönetenlerin mimiklerine bakın, ne demek istediğimi anlarsınız.

 

 

 Yahudi lobisi Kendisine, gerektiği gibi hizmet etmeyen ülkelere gerektiği zaman balans ayarı  çekmek, doğal hakkıymış gibi görmektedir. Balans ayarı çekerken, ihtiyaç duyması halinde, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi bazı Avrupa Birliği ülkelerinin desteğini de alıyorlar.

 

Olayları değerlendirirken, yukarıda yazdıklarımı ne olur sürekli hatırlayın!

O makale, ABD-Türkiye ilişkilerinin ne durumda olduğunu ortaya koyuyor.

 

Sevgili kardeşlerim , Marc Edelman ve Morton Abramowitz isimleri bizlere yabancı değildir.  ABD’nin eski Türkiye Büyükelçileri. Bu iki büyükelçinin, geçenlerde Washington Post Gazetesi’nde ortak imzalı bir makaleleri yayınlandı.

 

Türkiye üzerine.Daha doğrusu, ülkemizin yönetimiyle ilgili.

 

Diyeceksiniz ki, “Ne var bunda? Ne yazmışlarsa, yazmışlar… Yazdıkları kendi düşünceleridir…”

Öyle değil işte!

ABD’yi çok iyi tanıyan bir dostumdan öğrendim…

ABD’de, “yarı resmi” diyebileceğimiz gazete ve dergiler varmış.

Devleti yönetenlerin, direkt söylediğinde “şık kaçmayacak” görüşleri, bu yayın organlarında makale veya röportaj olarak yayınlanırmış.

İki büyükelçinin bu makalesini de “bu yönüyle değerlendirmek” gerekirmiş.

Yani bu makalede belirtilen görüşler, aslında ABD’nin Türkiye’ye mesajıymış.

İşte, Erdoğan’ı istifaya çağıran o makale!

Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan o makalenin Türkçeye çevirisini okudum.

Sizin de okumanızı istiyorum.

Daha önce bölük pörçük okuduysanız bile tekrar okuyun!

Ülkemizi yönetenlerin ruh halini, bu makaleyi okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

İşte makalede verilen mesajlar aslını aynen yayınlıyorum

1-    Türkiye’de en çok satan gazetenin de içinde olduğu, ülkenin önde gelen medya gruplarından birine hükümetin el koyması, Erdoğan’ın kendi ülkesinin potansiyeline nasıl ihanet ettiğinin son göstergesi.

    2-Erdoğan ve onun liderliğindeki AKP 2003′te iktidara geldiğinde Türk ekonomisini ve Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerini güçlendirdi. AKP, AB üyeliği için çalıştı, askerin Türk siyaseti üzerindeki hâkimiyetine son verdi ve Türkiye’nin çok uzun süredir devam eden Kürt sorununa barışçı bir yol bulmaya çalıştı. 2012′ye kadar Erdoğan kendine güvenli bir şekilde “parlak bir geleceğimiz var” diyordu. Yaklaşık 10 yıllık bir siyasi istikrar, ekonomik büyüme ve artan uluslararası onayla birlikte,, Türkiye’de Cumhuriyet’in 100. yıldönümü olan 2023′de, Türkiye’nin hem bölgesinde hem de dünyada en büyük güçlerden biri olacağını söylüyordu.

 

   3-Bugün, Türkiye’nin geleceği karanlık görünüyor. Ülkeyi büyüklüğe taşımak yerine, Erdoğan Türkiye’yi otoriterliğe, ekonomik yavaşlamaya ve iç savaşa sürüklüyor. Açıkcası, şu andaki Erdoğan yönetiminde Türkiye’de demokrasinin gelişmesi mümkün değil. AKP’nin başlangıçta vaat ettiği dönüştürücü reformlar, temel özgürlüklerin ve yasal hakların sistematik ihlaline yol açar hale geldi. AKP’nin topluma verdiği askerin demokrasiye uymayan hareketleri konusunda hesap vereceğine ilişkin müjde denemesi ancak siyasi muhaliflerin üretilmiş kanıtlarla suça bulaştırılmasına ilişkin şov mahkeme olarak kaldı.

  4-Hükümetin ilk dönemlerinde medyaya yönelik müdahale- 2009′da bir medya patronuna 2.5 milyar dolarlık vergi borcu çıkarılması, 2007′de bir gazeteye muhalif bir köşe yazarını işten atması konusunda yapılan zorlama- AKP’nin bugün gazetecileri hapse atarak ya da muhalif medya organlarına hükümet tarafından el konularak, basının susturulması konusundaki geniş kapsamlı çabalarının sadece işaretini vermişti. Erdoğan’ın zalim taktiklerinden sivil toplum da kurtulamadı; 2013′te, İstanbul Gezi Parkı’ndaki hükümet karşıtı protestolar ölümcül polis şiddetiyle karşılaştı.

 5-Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler tüyler ürpertici klişeleri ve 20. yüzyıl totaliterliğinin karanlık zamanlarını akla getiriyor. Bir AKP milletvekili öncülüğündeki güruh birkaç gün önce Erdoğan tarafından eleştirilen gazetenin ofislerine saldırdı. Aralarında eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de olduğu bazı AKP üyeleri, partinin resmi internet sitesindeki kurucu üyeler bölümünden çıkarıldılar. Aralarında 13 yaşındaki bir erkek çocuğunun da olduğu binlerce kişi Erdoğan’a hakaret etmekten gözaltına alındı, bir kadın mahkemede bizzat kocası tarafından Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandı.

6-Aralarında dini azınlıkların da olduğu on binlerce çocuk ya İslami okullara gönderildi ya da zorunlu İslam dini eğitimine tabi tutuldu. Şimdi, Erdoğan Türk Anayasası’nı cumhurbaşkanı olarak gücünü genişletmek için değiştirmeye uğraştıkça, bu tip ihlaller de büyük bir ihtimalle birer standart kural haline gelecekler.

7-Otoriter liderler genellikle kendi iktidarlarını, vatandaşlarına istikrar ve zenginlik getirdiklerini söyleyerek haklı çıkarırlar. Türkiye’de Erdoğan’ın politikaları bunların her ikisini de halkın erişiminin ötesine taşıdı. Suriye’deki aşırı grupları destekleyen ve bunlara silah sağlayan Türkiye, şimdi zamanında büyümesine yol açtığı terörizmin tehlikeli geri tepmesiyle karşı karşıya. İstanbul ve Ankara’daki bombalı saldırılar şok edici katliam görüntüleri yarattı. Ancak Türkiye hala Suriye’deki Kürt grupların- IŞİD ya da El Nusra’nın değil- Suriye için en büyük tehlike olduğu konusunda ısrar ediyor.

8-Bu otoriterlik ve istikrarsızlığın sonuçları Türkiye’nin turizm endüstrisinde tehlike çanları çaldırarak ve yabancı yatırımcıları kaçırarak, pek çok ekonomistin Türk ekonomisinin geleceği konusunda endişe etmesine yol açıyor. 2008′de Türk lirası neredeyse bir dolara eşitti. Ancak şimdi döviz kuru 1 dolar için 3 TL seviyesine geldi. Ve Türkiye’nin milyonlarca Suriyeli sığınmacıya bakma çabaları gerçekten etkileyici olsa da, bunun Türk ekonomisine sonuçları olduğunu artık sıradan Türk vatandaşları da farkında.

9-Daha da kötüsü, AKP ile PKK arasındaki müzakerelerin geçen yıl çökmesi, Türkiye’deki çatışmaların çözüleceğine dair umutları yok etti. PKK, geçmişi barış için ideal bir ortak olamayacak kadar şiddet dolu bir terör örgütü. Buna rağmen, Türk halkının kendi hükümetlerini müzakerelerin başarısız olmasından sorumlu tutma hakkı var.

10-Şimdi Türk askerleri ve sivilleri daha da kötüleşmiş olan bu sorunda ölmeye devam ediyorlar ve hükümetin bunu sona erdirecek ya da bu savaşı kazanacak gerçekçi bir planı yok. PKK’nın bir fraksiyonu tarafından 17 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilen korkunç bombalı saldırı Türkiye’nin 1970′ler ve 80′lerdeki ülkeyi kırıp geçiren iç savaşa döndürebileceğinin işaretini veriyor.

11-Hala güçlü, istikrarlı ve demokratik bir Türkiye’nin mümkün ve gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu ancak, bu amaçları benimseyen ve taahhüt eden bir hükümet gerektiriyor. Eğer Erdoğan hala ülkesine parlak bir gelecek vermek istiyorsa, ya reform yapmalı, ya da istifa etmeli.

 

Son bölüme dikkat ettiniz mi?

ABD’li iki büyükelçinin Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan makalesini okudunuz…

Daha önce de belirttim, bu makaleye, ABD yönetiminin Türkiye’ye öğüdü gözüyle bakmak gerekir.

Her konuya değinmişler.

*”Türkiye, Erdoğan liderliğinde istikrarsızlığa gidiyor” demişler.

*”Erdoğan, ülkeyi iç savaşa sürüklüyor” demişler.

*”On binlerce çocuk zorla İslami okullara gönderiliyor” demişler.

*”Suriye’deki aşırı gruplar silahlandırılıyor” demişler.

*”Türk turizmi ve ekonomisinde tehlike çanları çalıyor” demişler.

*”Türk halkının çözüm sürecinin başarısızlığını sorgulama hakkı var” demişler…

Ve en sonunda.

*”Erdoğan ya reform yapmalı, ya istifa etmeli” demişler.

Ancak “reform yapmalı” ifadesini öyle nazikçe kullanmışlar ki, “reform yapmalı” sözünü, “kafayı değiştirmeli” veya “hatalarından vazgeçmeli” şeklinde anlamak daha doğru olur.

ABD’nin bu yaptığı içişlerimize karışmak mı? Evet, tam öyle! Ama burada suçlu ABD değil.

*ABD ile ilişkileri bu noktaya getirenlerde.

*ABD’nin emperyalist isteklerine (iktidarda kalma pahasına) bugüne kadar kayıtsız şartsız “evet” diyenlerde…

*ABD’nin oyununa gelenlerde…

*Dünya siyasetini tam okuyamayanlarda…

*Hacmine bakmadan bölge siyasetine yön vermeye kalkanlarda…

Ve tabii…

Yıllardır bu kötü gidişi onaylayanlarda!

Yapacak bir şey yok, başımıza geleni çekeceğiz!

NELER SÖYLENDİ?
@
GÖLGE ADAM

GÖLGE ADAM

DİĞER YAZILARI Oğuzların Kınık boyundan Selçuklu Türkmenleriz.(TURGUTOĞULLARI) 05-09-2019 21:31 Karamanoğulları Kadınhanı ve Turgutoğulları 05-06-2019 09:50 Suud bir sülalenin adıdır. 28-04-2019 18:29 Atatürk’ün Gözü İle TÜRK Kimdir? 23-10-2018 22:36 Herkes Ben Bilirim Havasında 08-08-2018 21:41 Şekerin Hikâyesi 24-02-2018 21:39 Zamana Meydan Okuyan Selçuklu’nun Mirası Kündekari 04-02-2018 22:46 Dünden Bu Güne Ecdadımın Türk İslam Davası 22-12-2017 21:52 Binlerce yıl geçti Türk töresi bozulmadı. 20-11-2017 10:32 Kut'ül Amare'de Neler Oldu 15-11-2017 13:54 Kurulan Şehir Hastaneleri ? 12-09-2017 12:12 TÜRK’ÜN YASAK KİTABI KIZIL ELMA 20-08-2017 13:32 Sultan Abdülhamid Han 29-06-2017 20:59 İSTİHBARÂT-I MECZÛBİYE 10-06-2017 15:16 Konya Tarihi 15-05-2017 21:34 Kut'ül Ammare'de neler oldu 29-04-2017 14:31 İhanetin belgeleri Suriye 26-04-2017 09:09 Bizim memlekette birçok yürüyen mayın var. 13-04-2017 10:43 Hoş Görü Şehri Konya’ daki Suriyeliler ve Ermeniler 02-03-2017 18:25 TÜRKLEŞMİŞ RUMLAR 18-02-2017 00:20 2019 YENİ BİR YOL AYRIMI OLACAK 07-02-2017 22:34 Başkanlık Sistemi Deyince Neden Korkutuluyoruz? 22-01-2017 18:05 MAKAMLARDA BEKTAŞİLİK ve KULLUK 06-01-2017 20:45 Bütün Bu Olan bitenlerin Anlamı Bu Olsa Gerek 19-12-2016 21:21 Çingeneler 03-12-2016 22:45 KULELİ VAKASI 20-11-2016 15:28 Söz Konusu Vatan Sevdası Olunca 13-11-2016 00:56 Darbe İle Ömrü Geçen Vatanım 03-11-2016 18:20 Bedirahanoğulları gizli belgeleri 22-10-2016 02:03 BEDİRHANOĞULLARI Günümüze Kadar Neden Nasıl Geldi? 06-10-2016 00:06 Hac'lıların (CİA) Türkiye üzerinden oynadığı oyunlar. 24-09-2016 22:40 Hristiyan Türkler ve Konya Ulemasının Yapamadıkları 18-09-2016 23:40 ZEKİYYE SULTAN 15-09-2016 16:04 Ermenistan ASALA / PKK / PYD / YPK'NİN TARİHÇESİ 03-09-2016 18:07 Esir Düşen Yunan Başkumandanı Trikopis: 29-08-2016 18:50 FETÖ=PYD/YPG, PKK terör örgütünün bir koludur 27-08-2016 22:20 KAN BAĞI OLAN İKİZ KARDEŞLER ASALA / PKK / FETÖ /PDY 23-08-2016 12:41 Konya ve Rumeli Toprakları 15-08-2016 02:29 ŞEMDİNLİ’NİN ÖTEKİ YÜZÜ 05-08-2016 23:01 Jön Türk'ün Günlüğü 26-07-2016 14:32 SÜRGÜNDEKİ ORTODOKS TÜRKLER 20-07-2016 14:41
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA