Bilgeliğin Stratejik Derinliği
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Bilgeliğin Stratejik Derinliği

Bu içerik 330 kez okundu.

Aslına bakarsanız bu paylaşımı yapmadan önce kendi kendime epey düşündüm acaba yanlış anlaşılırmıyım diye. Tedirgin olmadım desem yalan söylemiş olurum. “Bilgeliğin Stratejik Derinliği” başlığını esinlendiğim iki kitaptan alıntı yaparak attım. Birincisi sizinde malumunuz olduğu üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 62, 63 ve 64 üncü Hükümetlerinin Başbakanı değerli hemşerimiz Konya Milletvekili Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yazdığı “Stratejik Derinlik” isimli kitap, ikincisi ise Birinci Dünya Savaşı sırasında Arapların Türklere karşı başlattığı başkaldırı hareketinin bizzat mimarı ve yönlendiricisi olan İngiliz ordu istihbaratında görevli Yarbay Thomas Edward Lawrence’ nin kendi günlükleri ve anılarından kaleme aldığı “Bilgeliğin Yedi Sütunu” isimli kitaptı. Çağımızın en efsanevi casusu "Arabistanlı Lawrence" nin Osmanlının orta doğudaki hakimiyetine son verme gayreti içinde olduğu dönemdeki, tarihi öneme sahip notlarının yer aldığı Bilgeliğin Yedi Sütunu’nu okumaya başlamadan önce, kitap kapağındaki fotoğraf dikkatimi çekmiş ve bir araştırmaya koyulmuştum.

 

Bilal Çölgeçen’nin çevirisini yaptığı ve Chiviyazıları Yayınevinden çıkan tarihi öneme sahip bu kitabın kapağında kullanılan tablo, halen İngiltere’nin IWM North Manchester şehrindeki İmparatorluk Savaş Müzesinde sergilenmekte. Ressam Stuard Reid’in  “Deraa’da Bir Ayrıntı” isimli yağlı boya tablosunda, Fransız Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait Handley Page model bombardıman uçağının, 22 Eylül 1918’de Filistin’in Deraa şehrine inişi sırasında, Filistinli Arapların onu karşılaması resmedilmiş.

 

Her fırsatta onur ve gurur duyduğumuz atalarımız olan Osmanlı’yı bombalamaya gelen bir Fransız bombardıman uçağını, bugün Mavi Marmara’da bile ölümü göze alarak her koşulda yardım ettiğimiz Filistinli Arapların sevinç naralarıyla karşılıyor olması, bilmediğim bir ayrıntıyı yeni öğrenmem sebebiyle şahsen beni derinden üzdü. İyilik yap denize at demişler. Biz yaptığımız iyiliği başa kalkmayız. Biz bize yakışan, Osmanlıya yakışan, Yüce Türk Milletine yakışan duruşu sergileriz. Bizde kahpelik olmaz, arkadan vurma olmaz. Bugün gelinen netice itibarıyla Ortadoğu coğrafyası değerlendirildiğinde, etme bulma dünyası demek ki böyle bir şey. Birinci Dünya Savaşında hasta adam muamelesi gören Osmanlı’ya karşı hiç beklenmedik bir anda hançeri arkadan saplayan Araplar, bu yaptıklarının cezasını bugün hala kan ve gözyaşı içerisinde çekiyorlar. Atalarımız boşuna söylememiş, “Tarih affetmez” “Tarih Tekerrürden İbarettir”

 

Kurtuluş Savaşında, o zor günlerimizde, bizden yardımını esirgemeyen Hindistan, Pakistan ve Afganistan başta olmak üzere, diğer devlet yönetimlerine ve Müslüman halkına minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

 

Sözü fazla uzatmadan aynı kitaptan alıntı yaptığım bir sözle de yazımı noktalıyorum.

 

"Bu topraklardan Osmanlının gücü çekildikten sonra, Orta Doğu'da istikrar kayboldu. Kan hiç durmadı. Savaşlar hep devam etti." Usame Bin Ladin

 

Sürç i lisan ettiysek affola.

 

Saygılarımla.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş