Büyük Eşitlikler Bozuluyor mu?
MUSTAFA ŞİMŞEK

Büyük Eşitlikler Bozuluyor mu?

Bu içerik 251 kez okundu.

Başbakanımız Prof Dr Ahmet Davutoğlu 01. Kasım 2015 seçimlerinden partisinin birinci çıkması sonrasında yaptığı konuşmada, kendilerine ve diğer partilere verilen oy için milletimize teşekkür etmiş, sadece kendi partisine oy verenlerin başbakanı olmayacağını, 78 milyonun başbakanı olacağını söylemişti.

Kendileri için milleti Ak Partiye oy verenler ve Ak partiye ilerde oy verecekler olarak tanımlamıştı.

78 milyon vatandaşın inancından, düşüncesinden, kılığından kıyafetinden bir beraber ve eşit olacağını, kimsenin ötekileştirilmeyeceğini belirtmişti. 

Bugünkü resmi gazetede (20 Nisan 2016)  yayımlanan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu tam da bu konuya hizmet etmek için çıkarılmış gözüküyor.

Kanunda ayrımcılığın kapsamı, tanımı ve çeşitleri sayılıyor, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kuruluşuna dair teşkilat yapısı ve kadrolar hakkında bilgi veriliyor.

Başkanlık sistemi yolunda olan Türkiye için kanunun, devletimizin milleti ile bir bütün olarak görerek toplumumuzun her kesimini kucaklama yönünde atılmış bir adım olduğunu düşünenlerdenim.

Kanun kamu bürokrasimiz, siyasi ve sosyal taraflarımız başta olmak üzere toplumumuzun tüm kesimleri tarafından titizlikle incelenmeli ve Büyük Türkiye idealine hizmet etmeyi düşünen herkes için bir düstur olarak belirlenmelidir.

Kanunun kapsamı; eğitim-öğretim, yargı, kolluk, sağlık, ulaşım, iletişim, sosyal güvenlik, sosyal hizmetler, sosyal yardım, spor, konaklama,

kültür, turizm ve benzeri kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları gerçek kişiler, özel hukuk tüzel kişileri,  yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan ya da bu hizmetler hakkında bilgi almak isteyen kişi aleyhine ayrımcılık yapamaz… diye devam ederken,

 

Dernek, vakıf, sendika, siyasi parti ve meslek örgütlerine ilgili mevzuatlarında veya tüzüklerinde belirtilen istisnalar dışında üye olma, organlarına seçilme, üyelik imkânlarından yararlanma, üyeliğin sonlandırılması ve bunların faaliyetlerine katılma ve yararlanma bakımından, hiç kimse aleyhine ayrımcılık yapılamaz’ diye ifade ediliyor.

 

İnsan onuruna yakışır toplumsal bir sistem, büyük devlet olma özgüvenine sahip,  farklılıklara saygı duyulan bir toplum, ‘Birlikte Türkiye’ olmak için yasal düzenleme tamam, iş şimdi uygulamada.


Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu

 

 

SAĞLIK- DER KONYA ŞUBE BAŞKANI

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi