Advert
NE VERDİK NE İSTİYORUZ
MUSTAFA KILIÇ

NE VERDİK NE İSTİYORUZ

Bu içerik 27 kez okundu.

      Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek. Sula, bakımını yap. Bir yıl sonra ürünü al misali. Bir yıl sonrası için biz ne verdik hayatımıza ki karşılığında ne istiyoruz. Ya da hazır yemeğe mi alışığız. Hayatımızın bir yıl sonrası için ne emek verdik ki karşılığını isteme cüretini bulabiliyoruz kendimizde.

   On yıl sonrasını düşünüyorsan bir fidan dik. Fidanı dik ki on yıl sonra sana ağaç olarak geri dönsün. Bedavadan oksijen solumasını biliyoruz. Bari bir nebze olsun soluduğumuz havanın bedelini fidan dikerek ödemeye çalışalım. Gerçi biz onda da hazırcıyız değil mi? Allah’tan oksijen bedava. Oksijen hidrojen le birleşince ortaya su çıkıyor. Ayrıca, oksijen yakıcı bir maddedir. Oksijen olmazsa ortaya ateş çıkmıyor ve yanan bir ateşi söndürmek için oksijeni o ortamdan çekmek gerekiyor. Yaratılan bu maddeler bize ne kadar kolaylık sağlıyor değil mi? Peki biz ne yapıyoruz hayatımızın on yıl sonrası için! Hiç bedel ödemeden o kadar aldığımız nimete karşılık ne veriyoruz hayata? Yine mi hazıra konduk?

   Yüzyıl sonrası için insan yetiştirin. Evet, insan yetiştirin. Belki yaşadığımız onca bedava hizmete karşılık küçük bir jest yapmış oluruz. Eğitilmiş, iyi yetiştirilmiş insan sayesinde belki yaşadığımız çevre daha güzel hale gelir. Belki biz göremeyiz ama gelecek nesiller için katkımız olabilir ve belki de isimsiz kahramanlar oluruz ne dersiniz?  Sayılı günlerimiz de belki hayata bir insan kazandırır ve daha güzel bir çevre hatta daha güzel bir dünya için katkımız olur. Elinden tutalım kendimizden olan birinin. Bir arkadaşımızın, bir akrabamızın, bir kardeşimizin…  Hatta biz kendimizden başlayalım eğitmeye. Hayattan beklentimiz ne? Biz neler yapıyoruz bu beklentilerimizi gerçekleştirmek için?  Biz hayata, hayatımıza ne verdik ki hayattan bir şeyler bekliyoruz, istiyoruz. Dürüst ol, adil ol. Elini değil, vücudunu taşın altına koy ve sonra göreceksin ki o taşın altından yüzlerce, binlerce belki milyonlarca vücut. Hayat akışımızı tersten idame ettirmeyelim.  Akışı nasıl ise öyle yapalım. Önce hayata, hayatımıza bir şeyler verelim, sonra karşılığını bekleyelim.  Hayattan bir şeyler beklemek için şu adımları takip edelim:

                       1. hedef belirle

                       2. plan yap

                       3. uygulamaya geç

                       4. değerlendir, yanlış olanı düzelt

                       5. sonuç

Unutma sıralama 5-4-3-2-1 değil 1-2-3-4-5

       Hadi başlayalım…

Hayatımıza ne tür bir katkı yaptık ise hayat ona göre karşılığını verecektir bize. Hiçbir emek harcamadan karşılığını beklemek denizin ortasında yalnız kaldığımız küçük bir adada tren beklemeye benzer. Zahmet olmadan rahmet olmaz sözünü duymuşsunuzdur. Evet, bir rahmet bekliyorsak zahmetine katlanmalıyız vesselam…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı