Advert
Kurbanlıklar Hakkında Bilgilerin Devamı

Kurbanlıklar Hakkında Bilgilerin Devamı

Bu içerik 42 kez okundu.

Kurban kesmekle yükümlü olmanın diğer şartları:

Hürriyetine sahip, aklı başında, ergenlik çağına girmiş ve daimi ikamet ettiği yerde bulunan, yani yolcu- seferi durumunda olmayan ve bundan önceki yazıda özetle anlatıldığı gibi ekonomik varlığa sahip olan kimse, vacip veya sünnet şeklile kurban kesmekle mükelleftir. Bu şartları taşımayanlara kurban kesmek gerekmez( Bu arada hatırlatalım; evli olmak ta gerekmez).

 

Kurbanlık hayvanların özellik ve nitelikleri:

Yaş durumları: Devenin 5, Sığır’ın 2, Davar cinsinin 1 yaşını bitireni kurban olur. Keçi davar cinsine dahildir. Koyun cinsi 7 ayını doldurduğu halde anası gibi gösterişli olmuşsa kurban olur. Kurban ehli-evcil hayvanlardan kesilir. Evcil olmayan vahşi hayvanlardan kurban olmaz. Geyik, Ceylan misali…Koyun ve keçi ancak bir kişi adına kurban olurlar. Ne kadar besli ve semiz olsa da bu durum değişmez deve ve sığır cinsi 1 den 7 kişiye kadar ortak kabul ederek kurban olurlar.Ancak, her ortağın kurban kesme niyeti ile ortak olması şarttır. “Ben kurban kesmek istemiyorum, fakat ev halkı et yesin… “gibi niyetlerle birisi ortak olursa diğer ortakların da kurbanları fasit- geçersiz olur, fakat bu hayvanın eti yenir tabi.

 

BURADA HALKIMIZIN DOĞRU BİLMESİ LAZIM OLAN ŞU BİLGİYİ BİR DAHA DUYURMADA FAYDA GÖRÜYORUM:

 

Sığırın 1’den 7’ye kadar kurban olmasındaki ölçüyü halkı kacak et miktarını dikkate alarak hareket etmektedir. Mesela, şu semiz sığır 6 kişiye, şu zayıf sığır 4 kişiye kurban olur diye hüküm verirken çıkacak et miktarına göre konuşuyorlar. Halbuki, kurbanda et miktarı dikkate alınmaz. Bir koyun 20 kilo et verse de bir kişiye, 60 kilo et verse de yine bir kişiye kurban olduğu gibi, 400 kilo et verecek bir sığır 7 kişiye kurban olabileceği  gibi, 120 kilo et verilebilecek bir sığırda 7 kişiye kurban olabilir. Az et verebilecek 2 yaşında bir sığırı 7 kişi kurban ettiği takdirde maliyet de düşeceğinden ekonomik durumu fazla olmayanlar da kurban kesmekte zorlanmamış olurlar.Sığır cinsi, kurbanlık diye alınır veya tayin edilirken 7 kişiye kurban olacak diye üst sınır niyete alınmalıdır.5 kişilik diye niyet edilip, sonra 6,ve 7, ortak almak sakıncalıdır. Ama 7 kişilik diye baştan niyet edildiği halde ortak sayısının daha aşağıda kalmış olmasında sakınca yoktur.Kurbanlık alınırken satın alma işlemi bitmelidir. Hayvana tam sahip olma hakkı yerine gelmelidir.

 

HAYVAN KESİLDİKTEN SONRA TARTILACAK ET’E VE KİLOYA GÖRE FİAT VEREREK YAPILAN ANLAŞMA KURBAN  DA OLMAZ VE KURBAN’A ENGELDİR.

 

Burada canlı kurban değil, et satın alınmış durumu vardır.Son yıllarda baş gösteren bu alım- satım şeklinde kurban kesecek olanların çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu duruma “olur” cevabının verildiğini de duymaktayım. Ama sağlam şekli tercih edilmelidir.

 

Kurbanlık Hayvanlardaki kusur ve arızaları:

 

Kurban yapılacak hayvanların da bir takım özürlerden salim olması gerekir.

 

Mesela: 1- açıkça belli olan bir veya iki gözündeki körlük kurbana engeldir. Görmeğe mani olmayan  bir gözündeki perde ise engel değildir.

2-Açıkça ve  belli olan  fazla derecede hastalık veya kemiğinin içinde “iliği”  kalmamış derecede çok zayıflıkta kurbana engeldir.

3- Kurban  edileceği yere kadar yürümeyecek derecedeki fazla topallık ta engeldir. Hafif topallama veya aksak yürüme engel değildir.

 4- Dişlerinin çoğu dökülmüş olmak ta engeldir denilmişse de, “Fetava-yı Hindiye “ adlı kaynakta: “Dişleri tamamen döküldüğü halde kırlarda otlayarak karnını doyuruyorsa kurban olur” fetvası verilmiştir.

 5- Hiç boyunuzu olmayan veya boynuzu kırılmış olan hayvan kurban olur, ancak kırığın dipten olmaması gerekir…

 (Devamı gelecek)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Son dakika bedelli askerlik açıklaması
Son dakika bedelli askerlik açıklaması