DOST  DEDİĞİN ADAM GİBİ ADAM OLMALI
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

DOST DEDİĞİN ADAM GİBİ ADAM OLMALI

Bu içerik 535 kez okundu.

Günümüzün dostlukları menfaatler üzerine kurulu. Maddi menfaatler üzerine kurulmuş olan dostlukları-arkadaşlıkları hiç ama hiç sevmiyorum, tasvip de etmiyorum. Dostluk-Arkadaşlık adam gibi olmalı!...

İnsanız, toplum içinde yaşıyoruz. Karşılaştığımız, dostluk kurmaya çalıştığımız yüzlerce, belki binlerce insan oluyor. Bunlar içinde kalıcı olanlar üçü-beşi geçmiyor. Maalesef diğer dostluklarımız küçük-basit nedenlerle ipleri koparıp gidiyorlar aramızdan. Dünya menfaatliği bittiği yerde yok oluveriyorlar.

Dostların bir kısmı da zamana bağlı kalıyor. Taşınıyorsunuz bir çevreye yeni dostluklar ediniyorsunuz. Üç-beş derken onlarca  dostunuz oluyor. Ağladığınızda ağlayan, güldüğünüz de sizinle birlikte gülen, yakınınız da çevrenizde var olan dostlarınız. Gün gelip de o çevreden ayrılınca, zamana ve uzaklığa bağlı ipler kopuyor ve dostluklar unutuluyor. İstemeseniz de o dostlarınız defterden silinmiş oluyor.
Dostluk yalandan,ikiyüzlülükten,sahtelikten uzak,samimiyetin,paylaşımın ve doğallığın olduğu karakterlerde barınabilir ancak.

Karakterine yalan alışkanlığı bulaşmış,yüzüne yalan tebessümlerin yerleştiği bir şahsiyetten ancak dost görünümlü düşmanlar olur.

Görünümlü dedim çünkü artık günümüzde düşmanlıkta sahtekarlıkla yapılıyor.İnsanı en çok üzen noktada değer verilecek insanlarda yanılması oluyor.

Sevgi de emektir,zaman ile emek verdiğin,değer biçtiğin insanların yüreklerinin aslında göründüğü gibi olmadığını anladığın an dostluk kavramına inancını da yitirdiğini anlıyorsun.Bir insanı kazanmak çok güçtür,sevgi zor elde edilir ama çok kolayda yitirilebilir.

Dostluk güvendir,inanmaktır,kendin için istediğini dostuna da istemektir.Yalan söylemek değildir!Kötülüğünü,üzgün olmasını istemek değildir.Dostluk sağlam karakterlerin karşılıklı kurabileceği bir bağdır.Ötesinde yanılıp yanlış insanları dost edindiğinde hayalkırıklığı ile tanışmak çok uzun sürmez.

Hayalkırıklığını kendine kızmakla beslersin.Ben nasıl oldu da bu insanı tanıyamadım diye hayıflanırsın.Belki tanımak için çok fırsat çıktı da hani iyi insan olacağız ya hataları hoşgörmüşüz geçmişizdir.Sonra bir bakarsın dostun dediğin kişi artık sana çok uzaktır.Yabancı bir insanın bile değeri gözünüzde daha fazla olmuştur.Dostluk paylaşmaktır;sırrını sır bilmektir,acısını acı bilmek,düşmanını düşman tanımaktır,ricaya bile minnet etmesini beklemeden ona iyilikte bulunmaktır.Dostluk yalanlarla örülmüş,süslü kelimelerle örtülmüş sahte konuşmalar,sahte samimiyetlikler değildir!Bir insan sana değer veriyorsa değerlidir çünkü değeri olmayandan dostlukta beklenmez.Dost kızgınlığında,üzüntülü anlarında zayıf noktalarını görüp mutlu olan kişi de değildir.

İstiyorsunuz ki, dostluklarınız kalıcı olsun. Yüzlerce-binlerce dostunuz-arkadaşınız sizinle birlikte olsun. Sevincini kederini birlikte paylaşıp mutluluğa birlikte yelken açalım. İnsan hep bunu istiyor. Tabii ki, geriye dönüp arkanıza baktığınızda görmek istiyorsunuz. 
Ne yazık ki, bu manada dostluklar bitti. Küçük-basit menfaatler üzerine kurulmuş dostluklar kuruyoruz. 

Önemli bir mevkiniz var, sözünüz geçiyor, amir, müdür yada yetkili sizsiniz göstermelik dostlarınız artı veriyor. Herkes sizin çevreniz de sizin için ölmeye hazır yüzlerce, binlerce insan var. Sahte dostlarım diyebileceğiniz bu insanlar çevrenizde fırıl fırıl dönüp kendini göstermek isteyeceklerdir. Ancak göreviniz bittiğinde, o makamdan uzaklaştığınızda bunların hiç birisi yanınızda kalmaz, çil yavrusu gibi dağılıverirler.  Dosta dostluğa bir şiirle son verelim..

 

 

 

 GERÇEK  DOSTLARLARIMLA HER ŞEY GÜZEL

Geçmişten geleceğe köprüdür günler
Nasıl unutulur nasıl, o güzel dünler
Hepsi hatırımda, ağlayan gülen güzel gözler
Dosta  dostu hatırlatsa güler bütün yüzler

 

Bu günü bırak sen, düşün yarını
Hatırladıkça gülmelisin her bir anını
Korkma, harca eksilmez manevi varını
Dost isen  dost ile paylaşmalısın bütün anılarını

 

Artık ben emekliyim, otururum köşemde
Çalıştığım canların hepsi de kalbimde
İnanın iz bıraktı, tümü  gönlün derinliğine
Dostun  ise  dostu  gidip  görmeli yerinde

 

Dün canlarla beraberdim, ne güzel gündü
Konuştuk geçmişten, hepimizin yüzü güldü
Bu gözlerim sağ iken, onları tekrar gördü
Üzüntüm, kederim dostlarla kayboldu söndü

 

Makamı mevkiyi bırak, dost edin dost
Yaşamak istersen huzurlu, dost edin dost
Sakın büyüklenme kibirli olma, dost edin dost
Kimsesizlikten korkuyorsan durma, dost edin dost

 

Bütün dostlara Selam Olsun. Sağlıklı Huzurlu  Uzun Bir Hayat Dostların Olsun

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı