Satılık Adamları Nasıl Tanırsınız?
İMDAT YAYLA

Satılık Adamları Nasıl Tanırsınız?

Bu içerik 453 kez okundu.

Yazı dizimizde satılık adamlardan bahsetik. Peki, kim bu satılık adamlar nasıl tanırız onları diyen sesinizi duyar gibiyim.

Onlar bulundukları mevkie  hak etmeden gelen adamlardır. Ne okudukları okul, ne de zekâ seviyeleri bulundukları yere uygundur. Sizin anlayacağınız, diploma sorsanız bu adamlara “lise terk” diye cevap verirler.

Hadi lisansa takılı kalmadan lisanlarına bakalım bu adamların ve soralım şu işi yap diye “yetkim yok diye geçiştirirler” Bre satılık adam sormazlar mı? Madem yetkin yok” neden müdürüm diye caka satıyorsun” Ne üretiyorsun diye sorsan hazırladıkları bir tez de yok! Tez üretemeyen bu tipler “anti tez  ve fitne  üretirler”

Akşama kadar oturur laf üretirler onların üretimden anladıkları ancak bu kadardır.

İdrak ve kabiliyetleri son derece zayıf olduğundan bunların sözü astlarına da geçmez. Dalkavukluk yaparak iş yaptırmaya çalışırlar. Onun için emirlerinde çalışan insanların çoğu ile kavgalıdır bu iş bilmezler. Lakin hep suçu başka yerde arayarak kendi açıklarını kapatmaya çalışırlar.

Bakınız âlemlerin resulü asırlar önce bunlara nasıl da dikkat çekmiş.

“Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” (Sahihu’l-Buhari VIII, 92; Tefriru’l-Kurani’l-Azim II, 43; Sunenu İbn-i Mace, II, 3961.)

Şimdi çevrenize bir bakın kim yerinde oturarak iş üretmeden maaş alıyorsa, onlar satılık adamlardır. Dikkat edin. İnsanlara çok samimi davransalar da çok tehlikeli insanlardır bunlar. Kendilerinden ve de paradan başka hiçbir şeyi sevmezler.

Her devrin adamıdır bu tipler. Kulun Allah'a ibadet ederken, bunu Allah'ın rızası için değil, kulların hoşnutluğunu kazanmak için yapmasıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz: "Allah'a itaatınla kulları arzulama!" buyurmuştur. Yukarıda geçen üç şahsın durumu da buna örnektir. Onlar da Allah'ın değil insanların hoşnutluğunu arzuluyorlardı. Bu ise Allah katında çok kötü bir şeydir. Bir diğer hadîste Peygamber Efendimiz bu satılık adamlara için şöyle buyuruyor: "Kıyamet günü müraîye,(satılık riyakar insanlara)  bütün mahlûkatın önünde şöyle seslenilir: Ey günahkâr! Ey kandıran şahıs! Senin ibadetlerin boşuna gitti sevapların silindi! Git kimin için amel ettiysen sevabını onlardan iste!" denilir.

Sözün özü insan ne dilerse haktan dilemeli yaşantısı ile Hz. Muhammed (S:A:V) örnek almalıdır. Lisanı temiz gönlü temiz olmalıdır .Her şey den önce toplumda makbul görmüş sevilen  Muhterem insan olmalıdır. Oysa onlar en küçük bir nimetle bile, başı dönmüş  mecnun  gibi cezbeye kapılıp dönmemeli, "Allah'ım Sen'den, Allah'ım Sen'den" demelidir. Çünkü size   verilen o makama niye getirildiğinizi  unutmayın  ruhsuzlar. .VESSELAM!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş